Pohled na areál Fukušimy s viditelným množstvím nádrží na radioaktivní vodu

Pohled na areál Fukušimy s viditelným množstvím nádrží na radioaktivní vodu | foto: TEPCO

Japonsko zřejmě přijme zahraniční pomoc pro fukušimskou elektrárnu

  • 7
Japonsko je připraveno přijmout zahraniční odbornou pomoc s likvidací následků havárie fukušimské jaderné elektrárny. Na mezinárodní vědecké konferenci o energetice a životním prostředí v Kjótu to uvedl premiér Šinzó Abe. Elektrárna byla těžce poškozená při zemětřesení v roce 2011 a Japonsko má s likvidací následků obtíže.

"Jsme otevřeni zahraničním odborným znalostem, abychom problém vyřešili. Japonsko vaše znalosti a odbornost potřebuje," řekl Abe. Největším současným problém ve Fukušimě je únik radioaktivní vody do Tichého oceánu. Naposledy ji dělníci napouštěli do zásobníku, z něhož ale 430 litrů vyteklo (více o úniku radioaktivní vody čtěte zde).

Fukušima podrobně

O únicích vody ve Fukušimě píše český jaderný fyzik Vladimír Wagner

Abe v září ujišťoval, že únik radioaktivní vody je pod kontrolou, avšak mnozí Japonci se domnívají, že vláda rozsah problému zamlčuje. V neděli však Abe tvrzení o tom, že je únik vody pod kontrolou, nezopakoval. Nespecifikoval ani formu pomoci, kterou by Tokio uvítalo. Je však zřejmé, že Japonsko volá po angažování zahraniční i kvůli blížícím se olympijským hrám, které bude hostit v roce 2020.

Japonsko dosud o zahraniční pomoc nežádalo, za což je vláda kritizována. Až nedávno přizvala odborníky z Francie, Británie a Ruska k debatě o odstavení jaderných elektráren. V září začalo ministerstvo obchodu přijímat návrhy soukromých firem na řešení problému s kontaminovanou vodu.

Japonsko po havárii v elektrárně Fukušima uzavřelo všech 50 svých jaderných reaktorů. Loni úřady obnovily provoz ve dvou jednotkách, nedávno však byly znovu uzavřeny. Japonsko se tak opět ocitlo bez jaderné energie, což se stalo potřetí od roku 1970.

Na počátku září pak úřady informovaly, že radiace kolem nádrží s kontaminovanou vodou ve Fukušimě vystoupala na své dosavadní maximum. Rekordní úroveň překonala o dvacet procent. Podle Úřadu pro dohled nad jadernou energií (NRA) jsou však jednotlivá ohniska vysoké radiace pod kontrolou a neznamenají přímé ohrožení pro obyvatele (více čtěte zde).

Výbuch v jaderné elektrárně Fukušima v březnu 2011:

12. března 2011

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video