Reportáž skončila 17. 3. 2011 22:41

Japonskem otřáslo zemětřesení, pobřeží zasáhlo tsunami

Zdroj: iDNES.cz, ČTK a zahraniční agentury

22:41
Zemetřesení a tsunami postihly Japonsko před týdnem. K dnešnínu ránu bylo oficiálně potvrzeno 5178 obětí, přes 8600 lidí se stále pohřešuje, zničeno je přes 7 tisíc domů, sto tisíc dalších budov je poškozených. Mimo své domovy je kvůli evakuaci půl milionu Japonců. Vážení čtenáři, redakce iDNES.cz končí on-line reportáž. Další vývoj v Japonsku budeme sledovat v našem zpravodajství.
21:44
Americký prezident Barack Obama v přímém televizním přenosu uklidňoval Američany před možnými následky jaderné havárie v poškozené japonské elektrárně Fukušima Zdůraznil, že američtí občané, zejména ti, kteří jsou v Japonsku, nemusejí přijímat žádná bezpečnostní opatření. Obama také ujistil, že nechá preventivně zkontrolovat jaderná zařízení v USA. Katastrofou postiženému Japonsku slíbil pomoc.
20:40
Podle MAAE obavy vyvolává z hlediska bezpečnosti čtvrtý reaktor elektrárny Fukušima 1. V reaktoru kvůli nedostatku chladící vody roste teplota, což může vyústit další šíření radioaktivity do okolí. Podle některých názorů by mohla situace vyústit i v katastrofu rovnající se té černobylské. Tyto spekulace ale rozhodně odmítl ruský jaderný odborník Genadij Pšakin, podle kterého černobylský grafitový reaktor hořel, zatímco z fukušimských lehkovodních reaktorů vychází naopak jen pára. Prý tam požár stejného typu nehrozí.
19:43
Podle posledních informací se japonští technici chystají k připojení druhého reaktoru jaderné elektrárny Fukušima 1 k elektrické rozvodné síti s cílem uvést opět do provozu tamější chladicí systém. Zalévání třetího reaktoru vodními děly bylo v noci ukončeno.
18:47
Kvůli obavám z radiace přichystaly evakuační plány a letecké speciály pro odvoz svých občanů z Japonska po ČR i další země. Francie vyslala do země dva vládní stroje, z nichž jedno přepravilo 241 osob do nedaleké Jižní Koreje. Chartery chystají také například Británie, USA a Itálie. Letecké společnosti Air France a British Airways se rozhodly zvýšit kapacitu svých spojů vypraveních větších letadel na pravidelných linkách.
18:39
Poslanec a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek kritizuje vládu, že se nijak nesnaží pomoci Japonsku. A opozici vytýká, že na kabinet Petra Nečase netlačí. Z celého světa přichází do země, kterou zasáhlo zemětřesení a tsunami, pomoc, jen účast české vlády je v nedohlednu, tvrdí Paroubek. (více zde)
17:39
Podle japonské státní televize snahy o schlazení reaktorů č. 3 a 4. nedopadly zcela podle očekávání. Průlety vrtulníků podle všeho nebyly příliš úspěšné. Celkem se uskutečnily pouze čtyři, odborníci ovšem tvrdí, že aby měli smysluplný efekt, muselo by jich být několik desítek. Největší úspěch slavila armádní vodní děla, která dokázala na reaktor č. 3 nastříkat zhruba 30 tun vody. Vodní děla armádních strojů lze ovládat dálkově, a tak mohly přijet blíže bez nebezpečí pro obsluhu.
16:50
Pojištění u tuzemských pojišťoven může zdražit kvůli zemětřesení v Japonsku. Shodují se na tom pojišťovací experti. Cena pojistek je totiž částečně závislá na takzvaném zajištění pojišťoven v zahraničí. (více zde)
16:42
66letá Kazuko Jamašitová přežila dopad atomové bomby na Nagasaki, která tehdy během vteřiny zničila její domov. Nyní čeká až Japonsko přečká současnou jadernou krizi a velký strach nemá. "Možná nejsem příliš citlivá, když přijde na tohle téma, protože jsem byla vystavena skutečně silné radiaci, ale myslím, že to není nic, kvůli čemu by lidé měli blednout strachy," řekla agentuře Reuters o jaderných problémech, kterým v současnosti Japonsko čelí.
16:05
Venezuelský prezident Hugo Chávez oznámil, že jeho vláda dočasně zmrazila plány rozvoje tamního jaderného programu. Loni Caracas podepsal s Ruskem dohodu o jaderném rozvojí v příští dekádě a příští tyden by Chávez měl podepsat dohodu o jádru s USA.
15:55
Rusko nabídlo pomoc s hašením požárů ve Fukušimě 1. Francie do Japonska posílá letadlo s 95 tunami bóru k omezení dopadů jaderné havárie. Nabídla také, že lidi, které by zasáhla radiace, ošetří ve svých nemocnicích.
15:31
Česko se nevzdá jaderné energetiky, uvedl premiér Petr Nečas v reakci na havárii v japonské atomové elektrárně Fukušima. "Počítáme s dostavbou Temelína v dalších dvou blocích. Na tom nemáme důvod nic měnit," prohlásil premiér. (vice zde)
15:26
Fotbalisté Nového Zélandu zrušili přípravný zápas s Japonskem, který měli odehrát 29. března v Tokiu. Důvodem jsou obavy o bezpečnost.
15:13
Příznivý zůstává směr větru, který vane stále na jihovýchod, tedy směrem od Japonska na Tichý oceán. Podle švédských odborníků by mohl za několik dní zanést nízké koncentrace radioaktivních materiálů nad Severní Ameriku.Zdravotní riziko prý ale nepřestavuje.
15:03
Zástupci zemí G7 budou v noci na pátek v telekonferenci diskutovat o finančních dopadech páteční katastrofy a jaderné krize v Japonsku. Podle části analytiků se japonská ekonomika propadne do krátké recese. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 klesl o 1,44 procenta na 8962,67 bodu.
14:55
Kvůli možné zvýšené radiaci z poškozené jaderné elektrárny Fukušima 1 u lidí, kteří přijíždějí z Japonska kontrolují Tchaj-wan, Jižní Korea a Malajsie cestující. Tchaj-wan zaznamenal zvýšené hodnoty záření u 25 lidí a Jižní Korea i Malajsie u tří.
14:45
Podíl jaderné energie na výrobě elektřiny je v jednotlivých evropských zemích velmi rozdílný. Takřka nulový či zanedbatelný je kupříkladu v Norsku, Polsku, Irsku, Portugalsku či Itálii. Naopak ve Francii představuje 76,2 procenta, v Litvě 72,9 procenta a na Slovensku 56,4 procenta. U Česka se uvádí 32,5 procenta, což je srovnatelné například s Německem (28,3), Maďarskem (37,2) či Bulharskem 32,9). Například v Británii se jaderná energie podílí na výrobě elektřiny 20 procenty, ve Španělsku 18 a v Nizozemsku jen necelými čtyřmi procenty.
14:30
Evropa se může obejít bez jaderné energetiky, ale až tak kolem roku 2040, napsal francouzský list Le Monde s odvoláním odborníky ze společnosti Negawatt. K zastavení jaderné energetiky, aniž by se zhoršilo zamořování ovzduší a omezily základní energetické potřeby společnosti, je podle Negawatt nutné naplňovat tři podmínky: energetickou střídmost, energetickou efektivitu a rozvoj obnovitelné energie.
14:25
"Situace zůstává velmi vážná," uvedl podle agentury Reuters předseda Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAEE) Jukijo Amano na letišti ve Vídni. Z rakouské metropole odletěl se skupinou jaderných expertů. "Chtěli bychom se na místo (k jaderné elektrárně Fukušima 1) vypravit, ale to prodiskutujeme až po příletu," dodal před odletem do Tokia.
14:13
Zahraniční jaderní experti, japonský tisk a stále rozhněvanější japonská veřejnost jsou frustrováni neschopností vlády a elektrárenské společnosti Tepco informovat jasně a rychle o jaderné krizi, píše The New York Times. List poukazuje na rozporuplnost zpráv a odmítání potvrdit i základní fakta. Lidé podezírají činitele, že zadržují či překrucují informace o hrozbách, které představuje poničená jaderná elektrárna Fukušima.
Načíst další