Pozůstalí mohou své blízké navštívit 24 hodin denně.

Pozůstalí mohou své blízké navštívit 24 hodin denně. | foto: Reuters

Japonská krematoria jsou plná, nebožtíci čekají v hotelu pro mrtvoly

  • 2
Pohřebnictví v současnosti v Japonsku nebývale prosperuje. Obyvatelé země vycházejícího slunce vymírají a pozůstalí na smutečních obřadech pro své blízké nešetří. Krematoria jsou přeplněná, a nebožtíci si tak musí na svoji cestu do pece několik dní počkat - třeba v tzv. hotelu pro mrtvoly, který byl otevřen v Jokohamě.

Zvenčí vypadá netradiční penzion na předměstí Jokohamy jako každý jiný hotýlek. Milenci, kteří v ulicích přístavního města zatouží po chvílích soukromí, si ho prý občas spletou s hodinovým hotelem.

"Říkáme jim, že u nás jsou hrozně studené pokoje," směje se sedmdesátiletý podnikatel v pohřebnictví Hisajoša Teramura, který nezvyklý hotel vlastní. Takzvaný Lastel pojme až osmnáct hostů, kteří odpočívají v chlazených rakvích. Cena je 12 tisíc jenů (asi 2 720 korun) za noc.

Truchlící rodiny zde mohou ubytovat svého nebožtíka do té doby, než přijde na řadu v jednom z jokohamských krematorií. Své blízké mohou přijít oplakávat v kteroukoliv denní i noční hodinu do výstavních místností, kam rakev doručí automatický skladovací systém.

Zaměstnanec japonského hotelu pro nebožtíky připravuje rakve pro nové hosty.
Hotel pro mrtvé nabízí pozůstalým i služby buddhistických mnichů.
Zaměstnance hotelu pro nebožtíky Lastel aranžuje jednoho z hostů v rakvi.

Podívejte se na snímky z japonského hotelu pro mrtvé.

V Jokohamě se na kremaci čeká v průměru čtyři dny. Nová krematoria v husté zástavbě téměř nevznikají, protože nikdo nechce mít spalovací pece za plotem. Tak se otevírá prostor pro jakési přechodné márnice, jako je právě Lastel.

"Jinak si lidé musí nechat těla doma, kde na to není moc místa," krčí rameny Teramura. Lastel zjevně prosperuje a jednasedmdesátiletý podnikatel se chystá v nejbližší době otevřít druhý hotel pro mrtvé, s dvojnásobnou kapacitou.

Perspektivní byznys

Pohřebnictví se nyní v Japonsku i přes hospodářskou krizi daří jako nikdy předtím. Jen za uplynulý rok zemřelo 1,2 milionu Japonců, což je o 55 tisíc víc než v předcházejícím roce. Demografové ale upozorňují, že neradostný trend bude v budoucnosti postupně gradovat - v roce 2040 má zemřít asi 1,66 milionu lidí.

Za třicet let totiž bude vrcholit odchod silných ročníků a japonská populace se oproti dnešku smrskne o 20 milionů lidí. To jsou hrozivá čísla na zemi, kterou nesužuje válka ani hladomor.

Přestože se země vycházejícího slunce už dvě desetiletí potýká s ochabujícím hospodářstvím, Japonci na pohřbech nešetří. Za jeden pohřeb utratí v průměru 1,2 milionu jenů (asi 283 tisíc korun). Proto není divu, že na chmurné perspektivě vymírající země se snaží vydělat čím dál více lidí.

Na pohřební služby se koneckonců přeorientovalo i mnoho firem, které dosud podnikaly v uvadajícím svatebním byznysu. Prosperující odvětví pochopitelně láká i nekalé podnikatele nebo přímo gangstery. V oboru není žádným tajemstvím, že v nemocnici nabízí služby určité pohřební firmy japonská mafie jakuza - na provizích si prý každý rok přijde na miliony dolarů.

Japonský přístav Jokohama

Japonský přístav Jokohama

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video