Jaderná elektrárna v japonské Fukušimě | foto: Reuters

Japonská Fukušima se potýká s největším únikem radioaktivní vody od tsunami

  • 24
Na 300 tun radioaktivní vody uniklo v úterý z japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou v roce 2011 těžce zasáhlo tsunami. Japonské úřady nejprve úniku nepřikládaly velkou důležitost a označovaly jej za pouhou anomálii. O den později však nehodu přehodnotily a vydaly varování.

Úterní únik 300 tun radioaktivní vody nejprve japonský Úřad pro dohled nad jadernou energií označil jako pouhou anomálii, jíž nepřikládal velký význam. S obdobnými úniky se těžce poškozená elektrárna potýká dlouhodobě. Například v dubnu ze zařízení uniklo do okolní půdy skoro poloviční množství nebezpečné vody.

Hodnoty radiace byly ovšem tenkrát podle odborníků natolik nízké, že nepředstavovaly výrazné nebezpečí oproti zamoření, v jakém se přilehlé okolí nachází po osudném tsunami v roce 2011 (více o tomto úniku ve Fukušimě se dočtete zde).

Tentokrát je však situace podstatně odlišná. Příslušný japonský úřad s denním zpožděním úterní únik přehodnotil a označil za nejvážnější incident za posledního dva a půl roku. Oficiálně úřad stupeň závažnosti incidentu zvýší po schůzce svých komisařů, sdělil mluvčí úřadu agentuře Reuters.

Je to vůbec poprvé od havárie, co Japonsko vydá varování podle mezinárodní stupnice vztahující se k jaderné energetice. Z původního prvního stupně zvýší úřad hrozbu na třetí, jenž na této škále znamená "závažný incident". Samotná havárie dostala nejvyšší možnou známku, a to číslo sedm.

Nevíme, odkud únik pochází. Radioaktivní voda ale vytéká dál

Společnost TEPCO (Tokyo Electric Power), jež elektrárnu provozuje, oznámila, že zatím neví, jak a kudy voda vytekla. Má ale podezření, že se tak stalo přes ventil vedoucí do odtokového koryta kolem nádrže. Uniklá voda se vsákla do půdy.

Příslušný japonský úřad pro jadernou energetiku uvedl, že voda z nádrže elektrárny stále uniká. Podle zjištění je natolik kontaminovaná, že člověk, který by stál těsně u ní hodinu, by dostal pětinásobek povolené roční dávky, jíž mohou být vystaveni pracovníci jaderných zařízení. Po deseti hodinách v blízkosti by se v něm vyvinula nemoc z ozáření.

Fukušimská elektrárna po mohutném zemětřesení a následné tsunami z roku 2011 utrpěla několik menších úniků ze čtyř nádrží. Provizorní nádrže, z nichž voda unikala, mají gumové švy a jejich životnost byla odhadována na zhruba pět let. Společnost TEPCO v úterý uvedla, že nyní chystá instalování svařovaných nádrží, které by měly být vůči vodě odolnější.

Proces sanace okolí elektrárny bude podle odhadů odborníků trvat celá desetiletí. Paradoxně, i přes obrovské nebezpečí vystavení radiaci, plánuje jistá skupina Japonců vybudovat poblíž turistické centrum. Nacházet by se v něm podle jejich návrhu mělo muzeum věnované katastrofě, ale také speciálně upravené hotely (aby se zamezilo vystavení radiaci), restaurace a další zařízení.

Pokud výstavba centra projde, měli by turisté možnost podívat se i přímo do středu samotné Fukušimy. Tam by si mohli, samozřejmě pouze v ochranném obleku, vyfotografovat betonem zalité reaktory a přihlížet odklízecím pracím (více o plánu na vybudování turistického střediska ve Fukušime se dočtete zde).

Březen 2011. Exploze v elektrárně Fukušima na záběrech průmyslové kamery:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video