Buková hora

Buková hora | foto: Wikipedia

Japonec pátral šest let na Děčínsku po tajemné jeskyni

  • 49
Je to příběh, který začal před 120 lety a uzavřel se až letos. Japonec Šiniči Ito pátral na severu Čech po místě, kde podle dávných zpráv led netál celý rok. Šel po stopách svého krajana Seiroky Hondy, který koncem 19. století navštívil Děčínsko a našel u Bukové hory tajemnou jeskyni.

V Japonsku asi musí Buková hora na Děčínsku platit za nejzáhadnější český kopec. Už v roce 1890 ji zkoumal student drážďanské lesnické akademie Seiroku Honda a napsal o tom zprávu do svého deníku.

O století později deník objevil Hondův obdivovatel Šiniči Ito a vydal se vrch také poznat. Co hledal šest let, konečně našel toto pondělí, takřka přesně 120 let po návštěvě svého význačného předchůdce. Honda ještě jako student tehdy podnikl jednu cestu za české hranice.

V Těchlovicích si 15. srpna 1890 zapsal do deníku: "Na hoře je jedna jeskyně, kde se vždy nachází přírodní led, vzal jsem tento led do rukou, ale nemohl jsem jej jíst, protože v ledu byla přimíchána zemina."

"Z vrcholu hory bylo zřetelně vidět tok řeky Labe, jak se klikatí, a po břehu se tu a tam vyskytovaly malé osady." Později se ze studenta stal uctívaný profesor v Tokiu.

Ten kopec musím najít!

Šiniči Ito Hondovo dílo obdivuje a hltal jeho zápisky ze studijních let. Když se dočetl o jeskyni věčného ledu, toužil toto místo navštívit také. Kde je ten záhadný kopec? A jak je možné, že se tam i přes nízkou nadmořskou výšku může udržet led do srpna?

"Věděli jsme, že to místo musí být v okolí Děčína. Přijeli jsme poprvé už v roce 2004 a ptali se tu po jeskyni. Nikdo o ní ale nic nevěděl," popisoval pátrání.

Stopu, která ho zavedla na Bukovou horu, objevil až před svou třetí výpravou do Čech v roce 2008. Tady konečně narazil na znalce místního prostředí.

Buková hora - archivní snímek místa z počátku 20 století

Buková hora - archivní snímek místa z počátku 20 století

"Jenže jsme se kvůli jazykové bariéře nedomluvili. Dal jsem mu vizitku, aniž jsem věděl, co po mně chtěl," popsal první setkání se záhadným Japoncem majitel Děčínské boudy na Bukové hoře Karel Andok.

Hledám ledovou jeskyni. Pomůžete mi?

Brzy obdržel dopis z Japonska, který byl psán krásnou češtinou. Z něho se dozvěděl, že pisatel hledá zapomenutou ledovou jeskyni, která se skutečně nachází asi 80 metrů pod vrcholem Bukové hory.

"Býval tam led přes celé léto, můj předchůdce ho odsud bral na chlazení piva ještě za války, ale když v roce 1962 stavěli základy pro vysílač, jeskyně se z části zasypala, už není tak hluboká, a tak led roztává už v červnu," říká Andok.

Pro letošní výpravu na Bukovou horu připravil Karel Andok japonskému návštěvníkovi vše, aby konečně dosáhl cíle. Přátelé mu pomohli i s překladem. Vydali se stejnou cestou, jako kdysi profesor Honda.

"Byl jsem velmi šťastný, když jsem mohl vejít do jeskyně. Led tam sice nebyl, ale ten ledový chlad jsem cítil," popsal Japonec zážitky.

Buková hora na Děčínsku


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video