Japonské velrybářské lodě připravené k vyplutí. | foto: AP Photo/Shizuo Kambayashi, ČTK

Japonci vypluli ulovit tisíc velryb. Včetně ohrožených

  • 124
Japonská velrybářská flotila vyplula z přístavu Šimonoseki na jihozápadě Japonska. V ledových vodách Antarktidy se chystá ulovit na tisíc velryb. Poprvé po mnoha desetiletích nehodlá šetřit ani nejohroženější druhy velryb a plejtváků. Za čtveřicí lodí se vydá plavidlo Greenpeace.

Plavidlo ekologické organizace Greenpeace čekalo na velrybáře v mezinárodních vodách u japonských břehů.

"Velrybářská flotila by měla okamžitě odplout zpět do Japonska. V opačném případě povedeme přímé, nenásilné akce, abychom lovu velryb zabránili," prohlásila aktivistka Greenpeace Karli Thomasová, která vede expedici na lodi Esperanza.

Velrybaření označila za "ostudu Japonska" a zdroj napětí mezi ostrovním císařstvím a státy, které se snaží o ochranu kytovců. Vyzvala japonskou vládu, aby lov, na který se utrácejí peníze daňových poplatníků, okamžitě zarazila.

Členové posádek si připíjejí na šťastnou cestu a úlovek.

Japonsko označuje lov velryb za součást péče o své kulturní tradice. Tokio v roce 1986 oficiálně přistoupilo k zákazu komerčního lovu velryb, ale už o rok později začalo tento zákaz obcházet lovem kytovců "pro vědecké účely". Maso ze stovek ulovených exemplářů ovšem končí v supermarketech a restauracích.

Vyplutí čtveřice lodí provázela veselice, spojená s popíjením piva. "Velrybí maso jsme pojídali dlouhou dobu. Jak se liší konzumace velryb od konzumace vepřů či krav?" řekl agentuře AP jeden z řezníků na trhu v Šimonoseki. "Doufám, že komerční lov opět začne, abychom měli v Japonsku více velrybího masa."

Letos mají japonští velrybáři ulovit 1035 velryb, včetně padesátky plejtváků myšoků, ačkoli ochránci životního prostředí považují druhé největší kytovce za ohrožené, a padesátky velryb hrbatých, alias keporkaků. Byly již téměř vyhubeny, když se 60. letech přestaly lovit; mezitím se stavy zotavily a Japonci si u mezinárodní komise vyjednali kvóty k ulovení pro vědecké účely. Zbytek úlovku mají představovat plejtváci malí, jejichž stavy jsou podle Japonců hojné.

Lidé se loučí v přístavu s velrybářskými loděmi.

Flotila měla původně vyplout ve čtvrtek, ale odplutí bylo odloženo na dnešek, podle Greenpeace s ohledem na páteční schůzku japonského premiéra s americkým prezidentem.

Předchozí velrybářskou sezónu museli Japonci poprvé po dvaceti letech předčasně ukončit koncem února. Důvodem byl požár na vlajkové lodi flotily Nisšin Maru, který poškodil lodní motory a také si vyžádal život jednoho ze členů posádky. Z plánovaných 860 velryb se podařilo ulovit asi dvě třetiny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video