Pokus o ochlazování reaktoru ve Fukušimě

Pokus o ochlazování reaktoru ve Fukušimě | foto: AP

Japonci stabilizují Fukušimu, počet obětí zemětřesení přesáhl 8 000

  • 179
Z japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 přicházejí dobré zprávy. Technici připojili elektřinu k několika vodním čerpadlům a dva ze šesti reaktorů už se daří chladit běžným způsobem. Zažehnali také riziko upouštění radioaktivní páry z reaktoru 3, v němž se v noci zvýšil tlak. Tragický je však počet obětí katastrofy. Překročil už osm tisíc.

V neděli dopoledne to vypadalo, že Japonci budou muset začít vypouštět radioaktivní páru. V poničeném reaktoru 3 se totiž "nebezpečně zvýšil tlak" a hrozil další výbuch.

"Kvůli zachování bezpečnosti, musíme přijmout opatření, která zajistí snížení tlaku v reaktoru. To znamená, že začneme vypouštět vzduch s radioaktivními látkami," řekl podle CNN mluvčí úřadu pro jadernou bezpečnost Hidehika Nišijamu. Později však vedení zařízení oznámilo, že páru vypouštět nebude. Zároveň potvrdilo, že elektrárnu zavře.

"Myslím, že se situace postupně zlepšuje," dodal náměstek vedoucího japonského úřadu vlády Tecuro Fukujam.

Přežili tsunami i devět dnů v troskách

Japonci našli v sutinách dva živé

Na reaktor číslo 3 se už řadu hodin takřka bez přestávky valí přívaly vody z děl. Jaderní inženýři se tak snaží chladit palivové tyče, kterým hrozí přehřátí a roztavení. Podle televize NHK radioaktivita okolo poničené budovy elektrárny klesla zhruba o čtvrtinu.

Poničená elektrárna Fukušima
Japonské dítě si hraje v troskách, které zůstaly po zemětřesení.
Japonská jaderná elektrárna Fukušima.

Pozornost odborníků se soustřeďuje především na trojku, protože jako jediný z reaktorů ve Fukušimě funguje na smíšené palivo obsahující kromě uranu i plutonium, tzv. mox (mixed-oxide). A uměle vytvářené plutonium je vysoce toxický prvek, jenž je smrtelný už v malém množství.

Dobrou zprávou z Fukušimy je, že pokročily práce v připojování elektřiny k vodním čerpadlům, které v běžném provozu slouží k chlazení jaderného paliva. Technici už zapojili kabely pro přívod elektřiny k reaktorům 1, 2, 5 a 6. To umožnilo spustit už dva ze šesti běžných chladicích systémů a dva reaktory jsou tak pod kontrolou.

V pondělí nebo v úterý Japonci připojí i čtvrtý blok, který ochlazují vodní kvůli kritickému poklesu hladiny vody v bezpečnostní jímce s vyhořelým palivem. Teplota v nádržích reaktorů 5 a 6 se podle agentury Reuters už vrátila k normálu.

19. března 2011

Japonci objevili kontaminované potraviny

V sobotu japonská vláda potvrdila, že na některých farmách poblíž poškozené elektrárny odborníci naměřili zvýšenou radioaktivitu v potravinách, a to hlavně v mléce a špenátu. Kontaminované mléko objevili asi třicet kilometrů od elektrárny a špenát v oblasti, která je od Fukušimy vzdálená přes sto kilometrů (tedy na půl cesty od Tokia).

Žena v provincii Ibaraki na trhu se zeleninou (20. března 2011)
V Japonsku naměřili kontaminaci v potravinách (20. března 2011)
Japonka v Tokiu protestuje proti jaderným elektrárnám (20. března 2011)

Už minulý týden úřady evakuovaly přes 200 tisíc lidí, kteří bydlí do dvaceti kilometrů od jaderného zařízení, jež předminulý pátek poškodila vlna tsunami po silném zemětřesení.

Bilance mrtvých: přes 8 000 a číslo poroste

Agentura Kjódó s odvoláním na úřady také informovala, že oficiální bilance počtu mrtvých dosáhla 8 133. Dalších 12 272 lidí se pořád pohřešuje. Ovšem ještě před tímto oznámením vyslovila policie obavu, že jen v prefektuře Mijagi mohlo při neštěstí zahynout přes 15 tisíc lidí.

Toto číslo ale nebude zdaleka konečné, přiznávají japonské úřady po úderu jednoho z nejsilnějších zemětřesení v historii asijského státu a následné ničivé vlně tsunami. Otřesy o síle 9 zasáhly severovýchod ostrova Honšú v pátek 11. března. (více zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video