Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Japonci se bojí radiace, zahnala i reportéry MF DNES

  12:56aktualizováno  23:21
Po výbuších v japonské jaderné elektrárně Fukušima číhá kilometry nad zemí další zrádné nebezpečí - radioaktivní mrak. Není vidět ani cítit, ale může vážně poškodit zdraví milionů lidí. Oblast už opustili i reportéři MF DNES, kterým při měření ozáření zjistili výrazně vyšší hodnoty.
Měření úrovně radiace obyvatel japonského města Korijama, ležícího nedaleko jaderné elektrárny Fukušima. (15. března 2011)

Měření úrovně radiace obyvatel japonského města Korijama, ležícího nedaleko jaderné elektrárny Fukušima. (15. března 2011) | foto: AP

Reportérka Lucie Suchá a fotograf David Neff mapovali japonskou tragédií u města Sendaj, které leží nedaleko jaderné elektrárny Fukušima, jež dnes už potřetí explodovala a zvýšila v oblasti hodnoty radioaktivity.

Sendaj, kde už mohl být pobyt nebezpečný, opustili kromě reportérů MF DNES i další novináři. "Rozhodli jsme se vrátit do Tokia a počkat, jak se situace dál vyvine," popsala situaci Lucie Suchá. 

Po příjezdu do Tokia podstoupili oba reportéři v nemocnici měření ozáření. "Naměřili nám hodnoty významně překračující normál," uvedla Suchá. Lékař však oba novináře uklidnil,  naměřené hodnoty nejsou v pásmu, kdy by to bylo zdraví nebezpečné.

Pohyb radioaktivního mraku řídí vítr

Na radioaktivní mrak v pondělí poprvé výrazně upozornila americká plavidla, která se blížila k Fukušimě a přímo do něj vplula. Kvůli zvýšené radiaci se desítky kilometrů od pobřeží lodě obrátily a zmizely do bezpečí (více čtěte zde).

Japonské tsunami

Pentagon navíc upozornil, že se radioaktivní mrak šíří do stále větší dálky. Americké vrtulníky nabraly téměř 100 kilometrů od Fukušimy malé množství radioaktivních izotopů cesia a jódu. Podle všeho je teď mrak nad Pacifikem, ale to se může rychle změnit.

Stačí sebemenší změna počasí, a větry zavanou mračna zpět nad pevninu a poženou je třeba nad hlavy šestnácti milionů lidí, kteří žijí v Tokiu. Náhlé změny ilustrovala dobře i dnešní meteorologická situace.

Vítr vál nejprve ze severu, směrem od Fukušimy k Tokiu, později ale Světová meteorologická organizace informovala, že větry s radioaktivním materiálem směřují opačným směrem - nad Tichý oceán.

"Dosud větry rozptylovaly materiály uvolněné do atmosféry nad širým oceánem. V daném okamžiku tu nejsou dopady na Japonsko nebo jiné blízké země," uvedla později šéfka divize Světové meteorologické organizace pro omezování rizik katastrof Maryam Golnaraghiová.

Radiace se v Tokiu a jeho okolí i přesto zvýšila, a to asi desetinásobně. Kvůli zvýšeným hodnotám některé zahraniční ambasády nebo cizí firmy své zaměstnance z metropole evakuovaly.

Tokio kromě toho vystrašilo i další zemětřesení. Východem země otřásl jeden z nejsilnějších následných otřesů od pátečního hlavního úderu. Měl sílu 6 a rozkýval i budovy v Tokiu. Páteční otřesy si podle nové bilance vyžádaly 3 373 mrtvých.

Z radioaktivity mají strach v USA i Rusku

Kvůli radioaktivitě jsou všechny okolní státy v pozoru. Mírně zvýšenou radioaktivitu ve své dálněvýchodní oblasti naměřilo Rusko. Není to prý důvod ke znepokojení, přesto ale Rusové na Dálném východě začali skupovat dozimetry, jódové tabletky a mořské řasy, které také napomáhají vylučovat těžké kovy z organismu.

Jak vzniká radioaktivní mrak

Zemětřesení a následná tsunami poškodily chladicí systém ve třech ze čtyř reaktorů ve Fukušimě. Japonští technici proto zalévají reaktory mořskou vodou. Vzniklá vodní pára však zvyšuje tlak v reaktoru a je nutné ji pravidelně upouštět. Tento proces bude nutné provádět několik týdnů až měsíců a tisíce evakuovaných se proto nebudou moct vrátit do svých domovů ještě dlouhou dobu.

autor: ČTK

Čína, která se snaží evakuovat své občany z nejpostiženějších částí Japonska, zatím zvýšenou úroveň radiace nezjistila. Thajsko chce zahájit náhodné testování potravin dovezených z Japonska, aby zjistilo případnou kontaminaci radiací. Jódové kapsle začali skupovat i Finové.

Radioaktivní mrak může podle šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové dorazit i do Evropy a velmi pravděpodobně zamíří i nad Česko. Nebezpečí prý ale hrozit nebude (více čtěte zde).

Z radioaktivních mračen ale mají obavy i na západním pobřeží USA, které je od Japonska vzdálené osm tisíc kilometrů. Americké úřady obavy tlumí a tvrdí, že i kdyby mrak přeputoval celý Pacifik, koncentrace radiace už nebude dosahovat takových úrovní, aby ohrozila obyvatelstvo.

Vypouštění radioaktivní páry může trvat měsíce

Nukleární regulační komise (NRC) tvrdí, že i Havaj čelí jen velmi malému riziku, a to i při nejhorším možném scénáři vývoje. Někteří odborníci však se závěry NRC nesouhlasí a poukazují na silné západo-východní proudění vzduchu nad Pacifikem.

Podle některých expertů může radioaktivita Pacifik na křídlech silných větrů překonat i za 36 hodin. Kalifornské úřady proto situaci bedlivě kontrolují a mají připravené krizové scénáře.

PODÍVEJTE SE:

na zdravotní rizika při zasažení radiací

Zdravotní rizika zasažení radiací

Hrozba navíc bude nad Japonskem viset ještě dlouho. Deník The New York Times totiž upozornil, že vypouštění radioaktivní páry z poškozených reaktorů japonských jaderných elektráren může trvat ještě týdny nebo i měsíce.

Znepokojení Japonci žijící v blízkosti jaderné elektrárny Fukušima 1 obviňují vládu z toho, že tají pravdu o skutečných rizicích radiace, která uniká z elektrárny poškozené zemětřesením.

Na internetu a Twitteru řada obyvatel ostrovního státu diskutuje o tom, zda hrozí nebezpečí roztavení reaktorů, a jak se nejlépe dostat pryč ze země. Obavy ještě zvýšila informace o tom, že energetická společnost Tepco evakuovala většinu svých pracovníků z Fukušimy 1.

Jaderný komplex Fukušima po zemětřesení a tsunami

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum, oznámila TOP 09

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  9:48

Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy. „Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro...

Soud rozhodne v případu upálení družky. Bylo to italské manželství, říká obžalovaný

25. dubna 2024  9:45

Krajský soud v Brně dnes vyhlásí rozhodnutí v případu muže, kterého obžaloba viní z vraždy družky v...

PŘEHLEDNĚ: Langšádlová nekončí jako první. Jaké změny už zažila Fialova vláda?

25. dubna 2024  9:33

Přehledně Ve čtvrtek oznámila demisi ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09). V koaliční...

Symbol pařížského kabaretu Moulin Rouge v troskách. Lopatky mlýna se zřítily

25. dubna 2024  8:12,  aktualizováno  9:29

V noci na čtvrtek se v Paříži zřítily lopatky větrného mlýnu, který je symbolem kabaretu Moulin...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...