Severokorejci v úterý zveřejnili snímky z testu své rakety.

Severokorejci v úterý zveřejnili snímky z testu své rakety. | foto: Reuters

Japonci potrestali KLDR za test rakety, rozšířili ekonomické sankce

  • 0
Japonsko se rozhodlo potrestat komunistickou Severní Koreu za test rakety dlouhého doletu. Vláda schválila rozšíření ekonomických sankcí proti Pchjongjangu. Kabinet bude hlídat i menší finanční částky, které putují na sever Korejského poloostrova.

Japonsko zavedlo sankce proti Severní Koreji už v roce 2006, kdy Pchjongjang neúspěšně testoval raketu Taepodong-2. Od té doby prodlužuje sankce každého půl roku. Ty současné měly vypršet v pondělí.

Po nedělním testu rakety dlouhého doletu se Japonsko, které je v přímém ohrožení raketami stalinistického státu, rozhodlo ekonomické sankce rozšířit. Původně chtěla vláda absolutně zakázat vývoz do KLDR.

Kabinet si chce pohlídat finanční toky

Podle stanoviska vlády by ale takové opatření nebylo efektivní a tak kabinet hodlá více kontrolovat finanční toky do KLDR. Podle nových pravidel musí firmy i jednotlivci hlásit všechny bezhotovostní operace s KLDR nad sto tisíc dolarů a všechny hotovostní transfery nad tři tisíce dolarů, uvedla televizní stanice CNN.

"Vláda chce mít přehled o financích, které proudí do komunistického státu," vysvětlil pro BBC nová opatření mluvčí kabinetu Takeo Kawamura. Zároveň Japonci o rok prodloužili stávající zákaz kotvení lodí KLDR v japonských přístavech.

Sankce proti KLDR za nedělní test zvažuje i Rada bezpečnosti OSN. Washington je zastáncem přísných kroků. Proti se ale staví Čína a Rusko, jež mají v radě právo veta.

KLDR vypuštění střely oslavuje jako úspěšný start telekomunikační družice, která se prý dostala na oběžnou dráhu a hraje tam revoluční písně. Západní země, Rusko, Japonsko a Jižní Korea tvrdí, že šlo o zkoušku rakety dlouhého doletu, která spadla do Tichého oceánu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video