Majestátní třicetimetrovou borovici z malebného lesa Takata Matsubara poblíž

Majestátní třicetimetrovou borovici z malebného lesa Takata Matsubara poblíž japonského města Rikuzentakata teď "zdobí" lešení. | foto: koláž iDNES.cz

Japonci nabalzamovali jedinou borovici, jež přežila předloňské tsunami

  • 14
Japonsko si připomíná už druhé výročí od devastujícího zemětřesení, při kterém tsunami spláchlo část pobřeží a poškodilo i jadernou elektrárnu Fukušimu. Tragédii nepřežilo 19 tisíc lidí. Ve městě Rikuzentakata nyní "oživili" borovici, která jako jediná v oblasti katastrofu přežila.

Strom se po japonské tragédii stal symbolem naděje, protože ze 70 tisíc dalších borovic v oblasti jako jediný zkázonosnou vlnu vyvolanou zemětřesením přežil. Někteří jí dokonce nazvali "zázračnou borovicí". Dřevina ale po čase začala hynout a nedalo se ji už zachránit (více o symbolické borovici čtěte zde).

Japonci se však nevzdali a symbolický strom se rozhodli stůj co stůj zachovat. Rozhodli se z něj udělat památník a symbol obnovy japonského pobřeží po katastrofě. S trochou nadsázky se dá říct, že dřevinu vlastně nabalzamovali. Strom nejprve pokáceli a dřevo ošetřili konzervační látkou.

Do kmene pak vložili kovovou konstrukci a ze syntetické pryskyřice vytvořili repliky větví, popsal japonský zpravodajský server japandailypress.com. Takto ošetřenou sedmadvacetimetrovou borovici pak umístili zpět na její původní místo, kde ji nyní podepírá ještě vnější konstrukce.

Milionové náklady

Záchrana stromu se ovšem nevyhnula kritice, která se na projekt snesla kvůli ceně za zachování stromu. Město na ni vyčlenilo 1,6 milionů amerických dolarů. Kritici argumentovali tím, že takto vysoká suma by se dala utratit mnohem užitečnějším způsobem.

Více než 300 tisíc lidí stále žije v provizorních podmínkách a podél nejhůře zasaženého severovýchodního pobřeží zatím obnova pokročila jen minimálně. Země se krom jiného snaží zbavit třeba radiace oblasti zamořené po havárii v jaderné elektrárně Fukušima či znovu vybudovat zničené obce.

Změna japonské vlády koncem loňského roku probudila naděje, že by úřady mohly pokročit rychleji s očistou a rekonstrukcí. Od převzetí úřadu koncem prosince 2012 začal nový premiér Šinzó Abe pravidelně navštěvovat místo katastrofy, slibovat rychlejší kroky a plánovat navýšení dlouhodobého rozpočtu na obnovu.

Skupina 800 lidí v pondělí ve Fukušimě podala žalobu proti vládě a společnosti Tokyo Electric Power Co., provozující jadernou elektrárnu, která po zemětřesení zamořila radiací široké okolí. Žalobci požadují náhradu 50 tisíc jenů (asi 10 tisíc korun) za každý měsíc a pro každou z obětí, dokud nebude vyčištěna všechna radiace. To je ovšem proces, který může trvat celá desetiletí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video