Japonci: možná dáme slepým zrak

Japonským vědcům se podařilo přeměnit buňky z oční duhovky na fotoreceptory. To jsou citlivá nervová zakončení reagující na světlo. To dává pacientům s poškozenou oční sítnicí a slepým lidem do budoucna naději, že by mohli opět vidět. Jak píše odborný časopis Nature Neuroscience použili badatelé pro své genetické výzkumy krysy.

Ukázalo se, že z buněk očního vaziva, které normálně na světlo nereagují, mohou být vytvořeny buňky podobné fotoreceptorům. Myšlenka přeměny buněk z duhovky na buňky oční sítnice je založena na tom, že oba druhy tvoří u vyvíjejícího se plodu stejnou část optického vaziva.

Jak by metoda vypadala v praxi?
Buňky, které by lékaři odebrali z pacientovy duhovky, by byly v laboratoři pozměněnny. Pak by se vrátily zpět do sítnice. Protože by pocházely z vlastního vaziva, nehrozilo by riziko, že je tělo odmítne.

I když k obnovení zraku vede ještě dlouhá cesta mnoha pokusů, japonští vědci vidí klinické využití metody optimisticky. Odvolávají se přitom na pozoruhodnou plastičnost očního vaziva.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video