Janina Hřebíčková má rozsáhlé zkušenosti z krizových regionů.

Janina Hřebíčková má rozsáhlé zkušenosti z krizových regionů.

Janina Hřebíčková: OSN se snadno ocitá v patové situaci

Blízkým východem otřásá téměř třítýdenní konflikt, ale Rada bezpečnosti OSN zatím žádné konkrétní závěry nepřijala. Na otázky čtenářů iDNES.cz odpovídala členka stálé mise České republiky při OSN Janina Hřebíčková.

Izraelsko - Libanonský konflikt

ODPOVĚDI JANINY HŘEBÍČKOVÉ ČTĚTE ZDE

Janina Hřebíčková má za sebou rozsáhlou zkušenost s krizovými regiony. Pro různé mezinárodní organizace pracovala v zemích bývalé Jugoslávie, na Blízkém východě a v Jižní Koreji. Před dvěma lety opustila Irák a odjela na stálé zastoupení České republiky při OSN. Zde stále pracuje.

Stranou nemohl zůstat současný konflikt mezi Libanonem a Izraelem. Na nasazení mezinárodních sil v jižním Libanonu se Janina Hřebíčková dívá pozitivně. "Šlo by o znovuustaveni suverenity státu Libanon libanonskou vládou a odzbrojeni militantních sil, které ohrožují nejen Izrael, ale přímo stát Libanon a fungují jako stát ve státě," napsala v on-line rozhovoru.

Hřebíčková také přiznala, že v OSN velmi snadno nastává patová situace. Sdružení 191 zemí světa a jejich názorová pluralita často vedou k tomu, že se rozhodovací mechanismy zadrhnou.

"Pokud se na něčem nelze dohodnout nebo pokud se vláda příslušné země, jako například v Súdánu, neustále staví k pomoci OSN odmítavě, nastává patová situace a OSN zatím nezná způsob, jak takovou řešit," přiznává Hřebíčková.

Pokud už ale Rada bezpečnosti rozhodne, má právo svá rozhodnutí vymáhat. "Musí nastat moment, kdy svět diktátorské a totalitní praktiky zastaví," tvrdí Hřebíčková. Rozhodující chvíle podle ní nastává tehdy, když vláda není ochotná plnit rezoluci OSN a chová se destruktivně vůči svým vlastním občanům.

Janina Hřebíčková se dotkla i situace v Iráku, kde před odjezdem do New Yorku působila. Tehdy viděla iráckou budoucnost optimisticky a i teď si myslí, že v Iráku bude lépe.

"Navzdory složité situaci není cesty zpět a demokraticky zvolená vláda Iráku potřebuje kontinuitu a persistenci v boji proti terorismu a v boji za vytváření státu, v němž se všem občanům bude dobře žít," říká. V splnění tohoto úkolu se irácká vláda podle Hřebíčkové neobejde bez zahraniční pomoci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video