Ministr kultury Jandák navrhuje propojit Národní muzeum mostem s budovou po Svobodné Evropě.

Ministr kultury Jandák navrhuje propojit Národní muzeum mostem s budovou po Svobodné Evropě. | foto: Dan Materna, MF DNES

Jandák si vysnil most z Národního muzea

  • 95
Ministr kultury Vítězslav Jandák tvrdí, že ví, jak pomoci Národnímu muzeu. "Kdybychom získali objekt po Svobodné Evropě, mohli bychom v něm zřídit depozitář, mostem přes komunikaci jej propojit s muzeem a sbírky v krátké době přenést sem," nastínil jednu ze svých vizí.

Podle ministra je to ryze technické řešení, kterým by se ušetřil čas i peníze. Další velké úspory vidí ministr Jandák například ve využití studentů.

"Některé expertizy na opravy či projektovou dokumentaci dosahují astronomických částek," tvrdí.

Je přesvědčený, že pokud by se na některé práce nasadili studenti, byli by určitě levnější, stejně pečliví a zároveň by si tím mohli zvyšovat svou odbornost v praxi. Sehnat peníze prý vždy uměl.
 
"Musíte mít dobrou ideu, pak hledáte koncepci, a když je to smysluplné, peníze najdete. A tohle smysluplné je," řekl novinářům.

Injekci může dát vláda
Jeho slova potvrdil i poslanec parlamentu Miloš Melčák. Více než dvě třetiny poslanců podle něj podpořily tolik potřebnou injekci, která by mohla přijít z prostředků Fondu národního majetku.

Původně se počítalo s částkou dvě miliardy korun na rekonstrukci Národní knihovny i Národního muzea, ale není vůbec nereálné, že by peněz z fondu přiteklo do pražských památek více.

"Vláda má možnost částku navýšit.  Na stole jsou nyní dva návrhy a oba jsou hlasovatelné," řekl Melčák.

Oba objekty by takovou injekci velmi potřebovaly. Budovu Národního muzea na Václavském náměstí už nechrání ani sousoší andělů nad hlavním portálem, které muselo být nedávno kvůli špatnému stavu sundáno.

Národní knihovna by se měla přestěhovat na Letenskou pláň nedaleko stanice metra Hradčanská. Připravuje se také tolik potřebné oživení historické budovy Klementina.

Ministr Jandák rozhodně nehodlá pouze pasivně čekat. Je přesvědčený, že cesta k záchraně historických památek může být různá.

Otevřou se evropské fondy?
Ročně dvě až tři miliardy korun by mohla Česká republika dostávat například ze strukturálních fondů Evropské unie. První dotace jsou prý reálné už v roce 2007. Podmínkou pro čerpání peněz je podle ředitele Národního památkového ústavu Tomáše Hájka vypracování regionální strategie využití památkového fondu.

To by údajně neměl být problém. Ten vidí Jandák i Hájek spíše v zabezpečení a ochraně některých českých historických objektů a sbírek v nich uložených. Oba shodně tvrdí, že zabezpečení památek je v současnosti v žalostném stavu.

"Systém pojištění není tou správnou ochranou, ochrana objektů má být preventivní. Proti zničení, vykradení, vyhoření," domnívá se ministr Jandák.

Praxe je podle něj však úplně jiná. "Stav jednotlivých památek a jejich zabezpečení sdělit nemohu. Z bezpečnostních důvodů. Ale situace je dost vážná," tvrdí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video