Vyplývá to z justiční databáze Infosoud, informaci potvrdila i mluvčí soudu Markéta Puci s tím, že písemná podoba usnesení ještě nebyla zpracována a doručena účastníkům. Na rozhodnutí ve čtvrtek upozornila ČT24.
Nečasovou (dříve Nagyovou), dva někdejší šéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka tak čeká druhé kolo veřejného hlavního líčení u Obvodního soudu pro Prahu 1. Za zneužití pravomoci jim hrozí až pětileté vězení.
„Pořád věřím v to, že bylo-li ve prospěch klienta rozhodnuto dvakrát, bude i potřetí. Samozřejmě existuje i jiná varianta - pokud pražský městský soud v usnesení, které zatím nemám k dispozici, určitým způsobem právně zavázal soud nižšího stupně,“ řekl Kovandův advokát Jiří Matzner.
GLOSA: Kauza Nečasových: selhání všech![]() |
Podle obžaloby nechala Nečasová na podzim 2012 nezákonně sledovat Vojenským zpravodajstvím manželku tehdejšího premiéra Radku Nečasovou, aby na ni sehnala kompromitující materiály. Kauza vedla k pádu vlády, Nečas se později rozvedl a vzal si Nagyovou.
Obvodní soud v kauze poprvé rozhodoval v roce 2014, kdy Nečasové uložil trestním příkazem roční podmíněný trest, Pohůnkovo stíhání zastavil a případ Kovandy a Páleníka předal ministerstvu obrany, aby ho řešilo jako kázeňské provinění.
Pražský městský soud však už tehdy soudkyni Heleně Králové případ zpravodajců vrátil. Nagyová i státní zástupce navíc podali odpor, takže se muselo konat hlavní líčení.
Loni v květnu Králová dospěla k závěru, že se žádný trestný čin nestal. Z odůvodnění jejího verdiktu vyplývá, že důležitá byla mimo jiné svědecká výpověď Nečase, který u soudu hovořil kvůli utajovaným informacím za zavřenými dveřmi. Soudkyně uvedla, že Nečas potvrdil své tehdejší obavy o rodinu - na zpravodajce se prý obrátil, aby prověřili situaci, přičemž Nagyová jim pouze zprostředkovávala komunikaci.
Zprošťující rozsudek vyvolal diskuse. Státní zástupce se proti němu odvolal s tím, že se Králová nevypořádala s řadou důkazů.
13. června 2013 |