Jana Nagyová (dnes Nečasová)

Jana Nagyová (dnes Nečasová) | foto: Dan Materna, MAFRA

MF DNES: Když na Nečase nezabraly argumenty, vytáhla Nagyová osobní život

  • 654
Předseda vlády Petr Nečas nebyl tím, kdo v zemi skutečně vládl. Informace z policejního spisu, které přináší MF DNES, ukazují, že jej i díky intimnímu vztahu zcela ovládala ředitelka jeho kanceláře a současně milenka Jana Nagyová.

Příkladem je třeba její nátlak na Nečase kvůli tomu, že nedokázal na začátku roku 2013 v grémiu ODS prosadit exšéfa zpravodajců Ondreje Páleníka na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Páleník totiž nebyl členem ani příznivcem ODS.

Úřednice Nagyová přitom Páleníkovi, který jí předtím pomohl se sledováním manželky Nečase Radky, funkci slíbila. Chování premiéra ji proto rozlítilo.

"Janulko, hádat se kvůli práci je to poslední, co potřebujeme. ODS je přesvědčena, že jí to místo NKÚ patří. Už bez grémia (ODS) nic neprosadím," snažil se Nečas v SMS zprávě uklidnit situaci. Neúspěšně. "Tohle chování není poprvé. Vezmu si volno, musíme si rozmyslet, co a jak," reagovala Nagyová.

Komentář Jiřího Kubíka

Nagyová, Nečas a póza pantáty

Tyto esemesky i následné hovory ukazují, že Nečas byl zahnán do kouta. Po telefonu pak vysvětloval mechanismus jmenování prezidenta NKÚ, popisoval situaci v ODS, omlouval se. Marně.

Hovory a SMS zprávy detektivům naznačovaly, jak velký vliv šéfka sekretariátu získala. Nečas na ní byl absolutně závislý. Žalobci v dokumentu, který minulý týden rozeslali obviněným a jejich advokátům, uvádějí, že k trestné činnosti "využívala svého vlivu vyplývajícího zejména z osobního poměru s premiérem".

Ze spisu také plyne, že Nagyová prostřednictvím předsedy vlády významně zasahovala do chodu země. Státní záležitosti se v hovorech mísily s osobními. Když na premiéra nezabraly argumenty, vytáhla Nagyová osobní život. A Nečas byl v úzkých. Vztah byl pro něj zřejmě důležitější než post premiéra.

Petr Nečas obsah odposlechů zpochybňuje. "Vzhledem k souvislostem byste odposlechy neměli vůbec používat jako hodnověrný zdroj informací. Mně a mé manželce nezbývá nic jiného než postupovat osobní dehonestaci na základě smyšlených obvinění a čekat na řádný soud," napsal MF DNES.

Odposlechy jsou ve spise důležitým důkazem. Žalobci popírají, že se se záznamy kdokoliv manipuloval.

Detektivové několik měsíců monitorovali skupinu kolem Nagyové. Šéfku premiérova sekretariátu podezírali, že političtí kmotři přes ni dosazují své lidi do klíčových funkcí ve státě. Policie Nagyovou zatkla loni v červnu, spolu s ní tři exposlance, státního úředníka a tři vojenské zpravodajce.

Celá kauza má pět větví - korupci poslanců (právě zde je Nečas obviněn z podplácení poslanců výhodnými posty ve státní správě a Nagyová ze zneužití pravomoci úřední osoby a podplácení), zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování Nečasovy někdejší manželky Radky a zaměstnanců Úřadu vlády, vynášení informací BIS, "kmotrovskou" linku kolem bývalého státního zástupce Libora Grygárka a podnikatele Romana Janouška, jehož měl Grygárek krýt, a takzvaný případ Dopravního podniku (zde je z legalizace výnosů z trestné činnosti obviněn Ivo Rittig). Obviněných (v čele s Nagyovou a Nečasem) je víc než deset.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video