Jan Kasl vede boj se starostou Prahy 1

Praha - Primátor Jan Kasl a starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister jen těžko skrývají osobní zášť. Jejich vzájemné napadání je stále častější. Primátor i starosta, oba politici ODS, sice neustále tvrdí, že mezi nimi žádné třenice nejsou, ale oba dva nevynechají prakticky ani jedinou příležitost k tomu, aby mohli svého stranického kolegu zkritizovat.

Jejich střety začaly být viditelné od podzimu 1999, kdy se oba utkali v souboji o post předsedy pražské ODS. Bürgermeister tehdy Kasla porazil o dva hlasy a poprvé v novodobé historii tak nebyl pražský primátor současně předsedou pražské organizace ODS.

Po několika mediálních sporech vyvrcholilo jejich osočování v minulých dnech přestřelkou na názorových stránkách MF DNES. Bürgermeister přes noviny vzkázal Kaslovi, aby se více než myšlence na zavedení mýtného v centru věnoval raději každodenní práci pro město. "Jednoduchými, zdánlivě geniálními, leč zcela nepromyšlenými nápady problémy Prahy řešit nelze, pokud bychom řešením nenazývali jejich obcházení," napsal Bürgermeister.

"Vypadá to, že primátorovi by nejlépe vyhovoval stav před zbouráním městského opevnění v 19. století. Bran by využil k výběru mýtného," dodal.

Jan Kasl o týden později ostře kontroval. Neopomněl přitom Bürgermeisterovi vyčíst nákladnou a podle něj "nepromyšlenou" opravu Vodičkovy ulice. "Nikoli projektant, nikoli dodavatel, ale populisticky samolibý a - zdá se podle textu článku - i své primátorské ambice nezakrývající starosta Jan Bürgermeister prosadil plýtvání veřejnými prostředky v takzvaném zájmu obyvatel centra města," prohlásil Kasl.

Ani on si neodpustil jízlivější poznámku, když dodal: "Lokální úpravy ať již zmíněné převádění magistrály za Národní muzeum či zjednosměrnění nábřeží dopravu v Praze opravdu nevyřeší. Hraběcí rady pana starosty také ne."

Bürgermeister: Mám na něco jiné názory

Kasl: Nejsem populistou

Starosta Jan Bürgermeister nedávno do MF DNES napsal, že nápad primátora Jana Kasla se zavedením mýtného v Praze je k ničemu. I když je jeho článek značně konfrontační, Bürgermeister jakékoliv rozpory odmítá. "Spory, ať už osobní či politické uvnitř ODS, mezi námi v žádném případě nejsou," říká.

Takže mezi vámi panuje idyla?
No, tak určitě máme na konkrétní problémy občas jiné názory.

Vrátím se k vašemu článku, který otiskla MF DNES, kde jste ostře kritizoval primátora Kasla za jeho návrh mýtného při vjezdu do centra Prahy. Co vás k tomu vedlo?
Cítil jsem potřebu reagovat na primátorův nápad zpoplatnit vjezd do centra ze dvou důvodů. Jednak vydělávat na veřejném statku, to je velmi citlivá otázka. A za druhé, chtěl jsem nějakým způsobem dát najevo, že uvnitř pražské ODS i uvnitř samosprávy není tento primátorův názor vydiskutovaným. Jeho nápad je rozhodně velmi individuální a velmi pravděpodobně improvizovaným.

Myslíte si, že loajálnost ke straně je více než vlastní názor, i improvizovaný?
Přít se nad konkrétním tématem a mít na to jiný názor, to žádným způsobem nesouvisí s politikou. Souvisí to s naší komunální prací. Oba jsme profesionálové, takže jsme povinni říkat své názory, proto zdůrazňuji, politické rozpory uvnitř ODS nejsou.

Přesto, máte primátorské ambice?
Podívejte, to je divně položená otázka. Naší prioritou je teď v prvé řadě uspět v parlamentních volbách. Na začátku příštího roku, někdy do března, musíme sestavit kandidátní listiny do komunálních voleb a jestli ODS vyhraje ve volbách, pak teprve přijde na přetřes otázka složení rady, primátora. Během začátku příštího roku si bude ODS při sestavování kandidátních listin jistě vybírat.

Myslíte, že máte u členů ODS větší podporu než primátor Kasl?
Na přelomu listopadu a prosince budeme mít volby, které určí vedení v pražské ODS. Já znovu budu kandidovat na předsedu pražského regionu. Představuji si to jako obhajobu svého předchozího zvolení i jakousi kolektivní obhajobu toho, co jsme zde za dva roky udělali. Primátor je místopředseda pražské ODS, takže se musíte zeptat jeho, jaké bude mít ambice.

Je Jan Kasl jakýmsi zlobivým dítětem strany?
V žádném případě.

Primátor Jan Kasl opakovaně tvrdí, že mezi ním a starostou Prahy 1 žádné rozpory neexistují. Přesto vynechá jen málokdy příležitost, aby mohl svého kolegu kritizovat. Svou roli hraje i to, že starosta Bürgermeister je podle stranické hierarchie Kaslovým nadřízeným. Předsedá totiž pražské ODS.

Tvrdíte, že v politické rovině nebo přímo v ODS neexistuje mezi vámi a starostou Prahy 1 rozdíl. Takže vládne naprostá idylka?
Ano, naprostá idylka... Ani dvě minuty jsme tomu nevěnovali.

Prosím?
Hmm... To byl žert. To je parafráze Václava Klause, který na tiskové konferenci řekl, že výkonná rada ODS ani dvě minuty nevěnovala přestřelce mezi ním a Langrem.

Je však rozdíl, zda se někdo dohaduje o to, kdo je větší kamarád s Jaromírem Jágrem, než když se předseda pražské ODS popichuje s primátorem přes noviny...
Mé vyjádření se ovšem týkalo jenom dopravy. Zmínil jsem se o tom, že v Londýně chtějí zavést mýtné při vjezdu do centra a že to není špatný nápad. Pan starosta mi ovšem ve svém názoru uděloval rady, že bych měl lépe pracovat, a radil mi, co mám dělat. Já jsem si ovšem dovolil reagovat, že takovéto rady nepotřebuju.

Na podzim čekají ODS volby předsedy pražského regionu. A to naznačí i to, koho hodlá ODS nominovat v příštím roce na primátora. Budete usilovat o post pražského předsedy?
Na tuto otázku vám neodpovím, protože ještě sám nejsem rozhodnutý, na jakou pozici budu aspirovat. Jedna teorie říká, že je ideální, pokud je primátor současně i šéfem regionu, ale za dva roky jsem se přesvědčil, že to není nezbytné. Mohu sice kandidovat, ale taky nemusím. Předsedou by mohl být například někdo z parlamentu. Ale slučovat tuto funkci se starostováním v centrální městské části také není optimální. To je, myslím, zjevné všem a už samo o sobě to může generovat konflikty.

Některé vaše představy o tom, jak se má město vyvíjet, často narážejí na odpor vašich stranických kolegů. Necítíte se jako nějaké zlobivé dítě strany?
Já si myslím, že na rozdíl od mnoha jiných nejsem populistou. Zcela jednoznačně vycházím z programu ODS. Mé představy vycházejí z toho, jak se metropole obdobné velikosti řídí ve světě. Rozhodně se na město nedívám z pozice architekta, ale politika, který si myslí, že se město má rozvíjet s nějakou vizí a koncepcí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video