Jan Charvát (ve výřezu) je jednou z obětí úterního výbuchu v jihoafrickém Johannesburgu. | foto: koláž iDNES.cz

Zavražděný Čech v JAR: oddaný Krejčířův přítel, který sázel na amnestii

  • 48
Jeden z mrtvých, které zabil úterní výbuch v jihoafrickém Johannesburgu, byl i Krejčířův společník Jan Charvát. Znali se z dřívějška a navzájem si důvěřovali. V Africe se ukrýval před vězením kvůli daňovým únikům. Žádal v JAR o azyl a po novoroční amnestii věřil, že se mu podaří docílit změny rozsudku.

Charvátova fotografie se základními údaji figurovala od konce loňského března v policejní databázi hledaných osob. "Pátrání bylo vyhlášeno v Kladně na základě příkazu Krajského soudu v Praze o dodání do výkonu trestu," řekla ve středu dopoledne mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Charvát se útěkem vyhnul pětiletému vězení za pokus o daňový únik.

Policie však zatím nemá potvrzeno, že Charvát je skutečně mrtvý a nic neví ani advokát, který ho hájil v kauze zkrácení daně. "Vůbec nevím, jestli jsou tyto informace pravdivé. Já se včera odněkud vrátil a na internetu jsem si přečetl tuto zprávu. S nikým jsem ještě ani nemluvil," řekl ve středu iDNES.cz.

Kontrola celníků a berních úředníků nic neodhalila

O Charvátově kauze se nedají na internetu zjistit téměř žádné podrobnosti, kromě strohého konstatování, čeho se podnikatel dopustil. Její začátek se datuje už k přelomu tisíciletí.

Charváta spolu s dalšími osmi lidmi tehdy policie obvinila, že vývozem startérů a čerpadel do motorů chtěli připravit stát o desítky milionů. "Byly tam celkem čtyři kauzy, kdy na jedné straně nakoupili tyto součástky, jestli v devadesátých letech byly nebo nebyly kradené je otázka. Ale oni je nakoupili a oficiálně přišli na finanční úřad,'" popisuje Charvátův právník.

Obchod se šperky, před kterým došlo k výbuchu. Podle serveru EWN patří Radovanu
Policie na místě výbuchu před obchodem se zlatem a šperky v Johanesburgu. Podle
Jihoafrická policie před obchodem v Johannesburgu, ve kterém vybuchla bomba.

Výbuch zničil zlatnictví v Johanesburgu, které podle serveru EWN patří Radovanu Krejčířovi.

Následná kontrola úřady i celníky však nic nekalého neobjevila. "Kontrolovali to i podle výrobních čísel. Pracovníci finančního úřadu řekli, že je vše v pořádku a dokonce napsali, že mají právo na vrácení DPH," popisuje podnikatelův advokát. Krajský soud v Praze přesto Charváta koncem roku 2010 poslal na 5,5 roku za mříže, vrchní soud mu pak o rok později trest zmírnil na pět let.

Podnikatel si stěžoval na nezákonný postup justice

Druhý moment, který podle všeho hrál velkou roli v Charvátově rozhodnutí zmizet za hranicemi, byl fakt, že trestní řízení trvalo přibližně dvanáct let. Charvát proto podle svého advokáta v Africe žádal o azyl.

"Dneska to je u Ústavního soudu. Klient si po pravomocném odsouzení požádal o azyl kvůli nezákonnému postupu, který byl v rozporu s judikaturou evropské unie," vysvětluje Charvátův obhájce. Po novoroční amnestii se středočeský podnikatel obrátil na Ústavní soud, aby nezákonnost potvrdil. Ten však zatím nerozhodl.

Výbuch v Krejčířově obchodě

Jihoafrická policie se momentálně snaží zjistit, co bylo motivem k odpálení bomby v obchodě, který vykupoval zlato a šperky v johannesburské části Bedfordview. Podle dostupných informací do něj v úterý v podvečer vešel neznámý muž s taškou v níž byla zatím nezjištěná trhavina.

Poslední indicie naznačují, že to mohl být sebevražedný útok. "Je to poprvé v mém životě, co jsem slyšel o tom, že byl nasazen sebevražedný atentátník v organizovaném zločinu," řekl k tomu mluvčí vyšetřovatelů Chad Thomas.

Exploze, po níž se zřítila část střechy, zabila dva lidi, dalších pět zranila. Jeden ze zraněných leží v nemocnici v kritickém stavu.

Krejčíř, o němž se ve spojitosti s případem hovoří a kterého jihoafrická média spojují minimálně s deseti vraždami, s médii nekomunikuje a skrývá se. Kde je, prý neví ani jeho advokát.

"My jsme o tom vlastně spolu v pátek mluvili. Orgány v JAR totiž chtěly kvůli žádosti o azyl vědět, jak to vypadá, jestli už český stát nezákonnost zkonstatoval, nebo ne," připomíná právník. Charvát s ním údajně chtěl projednat i to, že by se obrátil na štrasburský soud pro lidská práva.

Novinář: S Krejčířem k sobě chovali absolutní důvěru

Jiný pohled na Charváta však nabízí redaktor České televize Jiří Hynek, který kauzu Radovana Krejčíře dlouhodobě sleduje. Před rokem a půl se při jedné z návštěv Jihoafrické republiky setkal právě s Charvátem. "On zrovna za Krejčířem přijel z České republiky. A chtěl tam s ním zůstat a podnikat. Přivezl si tam celou rodinu a už když jsem tam byl, tak říkal, že se nehodlá vrátit," popisuje setkání s nyní již mrtvým podnikatelem Hynek.

Podle něj bylo jasné, že se oba podnikatelé znají z dřívějška. "Krejčíř se k němu choval velmi familiérně, Charvát dokonce jeden čas bydlel u něj doma," vzpomíná reportér. "Bylo vidět, že se tam rozkoukává, neuměl pořádně anglicky. Ale ke Krejčířovi choval absolutní důvěru a Krejčíř k němu také," dodává.

Podle Hynka "John", jak se podle jihoafrických médií Charvátovi přezdívalo, pracoval v Krejčířově byznyse. "Měli vizi, že udělají síť půjčoven peněz, kde viděli díru na trhu. Že by dávali nebankovní úvěry lidem, kteří nemůžou dostat peníze v bance. Zároveň provozovali zastavárnu, výkupy zlata, tam, kde jsou 'rychlé peníze'," nastínil Krejčířovy a Charvátovy aktivity.

Krejčíř prý navíc věděl, že se na Charváta může spolehnout. "Věděl, že tenhle člověk se nemůže vrátit do Česka a tudíž, že mu bude loajální," uzavřel Hynek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video