Jako své terče Miloš Zeman vybral Jana Mládka, jemuž vyčetl, že nedostal prověrku od NBÚ, když si o ni požádal, či Milana Chovance, jemuž vyčetl rychlostudium na plzeňské Západočeské univerzitě. | foto: Dan Materna, MAFRA

Mohu odmítnout ministry? ptal se Zeman právníků. Posudek má stránku

  • 660
Posudek šéfa Ústavu státu a práva Akademie věd Jana Bárty bere prezident Miloš Zeman jako dobrozdání, že může mluvit do složení vlády. Bárta však v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že posudek sepsal na jeden list papíru za pouhých dvacet minut, bez jakékoliv porady s dalšími kolegy.

Posudek, který vyvolal velké pozdvižení mezi ústavními právníky, je jedním z důkazů, o který Zeman opírá své tvrzení, že nemusí přijmout každého navrženého kandidáta na ministerský post.

Výhrady k některým kandidátům Zeman sdělil už 10. ledna. Na Janu Mládkovi (průmysl a obchod) mu vadí, že nedostal bezpečnostní prověrku, o kterou před lety požádal. Milanu Chovancovi (vnitro) vyčetl rychlostudium práv v Plzni. Nešetřil ani další adepty (více o výhradách se dočtete zde).

Bárta navíc už 10. ledna uvedl, že prezident "není vázán tak, že by musel jmenovat kohokoliv předseda vlády navrhne." S tím však nesouhlasí premiér Bohuslav Sobotka. Ten tvrdí, že prezident může kandidáta odmítnout jen v případě vážných ústavních důvodů.

Jak funguje Ústav státu a práva Akademie vědČtěte ve středu, 22. 1.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Vznik posudku však měl do obsáhlého a reprezentativního názoru na danou problematiku daleko. "Když se po mně chtělo, abych stručně napsal, co si o tom myslím, tak to nebyl problém. Vešlo se mi to na jednu stránku," popsal rozsah posudku Bárta a dodal, že sepsání názoru na danou problematiku pro Zemana mu trvalo asi 20 minut.

Navíc ho připravoval zcela sám. "V ústavu jsou samozřejmě ještě další lidé, ale pro mě je jednodušší napsat to sám než se někoho doprošovat," prohlásil.

Fakt, že jeho názory jsou mnohdy brány jako stanoviska celého Ústavu státu a práva Akademie věd, Bárta příliš neřeší. "To kritérium je především v tom, jestli je názor správný, nebo ne. A všechno nasvědčuje tomu, že ty názory jsou správné (...). Můj názor k prezidentským pravomocem je správný. Už i novináři jsou napjatí, jestli prezident ty ministry jmenuje, nebo nejmenuje, tak asi pravdu mám," sdělil v rozhovoru Bárta.

A Zeman už se chystá nejen na schůzku s "problémovými" ministerskými kandidáty. V uplynulých dnech totiž přistála v mobilu všech kandidátů SMS od hradního kancléře Vratislava Mynáře. "Dobrý den, dostavte se prosím na pražský hrad na schůzku s PP," stojí ve zprávě. Je to poněkud nedůstojná forma pozvánky na setkání s hlavou státu, pokud tedy Hrad nešetří na dopisech se státním znakem a hlavičkou prezidentské kanceláře.

Jako první absolvuje schůzku s prezidentem šéf hnutí ANO Andrej Babiš, budoucí ministr financí, na něhož si Zeman vyhradil nejvíc času – hodinu a půl. Schůzka začne ve středu v poledne. Pak už každou hodinu následuje dalších sedm ministrů. Jako poslední přijde příští úterý Jiří Dienstbier, který proti Zemanovi kandidoval v prezidentské volbě a je jeho hlasitým kritikem.

O schůzce s kandidáty na ministry informoval Miloš Zeman už 10. 1. 2013:

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue