Syrská armáda útočí na pozice takzvaného Islámského státu u města Rakká. (6....

Syrská armáda útočí na pozice takzvaného Islámského státu u města Rakká. (6. června 2016) | foto: AP

Francouzská cementárna čelí podezření, že vyráběla na území IS

  • 14
Vyjednávat se dá i s teroristy. To si nejspíš řekli majitelé francouzské cementárny Lafarge, kteří na severu Sýrie nepřestali vyrábět ani poté, co do oblasti přišli radikálové z Islámského státu. Podle deníku Le Monde jim firma platila mýtné na checkpointech, aby její kamiony mohly projet, a nakupovala od nich ropu.

„Lafarge mezi lety 2010 a 2014 využíval cementárnu v syrské Džalabíji, asi 160 kilometrů severovýchodně od Aleppa. Z kapacity tří milionů tun dodávala zhruba třetinu na místní trh, čímž reagovala na základní potřeby tamní populace a potřeby ekonomického rozvoje Sýrie,“ uvedla společnost lakonicky v prohlášení citovaném deníkem Le Figaro.

Světová jednička na trhu s cementem továrnu v roce 2007 koupila od egyptské společnosti Eurascom za 600 milionů eur (přes 16 miliard korun). Vyrábět zde začala o tři roky později. Když v Sýrii vypukla občanská válka, výroba se ustálila na desíti tisících tun cementu za den.

S příchodem radikálních islamistů na jaře 2013 sice šla výroba prudce dolů a ceny cementu se zdvojnásobily, ale byznys v Džalabíji se nezastavil. Podle listu Le Monde to umožnily právě dohody s Islámským státem.

Vedení továrny údajně až do září 2014 platilo džihádistům na checkpointech, aby pouštěli jejich kamiony. Také ropu měl Lafarge kupovat od Islámského státu, který ovládl i tamní ropná pole. Rok a půl tak francouzský koncern finančně podporoval teroristy, kteří dodnes děsí Západ.

Informace se však nedá nezávisle ověřit. Lafarge na dotazy ke spolupráci s teroristy podle serveru France24 neodpověděl a Le Monde se odkazuje na části dopisů odeslané z francouzské centrály společnosti do Sýrie, které zveřejnil server Zaman Al-Wasl blízký syrské opozici.

Nakonec se byznysmeni rozhodli ze severu Sýrie odejít. Nabídky islamistů, že mohou přejít pod jejich ochranu, údajně odmítli.

„Když se konflikt přiblížil až k továrně, absolutní prioritou Lafarge bylo především zajištění bezpečnosti a jistoty pro zaměstnance, zatímco se zvažovalo uzavření podniku. Od září 2014 Lafarge ukončil operace v džalabíjské továrně. Celou skupinu spolupracovníků jsme evakuovali, poslali na placenou dovolenou a vstup do továrny byl zakázán,“ uvedla firma podle listu Le Figaro.

V únoru loňského roku teroristy z Džalabíji vyhnaly kurdské jednotky YPG a cementárna se stala jejich základnou. „Od té doby, co to tady YPG začaly kontrolovat, se továrna neotevřela. Je zničená boji. Nevíme o nikom, kdo by ji chtěl rekonstruovat. Lidé z YPG nám jen řekli, ať se k továrně nepřibližujeme. Řekli nám, že je to válečná zóna a nikdo by tam neměl chodit,“ popsal pro Le Monde místní obchodník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue