Příslušníci jakuzy v tokijských lázních

Příslušníci jakuzy v tokijských lázních | foto: Profimedia.cz

Jakuza vydává vlastní časopis, nechybí verše ani historky z rybaření

  • 15
Největší mafiánská organizace v Japonsku má zřejmě pocit, že její členové nejsou dostatečně jednotní. Odnož jakuzy zvaná Jamaguči-gumi proto vydala osmistránkovou publikaci, která mladší členy učí hodnotovým principům a v zábavné sekci nabízí i japonské básně haiku.

Článek na titulní straně sepsal syn šéfa mafie Keniči Šinoda. Mladší členy v něm nabádá k disciplíně a hodnotám, na které by měli dbát, píše web The Daily Telegraph.

Syn bosse Jamaguči-gumi si stěžuje, že mafie zažívá krušné časy. Při hromadění zisků ze svých nekalých aktivit se už prý jeho organizace nemůže spoléhat jen na své zlověstné renomé. Časopis, který není běžně dostupný v trafikách, obsahuje také historky vysoce postavených mafiánů z rybaření či satirické haiku.

"Možná cítí, že je jejich podnikání čím dál těžší kvůli protimafiánským opatřením, která jim brání v otevírání nových bankovních účtů a uzavírání nových smluv týkajících se nemovitostí," soudí nejmenovaný policejní zdroj.

Jamaguči-gumi je jedna z největších kriminálních organizací na světě a s 27 700 členy vůbec největší v rámci jakuzy. Údajně se k ní hlásí 40 procent všech japonských mafiánů, během minulého roku však přišla o 2 200 členů.

S odlivem mafiánů se ovšem potýká celá jakuza. Ještě loni čítala 63 200 členů, letos jich je o 7 100 méně (Jak se vysloužilí mafiáni vracejí do společnosti, čtěte zde).

Jakuza má stejně jako čínské triády či italská mafie široké pole působnosti od hazardu, narkotik a prostituce po sofistikovanou hospodářskou kriminalitu. Samotná její existence není ilegální a úřady ji tolerují, občas ale provedou překvapivý zátah. Zločinecké podnikání se také nedávno zkomplikovalo zákonem, podle kterého je trestné placení výpalného.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video