Členové Jakuzy si libují v tetování.

Členové Jakuzy si libují v tetování. | foto: Profimedia.cz

Ze spárů Jakuzy ke hlásání božího slova. Japonec vyměnil zločin za Bibli

  • 8
Členové japonského gangu Jakuza mají po vystoupení z této organizace jen mizivou naději na dobrý život. Tatsuja Šindó však ukazuje, že i v přísné japonské společnosti lze na kriminální minulost zapomenout. Násilí vyměnil za hlásání božího slova, stal se kazatelem a pomáhá ztraceným duším s hledáním lepší životní cesty.

Bar June Bride na jednom ze zapadlých rohů japonského Kawaguči na předměstí Tokia až donedávna plnila hlasitá hudba a živá diskuze hostů. Chodili sem na dobré pití a u Japonců na tolik oblíbené karaoke. Dnes je bar místním svatostánkem. Barové stoličky nahradilo strohé vybavení a velký kříž na stěně.

Jakuza

Jakuza známá též jako Gokudó je japonská tradiční zločinecká organizace. Současná Jakuza se dělí do tří hlavních skupin - pouliční překupníci, gambleři a gangsteři.

Překupníci a gambleři mají své kořeny v 18. století, gangsteři začínají psát svoji historii až po 2. světové válce s nárůstem černého trhu.

Mezi členy organizace je populární tradiční japonské tetování, kterým si členové organizace pokrývají hruď, záda, ruce i nohy.

Když do něj vchází Tatsuja Šindó, všichni přítomní utichnou. Potetovaný 44letý muž má u zdejších velký respekt. Dlouhé roky byl členem Jakuzy, později se však obrátil na víru a stal se kazatelem. Místo zbraní se nyní ohání Biblí, energickými gesty a plamennými projevy. Přítomní z něj nemohou spustit oči.

„Kdysi dávno jsme byli členy soupeřících gangů. Stříleli jsme po sobě. Nyní uctíváme stejného boha,“ sdělil s úsměvem reportérům serveru CNN. Podobně jako on totiž mnozí jeho posluchači pochází z celé řady japonských gangů. Většina z nich se na dráhu zločinu vydala v mládí.

Šindó do Jakuzy vstoupil v 17 letech. „Byl jsem ještě dítě, příliš jsem o tom nepřemýšlel. Oceňoval jsem Jakuzu kvůli tomu, co bylo vidět z vnějšku. Mají spoustu peněz, štědře je utrácejí a žijí okouzlujícím způsobem. V mých očích vypadali prostě stylově,“ vzpomíná na své začátky.

Od zločinu k Bibli

V osidlech Jakuzy v minulosti skončily desítky tisíc mladých Japonců. Šindó tvrdí, že většina z jeho mafiánských souputníků pocházela s dysfunkčních rodin. V Jakuze našli smysl života, pocit loajality a bratrství. Postupem let však Šindó zjistil, že za přitažlivým zevnějškem této mafiánské organizace se skrývá utrpení.

Jsme zbožní a proti drogám, láká japonská jakuza nové členy na internetu

„Mého šéfa zavraždili. Lidé umírali v boji o moc. Lidem se prostřelovali nohy. Jeden chlápek, který se mnou dělal do drog, se předávkoval. Sebevraždy, náhlá úmrtí. Viděl jsem mnoho umírajících. Viděl jsem, jak ubodali jednoho z mých kamarádů,“ popisuje praktiky podsvětí. Sedmkrát ho zadržela policie. Ve vězení byl třikrát, poprvé ve svých 22 letech. Byl závislý na pervitinu.

Po 15 letech byl z řad Jakuzy vypuzen. Během pobytu ve vězení našel nový smysl života ve čtení Bible. Po propuštění na svobodu se stal kazatelem, jehož slova hltají stovky lidí. „Chodí sem spousta lidí s rozdílnými životními osudy. Jsou tu rozvedení, zbankrotovaní i ti, kteří žijí na okraji společnosti. Chodí sem také rodiče, jejichž děti se pohřešují nebo skončili ve vězení. Na tomto místě můžete restartovat svůj život,“ popisuje Šindó místo, kde pravidelně káže.

23.února 2016 v 03:24, příspěvek archivován: 23.února 2016 v 12:19

A mobster turned pastor is preaching to former yakuza in Japan https://t.co/O1whhDMU3V pic.twitter.com/KzDgbcxe0I

Jedním z nejnovějších členů místního společenství je bývalý člen Jakuzy Hiro. „Je opravdu těžké zapojit se zpátky do společnosti,“ tvrdí. Na správnou cestu ho obrátila jeho rodina, 37letý Hiro nyní přespává na tenké podložce přímo v prostorách samozvaného kostela.

„Ve svém minulém životě jsem nikdy nevstával tak brzy. Žil jsem jen proto, abych vydělával peníze. Dělal jsem strašné věci, prodával jsem také drogy. Od té doby, co sem chodím, jsem se ale hodně změnil,“ myslí si a dodává, že pokud by nevyhledal pomoc u místního kazatele, pravděpodobně by skončil ve vězení.

Cesta k uznání veřejností

Novinář a spisovatel Jake Adelstein připomíná, že Jakuza, přestože platí za zločineckou organizaci, udržuje zejména v Tokiu úroveň kriminality na velmi nízké úrovni. I kvůli tomu japonská metropole platí za jedno z nejbezpečnějších měst na světě. Zároveň tvrdí, že společnost by měla zapracovat na jednání s bývalými členy Jakuzy. V současnosti jsou totiž těžce stigmatizováni.

Jakuza se rozštěpila, Japonsko se bojí krvavé války gangů

„Když se tito lidé (z Jakuzy) rozhodnou vystoupit, skončí u drobných zločinů, jdou do vězení nebo páchají sebevraždy. Japonsko totiž není příliš přívětivým místem k lidem, kterým chybí prsty, jsou pokryti tetováním a po většinu života se neživili poctivě,“ vysvětluje Adelstein.

Šindó se však usilovnou prací do společnosti dokázal znovu začlenit. Pokřtil už asi sto lidí včetně své matky Jošimi, která kázání svého syna sleduje každou neděli. „Když se vrátil z vězení, omluvil se a řekl mi, že přežil kvůli mně. Když jsem slyšela tato slova, rozhodla jsem se, že nechám minulost minulostí. Teď jsem moc šťastná,“ tvrdí Jošimi, která svému synovi poskytla prostory jejího baru June Bride

Její syn si v posledních letech vysloužil od místních oslovení sensei. Japonci tak oslovují někoho, koho považují za vzdělaného nebo zkušeného. Studenti bojových umění tímto způsobem oslovují své mistry. Šindó tedy získal společenské postavení, o kterém se většině bývalých členů Jakuzy ani nesní.

Podávejte se na dokument o významu tetování členů Jakuzy:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video