Jako první mysleli v symbolech Afričané

  • 2
Evropané se diví. Podle nejnovějších výzkumů se totiž zdá, že se abstraktní myšlení nevyvinulo na starém kontinentě, jak se doposud předpokládalo, ale ve žhavé Africe. Vědci totiž podle časopisu Science našli v jeskyni na jihu černého kontinentu sedm desítek tisíc let starý okrový kámen s geometricky pravidelnými křížovými rytinami. Evropské projevy abstraktního myšlení jsou přitom mnohem mladší.

Badatelé je datují někam kolem čtyřiceti tisíc let před naším letopočtem. Tehdy se ve Francii objevily první jeskynní kresby zvířat. V té době už lidé ryli i do nástrojů.

Afričané se chovali moderně jako první
"Ve světle nového důkazu se zdá, že alespoň na jihu Afriky měl homo sapiens moderní chování už před 77 000 lety," napsal Christopher Henshilwood, profesor archeologie na univerzitě v norském Bergenu.

Podle slov muže, který antropologický průzkum v jeskyni Blombos v Jihoafrické republice vedl, mohly rytiny nést "symbolický význam".

"Vysvětlit, co symboly na kamenech znamenají, není v současnosti bohužel v našich silách. Svědčí však o moderním myšlení? Já se domnívám, že ano," dodal Henshilwood.

Povrch kamene byl uhlazen
Vědci se domnívají, že povrch kamene, do něhož byly obrazce vyryty, tehdejší umělec předem záměrně uhladil. Společenství lidí doby kamenné používala okr ke zdobení těla a pravděpodobně i pro ochranu kůže. Toto je první příklad využití kamene pro umělecké dílo.

Antropologové považují umění a zejména produkci symbolů za znamení moderního chování člověka. Dalšími projevy jsou zdobení a výroba nástrojů jako jsou kopí a rybářské sítě. Kostěné a kamenné nástroje, jakož i důkazy svědčící o provozování rybolovu se přitom v Blombosu našly již dříve.

Moderní člověk 

Moderní člověk se vyvinul před 100 tisíci lety v Africe. Před 50 tisíci lety pronikl do Evropy, kde nahradil neandrtálce, považovaného za slepou vývojovou větev lidského rodu. Právě po příchodu moderních lidí do Evropy nastala v chování revoluce, která znásobila jejich schopnosti lovu a sběračství a podnítila populační růst, migraci a zárodky umění. Paleoantropolog ze Stanfordské univerzity Richard Klein přičítá prudký pokrok biologickým změnám a posunům v mozkové struktuře.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video