Jakeš: Za co nás chcete trestat?

  • 119
Milouš Jakeš nemá obavy z rozhodnutí pražského soudu. Stojí před ním společně s Jozefem Lenártem. Předlistopadoví komunističtí funkcionáři se zodpovídají z vlastizrady kvůli srpnové invazi v roce 1968.

Bojíte se rozhodnutí soudu?

Pokud bude objektivní, tak absolutně ne. Za nenormální ale považuji takové tlaky, jakými bylo ve vysílání ČT vystoupení představitele Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, který vyhrožoval soudkyni a prokurátorovi a dalším.

Radili jste se před začátkem soudu s Jozefem Lenártem?

Neradili, poněvadž jsme přesvědčeni o své nevině. Tak jaké radění? 

Zdraví vás před začátkem procesu nezačalo trápit, jako například Aloise Grebeníčka?

Pan Grebeníček neučinil, že onemocněl, on byl nemocný. Já jsem bohudík více méně zdravý. 

Jak se udržujete v kondici?

Prací. 

Souhlasíte i nyní, s odstupem času, s příjezdem sovětských vojsk?

To je otázka historiků. Neznám všechny souvislosti. Je třeba, aby se to pořádně probralo, jak to bylo a co k tomu vedlo. Moje znalosti jsou určitě z úzkého úhlu, který by na to nedával jednoznačnou odpověď.

Víte nebo tušíte, kdo tedy sovětské vojáky pozval do Československa, když jste to nebyl vy ani Jozef Lenárt?

Pozvali je ti, kteří dělali politiku, kterou dělali, a která naše spojence rozčilila. Jestli to řešili tak či onak, je druhá otázka, ale oni jsou za to zodpovědni. A dnes nás z toho chtějí obvinit, jak to prokázalo vystoupení pana Šilhána a pana Špačka.

Měli by být podle vás praví viníci odhaleni a potrestáni?

Podívejte se, to je záležitost třicet čtyř let, tak jaké tresty? Tresty. Za co? Proč bysme trestali? Jsou to politické a názorové záležitosti. Jak správně podotkl pan Císař, tyhle excesy - vyřešit historické problémy potrestaním někoho náhodně vybraného - bývají vždy, když dochází ke změnám. Byly v pětačtyřicátém, v osmačtyřicátém, v osmašedesátém, v devětaosmdesátém a potom i v osmadevadesátém. Jsou dodnes.

Lze vás chápat tak, že když se časem ukáže špatnost politického rozhodnutí, neměli být za to zodpovědní lidé trestáni?

Za politická rozhodnutí těžko někoho trestat, jsou většinou přijímána kolektivně. 

I když se špatné rozhodnutí dotýká celého národa?

Musel byste být konkrétní. Pro část národa, naprosto velkou část národa, byly poměry za socialismu přijatelné a dobré. Dnes jsou pro většinu národa nepřijatelné. Jsou to složité věci.

Chodíte k volbám?

Chodím. 

Jaký máte vztah k současné KSČM? Souhlasíte s její politikou?

Dělají, co je v dané situaci reálné. Pokud se domnívají, že mají podporu lidí, tak je to správné. Druhá věc je jejich přístup k minulosti. Já to chápu, ale sám mám v této oblasti trochu jiný názor, než se veřejně prezentuje.

Sledoval jste současnou vládní krizi?

Je trapné, že jeden člověk může vodit za nos všechny politické strany. To je nějaká zvrhlá demokracie. Je to diktát jednotlivce. Úporného jednotlivce.

Neuvažujete o návratu do politiky? Kandidoval byste například do senátu, kdyby vám to nabídli?

V žádném případě. V politice jsem byl dost dlouho. Mám taky svůj věk, je mi osmdesát. Ať jdou do politiky mladí. 

Který současný politik budí vaše sympatie?

Těžko říci. Já je osobně tak neznám, abych se k tomu mohl vyjádřit. 

Máte představu, kdo by mohl ve funkci prezidenta nahradit Václava Havla?

Především by to měl být prezident, který se cítí být prezidentem všech. A ne zástupce nějaké vybrané skupiny, mafie hospodářské, kulturní nebo politické.

Sledujete dění ve světě? Co říkáte boji proti terorismu?

Je to důsledek rozrušení dřívějšího světa. Očekávalo se, že když padne takzvaná železná opona, všechno se změní. Jak vidět, poměry se vyostřily. Sice se posunuly do jiného místa, ale vyostřily se. Myslím, že přístup Spojených států je naprosto nepřijatelný - hrát si na četníka a rozhodovat, kdo kde bude jakým funkcionářem a tak dále. To jsme dávno prožili a měli bychom si z toho vzít poučení. Jenže USA si žádné poučení nevzaly a desetinásobně provádějí to, za co kritizovaly třeba sovětský svaz.

Před koncem komunistické éry jste v projevu v Ćerveném Hrádku prohlásil, že jste jako kůl v plotě. Stále si tak připadáte?

To bylo dávno, to jsem ještě byl generálním tajemníkem. Prohlásil jsem to v určitých souvislostech, z nichž je to vytrženo. Spočívaly v tom, že když stranická základna nepodpoří ústřední výbor, tak ten bude jako kůl v plotě. Tak to bylo.

Jakeš s Lenártem na lavici obžalovaných před pražským městským soudem. Čelí obvinění z vlastizrady, 16. září 2002.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video