Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Banky líčí na lupiče s pomocí policie, té se nelíbí rušení přepážek

  • 54
Když se bank zeptáte na to, jak chrání svoje pobočky před nájezdy lupičů, zarytě mlčí. Jen ujistí, že pro bezpečnost klientů dělají maximum. Policisté ale nesouhlasí. Nelíbí se jim třeba rušení přepážek. Radost nemají ani z toho, když banka vypíše na dopadení lupičů odměnu.

Bylo to úplně běžné přepadení banky - do pobočky v Praze přišel lupič s pistolí, který si jako maskování narazil na hlavu kšiltovku. Jenže netušil, že kromě kamer u stropu ho zabírá zespoda ještě jeden objektiv, díky kterému je snadno poznat, jak vypadá (o přepadení pražské bankovní pobočky si můžete přečíst tady).

Když se bank zeptáte, kolik podobných "chytáků" na lupiče nachystaly, nechtějí to prozradit.

"Obecně se dá říct, že zabezpečení našich poboček neustále vylepšujeme, úzce spolupracujeme s policisty i strážníky, stejně jako s jinými bankami. Víc toho říct nemohu, nechci totiž potenciálním lupičům dávat návod, jak postupovat," říká například mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Úzkou spolupráci s kriminalisty zdůrazňuje i Česká spořitelna nebo ČSOB. "V případě, že k přepadení dojde, pak je smyslem instalovaných bezpečnostních technologií poskytnout policii dostatek informací k vypátrání a dopadení pachatele," přizvukuje mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

"My bankám radíme například s tím, kam instalovat kamery, aby byla identifikace lupičů co nejsnazší. Některé banky nám vycházejí vstříc více, některé méně. Je to na nich," říká mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká. 

Jednu zásadní radu od policistů ale banky vytrvale odmítají poslechnout.

"Velkým problémem je rušení přepážek. Bankovní úředník je samozřejmě v mnohem větším bezpečí za tlustým sklem než v momentě, kdy potenciální lupič sedí na druhé straně stolu a doslova mu stačí pro peníze natáhnout ruku. Tenhle rozpor mezi komfortem klientů a usnadněním loupeže s bankami zkrátka nedokážeme vyřešit," míní Kopecká.

Se smíšenými pocity kriminalisté přijímají i iniciativu některých bank, které vypisují na dopadení lupičů (i těch neúspěšných) odměny.

"Samozřejmě se to liší případ od případu, ale obecně se dá říct, že nám vypsání odměny přidělává práci. Ozývá se totiž řada chytráků, kteří jen chtějí snadno přijít k penězům. Vyšetřovatelé tím pádem musejí prověřit víc poznatků a to je může zdržet," popisuje mluvčí kriminálky.


Video