Guvernér indonéské Jakarty Basuki Tjahaja Purnama, známý jako Ahok, stanul v...

Guvernér indonéské Jakarty Basuki Tjahaja Purnama, známý jako Ahok, stanul v úterý před soudem kvůli údajné urážce islámu (13. prosince 2016). | foto: Reuters

Guvernér Jakarty se zpovídá z urážky islámu, před soudem se rozplakal

  • 67
Guvernér indonéské Jakarty Basuki Tjahaja Purnama, známý jako Ahok, stanul v úterý před soudem kvůli údajné urážce islámu. Proti Ahokovi už v metropoli týdny protestují statisíce konzervativních muslimů, stovky se jich nyní sešly i před budovou soudu a požadují pro guvernéra přísný trest. Hrozí mu až pět let vězení.

V případě Ahoka nejde jen o ostře sledovaný proces s vysoce postavenou osobou, ale také o test indonéské justice. Je to zkouška společnosti s nejvyšším počtem muslimského obyvatelstva na světě, která byla dlouho považována za příklad tolerance a poklidného soužití různých etnik a náboženství. Pokud jednou vznikne o celém případu film, mohl by se jmenovat Je třeba zavřít Ahoka.

Padesátiletý Ahok je fenoménem indonéské politické scény. Rodák z ostrova Bangka se v tandemu s Joko Widodem nejdříve stal viceguvernérem Jakarty. Když Widodo před dvěma lety postoupil do prezidentského paláce, Ahok teprve jako druhý etnický Číňan a křesťan v dějinách převzal správu indonéského hlavního města, metropole svým počtem obyvatel převyšující populaci České republiky.

Během krátké doby si získal širokou podporu nejen mezi indonéskými Číňany, ale i mezi městskými muslimy, kteří ocenili jeho boj s korupcí i viditelný pokrok ve správě města. Na rozdíl od svých soupeřů v kampani pro blížící se únorové guvernérské volby nemusel Ahok spoléhat jen na nějaké sliby.

Působivá videa porovnávající stav před jeho nástupem do funkce a po něm dělala ze současného guvernéra jasného favorita voleb. Na vyčištění odpadky zanesených kanálů guvernér nasadil brigádu v oranžových vestách. Do Kalijoda, největšího centra hazardu a prostituce v Jakartě se na začátku letošního roku zakously buldozery a vytvořily prostor pro zeleň, rekreaci i největší skejtový park ve městě.

A to není všechno. Tradičně nevýkonná byrokracie starající se více o vlastní zájmy než službu veřejnosti se za Ahoka musela smířit s tím, že pracovní doba není jen orientačním číslem, že o pozicích nerozhodují známosti a že pro úplatky pod novým vedením není místo. Těm, kterým jeho přístup nevyhovoval, vzkázal, že čeká ve své kanceláři na jejich výpovědi.

„Někoho takového bychom potřebovali i u nás,“ potvrzoval zpravodajovi MF DNES na začátku roku majitel restaurace na Bali to, že guvernérova popularita přesáhla hranice jeho Jakarty. Když Ahok oznámil plán pokusit se obhájit svůj úřad bez záštity politických stran, sešel se na jeho podporu milion podpisů.

Pět let vězení za urážku islámu

S tím, že nekompromisní přístup a leckdy až příliš ostrý jazyk mu přinášejí nové nepřátele, si Ahok nikdy těžkou hlavu nedělal. O jednoho víc nebo míň. Jenže nyní jich má tolik, že by se jich nedopočítal. Stačilo na zářijovém mítinku vyzvat přítomné, aby se nedali zmást těmi, kteří tvrdí, že podle Koránu by si muslimové neměli vybírat nemuslimské vůdce.

V Jakartě protestovaly tisíce muslimů, guvernér podle nich urazil Korán

Pozměněná verze výroku a moc sociálních sítí přivedly do ulic Jakarty demonstrace o síle, kterou město již roky nepamatuje. V samotném centru metropole, kde jen nedaleko od sebe stojí obří mešita Istiqlal a katolická katedrála, několikasettisícový dav už týdny volá, že Ahok musí pykat za urážku islámu. Trestní zákoník na podobné případy pamatuje sazbou pěti let. Pro rozhořčené demonstranty je však spravedlnost pomalá a všechny omluvy nedostatečné.

V úterý Ahok stanul kvůli údajnému rouhání a urážky islámu před jakartským soudem. Před budovou se sešly stovky rozzuřených muslimů, řada z nich v tradičních bílých hávech, a požadovaly, aby guvernér skončil ve vězení.

Podobně emotivní atmosféra byla i uvnitř soudní síně, píše The Guardian. Ahok se během svého projevu několikrát rozplakal, když zdůrazňoval, že by islám nikdy vědomě neurazil. „Jako pro člověka, který vyrostl v muslimských kruzích, pro mě není možné islám urážet,“ prohlásil.

Zároveň připomněl, že i jeho kmotři byli muslimové, urážením islámu by tak prý hluboce urazil i vlastní rodinu. „Moje poznámky byly namířené proti politikům, kteří tento verš Koránu používají nesprávně, protože nechtějí ve volbách soupeřit zdravým způsobem,“ řekl.

Strach z radikálů

Protesty i soudní proces srážejí Ahokovu popularitu dolů. Jeho soupeřům v nadcházejících volbách hrají do karet do té míry, že se spekuluje, zda se skrytě nepodílejí na financování protestů.

Ale rozehrávání etnické a náboženské karty představuje nejistou sázku na džina radikalismu, který se už nemusí vrátit do lahve. Před posledním z protestů policie zadržela desítku lidí, kteří chtěli demonstrací údajně využít ke svržení samotného prezidenta.

Čínské menšině celá eskalující situace začíná připomínat rok 1998, kdy při pogromu v čínské čtvrti zahynulo okolo tisíce lidí, stovky čínských žen byly znásilněny a mnoho obchodů zničeno nebo vyrabováno.

Zvláště když v čele demonstrací stojí radikální Fronta obrany islámu (FPI). Ta v Indonésii usiluje o zavedení práva šaría a je nechvalně proslulá svými útoky na křesťany, muslimské minority nebo vybíráním výpalného z nočních klubů. Pro případ, že justice nevyslyší volání ulice, má vůdce FPI Habib Muhammad Rizieq Syihab jasnou odpověď: „Pak nastane revoluce.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video