Jaká je prezidentská kampaň po tchajwansku

- Města i vesnice jsou zaplaveny plakáty, billboardy a vlaječkami kandidátů na prezidenta a viceprezidenta. Ulicemi projíždějí auta a z řvoucích tlampačů upozorňují ohluchlé občany na přednosti svého vyvoleného. Pořádají se bombastická setkání pro statisíce lidí, obědy pro stovky lidí, rozdávají se čepice, ale i saka. A podle všeho se v některých méně vyvinutých částech země, tedy ve středu a na jihozápadě, i uplácí. Programy kandidujících jakoby zůstávaly někdy stranou.
Zvláštního zpravodaje
MF DNES na Tchaj-wanu Viliama Bucherta se můžete ptát na vše, co vás o tomto ostrově zajímá.
Formulář na zadávání otázek najdete ZDE.
Viliam Buchert ovšem nebude odpovídat on-line, ale po částech, když bude připojen. Nejpozději odpoví do pátku odpoledne.

Tak vypadá Tchaj-wan před sobotními přímými prezidentskými volbami. Cizinec má z toho někdy pocit, že se ocitl v Americe, protože kandidáti volby pojímají skutečně "po americku", jenom ty podmínky zůstaly asijské.

A padají také ostrá slova: jeden kandidát hovoří o druhém jako o gangsteru, druhý o tom prvním jako o zloději a třetí o obou jako o válečnících.

V minulých dnech ale často pršelo a tak byla většina předvolebních shromáždění "mokrá". Dnes, tedy ve středu, však nad metropolí Tchaj-pejí na chvíli vykuklo i sluníčko. Až se někteří úředníci začali obávat, zda lepší počasí neodradí některé voliče od hlasování, protože když bude hezky, mnozí vyrazí radší na výlety, než k urnám. Zvláště když denní teplota vyšplhala na některých místech země již na 25 stupňů.

Tchajwanci ale volí rádi, ostatně prezident se svobodně volí pouze podruhé v historii, a tak se již všichni připravují na sobotu. Pohotovost má i policie a armáda, ale zatím vůbec nic nenasvědčuje tomu, že by se měla odehrát nějaká mimořádná událost.

Zatímco ale ulice zaplavuje propagace k volbám, lidi zaplavují kina. Na Tchaj-wanu jsou totiž teď v kurzu americká díla, která byla nominována na letošní Oscary.

Na sobotní volby se ale čeká přesto netrpělivě. Pokud prý totiž zvítězí kandidát opozice Čchen Šuej-pien, tak se prý země může dočkat "malé" revoluce. Není se čemu divit, od roku 1949 zde vládne, i když již přes deset let v demokratické společnosti, jediná strana -
Kuomintang, který sem po občanské válce v Číně importoval generalissimus Čankajšek.

Výsledky voleb na Tchaj-wanu online
Výsledky sobotních prezidentský voleb na Tchaj-wanu můžete sledovat i živě na internetu. Místní kabelová televize, telekominikační společnost Čung-chwa a několik high-tech firem připravilo tento program. Podle informací místních novin Taiwan News najdete nejčerstvější výsledky od čtvrté hodiny odpoledne do deváté večer místního času (pozor to je o sedm hodin více než u nás, tedy když jsou na Tchaj-wanu čtyři odpoledne, tak u nás je devět ráno) na těchto adresách:
www.hinet.net
www.settv.com.tw
www.ch5.com.tw

 

Motoristé a chodci míjejí obrovský předvolební banner tchajwanské vládní nacionalistické strany Kuomintang, jejímž lídrem je viceprezident Lien Čan (na banneru vlevo)

Příznivkyně nezávislého tchajwanského prezidentského kandidáta Jamese Sunga čeká v dešti mezi jeho předvolebními transparenty


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video