Jaká je a jak žije žena teroristy

  • 6
April Rayová jezdí temně zelenou dodávkou s nálepkou "moje dítě je čestný student". Šetří a nakupuje ve slevách. Její děti se v televizi rády koukají na Simpsonovy. Čtyřiatřicetiletá April by mohla být jednou z tisíců běžných amerických matek, které se snaží protlouci životem. Kdyby neměla za muže teroristu. April je ženou Wahída Hedžího, který měl vysoké postavení v nejnebezpečnější a nejsledovanější teroristické organizaci světa, v Al-Kajdě.

Několik let byl osobním tajemníkem Usámy bin Ládina samého a teď si odpykává doživotní trest v přísně střeženém vězení pro teroristy v USA. Byl obžalován z přípravy atentátů na dvě americké ambasády ve východní Africe v roce 1998, při nichž zahynulo na 250 lidí.

Jak se žena z předměstí Dallasu mohla stát nevěstou Al-Kajdy? Společně s dalšími ženami stoupenců bin Ládina se účastnila společných pikniků na Ládinově farmě na březích modrého Nilu.

Snášela písečné bouře, ale i tajemné vraždy několika mužových kamarádů. Věděla o tom, co její manžel a jeho známí chystali? Ona sama vše popírá. Ostře odmítla označit svého muže za teroristu. Naopak ho popsala jako milého, v něčem až smůlovatého muže s dobrým srdcem, který lépe zvládal čtení pohádek dětem než své obchody.

Byl prý někým, kdo byl dočista neschopen chystat hromadnou vraždu. "Nic neudělal," vypověděla April Rayová při výsleších FBI. "Každý ho miloval." A bin Ládin? "To je velký šéf. To není nestvůra, za jakou je vydáván." Aprilin muž svému šéfovi podle vyšetřovatelů sloužil jako "manažer". V 90. letech například pronajal letadlo pro přepravu střel Stinger.

FBI zachytila i telefonát, v němž Hedží před bombovými útoky na americké ambasády hovořil o přípravách falešných pasů pro teroristy. Podle federálního vyšetřovatele žil Hedží dvojím životem. V rámci toho utajeného pak ve službách Al-Kajdy zjišťoval její smrtící operace.

Jeho obhájce Sam Schmidt naopak tvrdil, že Hedží pracoval jen pro Ládinovy legální obchody, že byl nevinným obchodníkem a neměl s terorismem nic společného.
Život rodiny v impériu Ládina byl také zdánlivě až děsivě normální.

April, která v 18 letech z vůle své výstřední matky konvertovala k islámu a vzala si pětadvacetiletého Kuvajťana narozeného v Libanonu, poctivě doprovázela manžela a starala se o rozrůstající rodinu. Po dobu deseti let všichni společně cestovali mezi USA, Súdánem, Pákistánem a Keňou.

Al-Kajda přitom nabízela dobré peníze, firemní výhody i rodinné dovolené v zahraničí, podobně jako každá jiná velká úctyhodná společnost s tou výjimkou, že tato je "Teror Inc", vybudovaná, aby vraždila stovky lidí. April přitom neodpovídá prototypu ženy islámského fundamentalisty, která poslouchá mužovy příkazy. Když se její muž pokoušel vzít si podle islámského zvyku a na popud samého Ládina druhou ženu, udělala mu ze života hotové peklo - Hedží nakonec ustoupil.

S džihádem - svatou válkou - se April seznámila v roce 1986, kdy se přesunuli do Pákistánu, aby se mohli účastnit války proti sovětské okupaci Afghánistánu. Hedží pašoval zbraně přes pákistánské hranice. V roce 1992, to už byli zpět v Americe, pak dostal dobře placenou práci (1200 dolarů měsíčně) od bin Ládina, který se po porážce Rusů v Afghánistánu přesunul do Súdánu.

Sama April vypověděla, že se s Ládinem nikdy osobně nesetkala. "Nesetkávala jsem se s muži. Ženy a muži nesedí společně," popisovala časopisu Newsweek zvyklosti islámské tradice, které se dodržovaly na setkáních Ládinových přátel u Chartúmu, kde se opékalo maso. Dnes žije April v USA z podpory a darů mešitě. Nevěří v Ládinovu vinu za útoky na USA. Podle ní jde o spiknutí CIA nebo Izraele.

Ženy v říši bin Ládina: hluboký středověk

V tajemném a zrůdném světě bin Ládina mají ženy a muži své naprosto odlišné role jasně určeny. Muži jsou válečníky, jejichž nejvyšším cílem je zemřít mučednickou smrtí, která jim přinese 72 panen v posmrtném životě. Povinností žen - matek, manželek, sester - je pomáhat mužům na cestě svaté války, a když v jejím jménu padnou, oplakávat je.

Muži se na oplátku mají bít za ženinu čest. Na straně číslo 5 výcvikové příručky pro členy Al-Kajdy se praví, že mají složit slib "ve jménu sestry, jejíž šat byl stržen násilníky" a "jejíž tělo bylo zneuctěno".

Muž se musí pomstít každému psu, který se dotkne ženy, byť jen špatným slovem. Islámský fundamentalismus radikálních egyptských, libanonských či palestinských skupin udělal z ženy ústřední symbol jejich boje - věc mužské oprávněnosti i machismu. Západ je ve světě islámského fundamentalismu považován za zlo mimo jiné i proto, že tvoří potenciální nebezpečí pro "nesprávné a škodlivé" ovlivnění žen.

V říši Talibanu a Al-Kajdy se ženy staly vězeňkyněmi v domech svých mužů či otců bez možnosti pracovat či studovat. Mezitím navzdory výše uvedenému kodexu ochrany žen byly mnohé afghánské dívky doslova prodány do manželství s místními i cizími příslušníky Talibanu, jiné pak vysloveně uneseny.

"Došlo k mnoha nuceným manželstvím, protože to život arabským příslušníkům Al-Kajdy usnadňovalo," uvedla nedávno Annisa Mahmúd Umarová, ředitelka programu pomoci pro afghánské ženy v Kábulu.

Mimo Afghánistán, jak trochu ukazuje i příběh manželky teroristy Hedžího, měly ženy členů Al-Kajdy roli podobnou, jaká je úloha žen v různých mafiích - pečovat o rodinu a nevšímat si "záležitostí obchodu".

A jak je to s polygamií? Někteří členové Al-Kajdy podobně jako členové saúdské královské rodiny, proti jejichž zkorumpovanosti podle svých slov bojují, využívají polygamie jako odměnu za svoji fundamentalistickou víru. Sám bin Ládin má čtyři ženy.

Podle některých zpráv jedna z jeho starších žen byla před rokem zapuzena poté, co se Ládin před více než rokem oženil se sedmnáctiletou dívkou z Jemenu. Ládin se svými společníky prý dokonce vnucoval vesničanům u afghánských hranic v Pákistánu, aby jim poskytli své manželky pro jakási krátkodobá manželství. Došlo kvůli tomu dokonce ke střetu, po němž se Al-Kajda stáhla.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue