Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jaká bude Evropská unie

  9:57aktualizováno  9:57
Na toto téma bylo napsáno mnoho komentářů. Málo z nich je však věnováno například tomu, jaká technologie bude používána při řízení a správě Evropské unie, která bude mít 25 států, tisíce regionů a desetitisíce měst a obcí. Přitom je zřejmé, že řízení a správa EU z jednoho centra je možná jen při používání digitální výpočetní, informační a komunikační technologie.

Tím však, obrazně řečeno vznikne situace, že budou existovat dvě Evropské unie. Jedna reálná, existující ve skutečnosti, a druhá „virtuální“, existující na displejích počítačů, mobilních telefonů a pod.

Používáním digitální technologie ( e-mail, MMS, „chat“, elektronická konference) vznikne situace, že v budoucnu, pokud se jedná o vztahy mezi orgány EU a jednotlivými státy, při jejich kontaktech a jednáních uvnitř systému, kdy bude nutná fyzická přítomnost jednajících, se postupně sníží na minimum. 

Evropskou unii však lze pomyslně rozdělit na dvě virtuální také ve sféře ekonomické. Na oblast monetární (měnovou) kde hlavní úlohu hraje bankovní rada Evropské centrální banky, a na oblast fiskální (daňovou), kde by hlavní úlohu měla hrát pokladní rada Evropské státní pokladny, (která by měla být ustavena).

I v těchto souvislostech by totiž podle mého osudu velmi prospělo, kdyby se kyvadlo, které je dosud vychýlena značně „doprava“, se vrátilo do normální polohy. Proto, aby mohla být uplatňována smysluplná koordinace pravicové (monetární, ziskové, tržní) politiky, která by měla zodpovídat za příjmovou stránku státního rozpočtu a pravicové (fiskální, daňové, solidární ) politiky, která by měla zodpovídat za  výdajovou  stránku státního rozpočtu.

Smysluplná koordinace monetární a fiskální politiky bude hrát v některých směrech rozhodující úlohu i v Evropské unii. Závažným problémem například je. zda zavést přímé, či nepřímé daně. Neméně závažným problémem také bude, jak nahradit měnové kursy současných 25 měn jedním měnovým kursem eura. Já například za možné řešení považuji, měnové kursy nahradit paritními indexy, (indexy paritní kupní síly).

Pokud jde o fiskální politiku, pak ji uskutečňovat tak, aby odvod daní z jednotlivých států do Evropské státní pokladny byl prováděn formou daně z diferenciální renty. Velikost diferenciální renty by byla dána velikostí HDP, připadající na jednoho obyvatele. Odvod daní do pokladny EU a jejich přerozdělení se provádí podle dohodnutých pravidel.

Jsem si vědom toho, že na můj návrh budou existovat různé názory.Mám však zato, že by mohla být ustavena malá skupina ve složení měnový a daňový expert, programátor a systémový integrátor, která, pokud by považovala za vhodné, by vypracovala expertní posudek na reálnost, či nereálnost návrhu.

Je samozřejmé, že řešení problémů, o kterých se zmiňuji, se nevztahuje jen na současnost. ale je záležitostí koncepční a perspektivní. Jejich společným jmenovatelem však je, že je dokáže řešit jen populace s novou digitální gramotností, ovládající digitální technologie.

Ta bude mít ve vztahu k populaci s tradiční gramotností svým způsobem obdobné postavení, jako má gramotná populace k populaci negramotné. Velmi bych si přál, aby si to zejména naše mládež plně uvědomovala, a podle toho i jednala.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Na otevření krajského úřadu v Jihlavě čekalo 20. října s žádostí o dotaci na...
Internetu nevěřili, na kotlíkové dotace stálo v Jihlavě frontu 300 lidí

Ačkoli mohli poslat žádost třeba e-mailem, čekalo ráno na otevření krajského úřadu v Jihlavě asi 300 lidí. Přišli se ucházet o „kotlíkové dotace“, někteří před...  celý článek

Bývalý prezident Václav Klaus a jeho manželka Livia Klausová odvolili na Praze 8
Klaus volil svého syna Václava. Poprvé v životě dal preferenční hlas

Tentokrát bývalý prezident Václav Klaus svoji volbu vůbec netajil. „Volbu mi usnadnil syn,“ řekl v pátek, když i se svou ženou Livií, velvyslankyní na...  celý článek

Ilustrační snímek
Ochránci zvířat pátrají po losovi, od D46 mohl vyrazit k Přerovu či Zlínu

Nevšední pohled se může v těchto dnech naskytnout lidem na střední Moravě, spatřit by zde totiž mohli losa evropského. Ochránci zvířat proto prosí veřejnost o...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.