Než se začnete učit, sežeňte si co nejvíce informací o škole. Ilustrační foto

Než se začnete učit, sežeňte si co nejvíce informací o škole. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jak zvolit přípravu k přijímačkám na SŠ, díl I.

Už víte, jak vaše dítě dopadlo v testu? Pokud jste zjistili, že by výsledek pravděpodobně na úspěch v přijímačkách nestačil, je ta správná doba začít vyplňovat mezery v přípravě. Zodpovědná příprava ještě nemusí znamenat nudu.

Berte to třeba jako strategickou hru, ve které jde o získávání těch správných informací a o správném nakládání s nimi. Zvládnout dobře přijímací zkoušky znamená víc než pouhé "šprtání".

Musíte být vybaveni co nejširším balíkem informací. Na základě těchto informací je dobré připravit si nejvhodnější strategii a pak je určitě dobré mít ty správné materiály a pomůcky k přípravě.

Co všechno je dobré vědět o zkoušce
Informace se dají získat z několika zdrojů. Čím více zdrojů se vám podaří sehnat, tím lépe.

Pokud je možné sehnat cvičnou verzi zkoušky nebo verzi z minulého roku, sežeňte si ji. Pokud znáte účastníka zkoušky z minulého roku, podrobně ho vyzpovídejte.
Pokud existuje ke zkoušce sbírka příkladů, kupte si ji. Sežeňte si všechny možné brožury a informační letáky, které k dané zkoušce existují. Navštivte školu během dne otevřených dveří a ptejte se na všechno možné.

Příklad: Zjistíte, že škola využívá v přijímacím řízení testy Scio. Navštivte www.scio.cz nebo zavolejte a vyžádejte si informace o testech, o přípravě na ně, o možnostech si je vyzkoušet atd.

Důležitá je i forma
Až seženete dostatek podkladů, pokračujte v další "špionáži". Zjistěte, jaká je forma zkoušky, tedy jak budou úlohy vypadat a kolik jich bude. Zjistěte, zda se v odpovědích dá volit mezi možnostmi, kolik odpovědí může být správných.

Dále kolik částí zkouška má, jak jsou rozsáhlé (kolik času je na řešení poskytnuto) a zda je možné mezi nimi přecházet. Pokuste se vypátrat, podle jakého klíče je zkouška hodnocena, nakolik jsou velké rozdíly v bodování jednotlivých otázek a kolik bodů je potřeba k úspěchu.

Na každé střední škole vám také sdělí, zda v přijímacím řízení rozhodují i jiná kritéria a jakou mají váhu.

Příklad: Střední škola má ze zákona povinnost přihlížet k prospěchu ze základní školy. Podle nového školského zákona musí brát v potaz také výstupní hodnocení, ve kterém jsou charakterizovány studijní schopnosti a možnosti žáka (pozn. bude se ještě jednat o odkladu výstupních hodnocení).

Můžete se také dozvědět, že škola zohledňuje výsledky Národních srovnávacích zkoušek. Zjistěte, v jakém poměru bude škola k jednotlivým kritériím přihlížet.

Jak s informacemi naložit
Pokud máte k dispozici cvičnou verzi přijímacích testů, dobře si ji prostudujte. Pátrejte, zda se můžete dozvědět něco o myšlení těch, kteří zkoušku sestavovali.

V mnoha případech užívají autoři zkoušek různých stereotypů. To je něco jako šifra. Pokud se vám je podaří odhalit, můžete správné odpovědi poznávat, i když otázkám třeba nerozumíte.

Neexistuje sice záruka, že zkoušku budou připravovat stejní lidé jako v minulých letech, ale na většině středních škol tomu tak je. V případě profesionálně připravených testů je to poněkud složitější, ale i zde se dá leccos objevit.

Všimněte si: Dost často se stává, že správnou odpovědí je nejdelší nebo nejkratší odpověď či odpověď, která se nějakým způsobem liší od ostatních.
Jsou-li dvě odpovědi obsahově blízko sebe, pak jedna z nich bývá správná. Pokud odpověď není gramatickým pokračováním otázky, jde nejspíš o odpověď chybnou.

Velký pozor je třeba si dávat u testů, které umožňují několik správných odpovědí. Také se může stát, že správná odpověď nebude žádná (na to byste ovšem měli být upozorněni).

Věnujte proto velkou pozornost úvodním informacím v testu a zadáním jednotlivých úloh, předejdete tak mnohdy zbytečným chybám.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video