Jak žijí čeští šéfové? Práce, samá práce

Z deseti milionů obyvatel České republiky jen 400 tisíc lidí o sobě může říci: "Jsem velký šéf." Těchto sto tisíc žen a tři sta tisíc mužů řídí všechny střední a větší podniky, vedou státní a obecní úřady, rozhodují o velkých investicích, dávají práci mnoha lidem. Jejich život, to je každodenní závod s časem. Vstávají ráno mezi šestou a sedmou a jedou do práce. Tam stráví většinou přes deset hodin a jedou zpátky domů.
Kam? Podle projektu tří českých výzkumných agentur GfK, Sofres a Stem, bydlí čeští šéfové ze dvou pětin v družstevním nebo vlastním bytě, jedna pětina pak v bytě pronajatém. Manažer ve vile je spíše výjimkou. "Dům je starost navíc. Je to bydlení pro lidi, kteří žijí rodinným životem. Hodně vytížení lidé dávají přednost pěknému bytu na dobré adrese," vysvětluje Radek Meisner z realitní kanceláře Mentis.

I doma pak čeští šéfové pracují a pokoušejí se skloubit práci s rodinnými starostmi. "Šla jsem sice domů výjimečně dřív, ale stejně jsem si s sebou vzala spoustu věcí k prostudování a nějaké telefonáty, co potřebuju vyřídit. Až se budu chtít odreagovat, půjdu vařit, protože to mě baví," popisovala svůj uplynulý pátek generální ředitelka Union banky Marie Parmová.  Většina českých šéfů - celých šedesát procent - přitom žije s partnerem a dětmi. Těm potom věnují většinou víkendy, protože přes týden jim na ně nezbývá čas. "Pracuji deset až jedenáct hodin denně plus dvě až tři hodiny strávím přípravou doma. Ale manželka by s tímhle popisem asi nesouhlasila, podle ní jsem doma ještě míň," říká ředitel jedné ze státních finančních institucí.

Ani víkendy šéfů nepatří bezvýhradně rodině. Podle průzkumu GfK, Sofres a Stem skoro polovina z nich přiznává, že minimálně každý druhý víkend pracují.

Když vyšetří čas - jednu či dvě hodiny týdně -, snaží se sportovat.

"Většinou si chodí zahrát až večer a není výjimkou, když přijdou mezi desátou a jedenáctou v noci," tvrdí zaměstnankyně Squashcentra Arbes v Praze na Smíchově.
Právě squash nebo tenis přitom čeští šéfové hrají nejraději.

"Všichni mi radili, že mám být víc aktivní, tak jsem začala s tenisem. Zkoušela jsem hrát i golf, ale to je moc časově náročné. Tenisové nebo squashové kurty jsou na každém rohu a stačí hodinka, aby se člověk pořádně zapotil," říká Marie Parmová.

Ivan Popel, generální ředitel vodárenské společnosti Lyonnaise des Eaux, míní: "Prostředí, ve kterém se pohybuji, posuzuje člověka i podle oblečení a podle vzhledu. A součástí toho vzhledu je i fyzická kondice." Patří k tomu i omezování kouření. Podle uvedeného průzkumu kouří 27 procent mužů v řídicích funkcích. V celé české populaci přitom kouří 34 procent mužů. U žen je tento rozdíl podobný.

I když připouštějí, že jejich kariéru ovlivňuje i to, jak vypadají, s fyzickou kondicí čeští šéfové často bojují. "Tito lidé hrubě zanedbávají svůj volný čas a své koníčky. Oni sice měli kdysi své zájmy, ale ty většinou po nástupu do vysoké funkce opouštějí. Většina z nich pak tloustne," vysvětluje ostravský psycholog Jiří Tománek, který se zabýval testováním uchazečů o vysoké manažerské posty.

"Teprve v posledních měsících jsem změnil svůj životní styl, protože jsem už hodně nabýval na váze. Na sport mi nezbýval čas, nepravidelně jsem se stravoval.

Někdy jsem nestihl oběd a jedl až večer, pak jsem si doma k počítači vzal dvoulitrovku koly a celou ji vypil," říká starosta Letňan Josef Dobrý, který má kromě svého obvodu řadu povinností ve Svazu měst a obcí či na pražské radnici.

Dovolená, čas odpočinku a nabrání sil, pak bývá v případě šéfů většinou krátká - jedno- či dvoutýdenní - a obvykle se neobejde bez mobilního telefonu v kapse. Zato však většinou bývá strávená v zahraničí. Zatímco loni strávilo dovolenou v zahraničí 20 procent českých lidí, mezi šéfy se v cizině rekreovalo téměř 60 procent.

"Tři týdny vcelku si vzít nemůžu, ale dva týdny ano. V zimě jezdím lyžovat do Alp, v létě bývám někdy v Čechách někdy v cizině.

Letos je však výjimečná situace, probíhá privatizace Pražských vodáren, a tak si beru akorát jeden či dva dny navíc k víkendu a dovolenou si tak kouskuji," říká Ivan Popel.

A co brání šéfům užít si pořádnou dlouhou dovolenou? "Netroufnu si na tak dlouho odjet. Mám pocit, že hodně věcí se beze mne neobejde. Mám za ně odpovědnost, a tak nemůžu nechat rozhodování o nich na někom jiném," vysvětluje Marie Parmová.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue