Jiří Čunek problémům dlouho odolával. Nakonec rezignoval.

Jiří Čunek problémům dlouho odolával. Nakonec rezignoval. | foto: Dan Materna, MF DNES

Jak zběsilý rok nakonec semlel Jiřího Čunka

  • 477
Je to přesně rok, co se na policii objevil známý pražský advokát Jiří Novák. "Jedna má klientka ví o tom, že starosta Jiří Čunek dostal před čtyřmi lety úplatek ve výši půl milionu korun," řekl. Jiří Čunek – ten, který byl dva dny předtím zvolen senátorem, měl za sebou bouřlivé léto.

Jednak čelil kritice za to, že vysídlil Romy, kteří neplatili nájem, do provizorních buněk za město. A pak tu byla ještě taková delikátní záležitost – musel řešit vleklé spory se svou bývalou sekretářkou Marcelou Urbanovou, která ho obvinila ze sexuálního obtěžování.

Loni na podzim už se zdálo, že události v Čunkově životě nabraly ten správný směr. Stěhoval se do Prahy a dokonce usiloval o to, stát se šéfem KDU-ČSL. Urbanová však mezitím chodila na policii vypovídat o tom, co se v jeho kanceláři údajně 11. února 2002 stalo.
 
Čunek se tehdy podle ní sešel s Martinou Hurtovou, ženou svého známého, jehož firmě radnice prodala podíl ve firmě Vsetínské byty. A Hurtová Čunkovi údajně přinesla půl milionu korun. "Pak mi řekl: Právě jste viděla půl mega, takhle se vydělávají peníze," diktovala Urbanová policistům do protokolu.
 
Policisté nahlédli do Čunkova výpisu z bankovního účtu a zjistili, že si půl milionu v té době skutečně uložil.

Kauza Jiří Čunek

Špinavé hry
Letos 16. ledna se v pasáži lidoveckého sídla sešla skupinka novinářů. Čekali na Čunka, o jehož vydání to odpoledne zažádala policie Senát. Chtěla ho stíhat kvůli úplatku.

Čunek měl zpoždění, ale zastavil se. I když na něj čekali jeho spolustraníci, bavil novináře historkou o jedné zhrzené známé z minulosti: "Je to další z jejích špinavostí, její snaha zničit mě je u ní až patologická," říkal. Myslel tím Urbanovou.

O necelý týden později už musel vysvětlovat, kde vzal půl milionu korun, které si uložil na účet. A těch otázek už se nezbavil.

Začalo nepříjemné období: Čunkova práce na ministerstvu zajímala většinu novinářů jen v souvislosti s tím, jak ji stíhá, když musí řešit svou kauzu. Vyčítalo se mu, že se dostatečně nevěnuje čerpání peněz z Evropské unie.

Pak se ukázalo, že Česká republika při vyjednávání o evropských dotačních programech skutečně zaostává. Čunek se hájil tím, že to není jeho vina. "Sedm měsíců se ztratilo po volbách kvůli vyjednávání o vládě," vysvětloval.

Jako ministr pro místní rozvoj měl na starosti také bydlení. Usiloval o to, dohodnout se s majiteli domů, kteří Česko žalovali ve Štrasburku. Jenže to byl příliš náročný úkol, majitelé jsou totiž přesvědčeni, že mají šanci uspět a vysoudit na státu vysoké odškodné.

Osudné dávky
Čunek strávil ve vládě skoro rok. Za tu dobu mohl nabýt dojmu, že nahoře je sice vítr, ale jeho nesfoukne. Jak jinak si vysvětlit, že se Čunkovi dařilo dostat z každého maléru?

Letos na jaře zatkla policie tři Čunkovy příznivce za to, že chtěli uplatit korunní svědkyni Marcelu Urbanovou, aby změnila výpověď. Čunek řekl, že o ničem nevěděl. A tím to pro něj skončilo. Uběhlo pár týdnů a přiblížila se chvíle, kdy měl státní zástupce rozhodnout, půjde-li vicepremiér před soud. Na poslední chvíli zasáhla nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká a změnila žalobce. Ten nový Čunka o dva měsíce později "osvobodil".

Čunkovi příliš neuškodily ani nevídané výroky o Romech. Když na jaře v debatě se čtenáři Blesku vysvětloval, jak se to má udělat, aby člověk získal státní podporu, řekl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí ohně a pak se vás teprve politici zastanou a řeknou, on je chudák."
 
Pak vyšlo najevo, že vicepremiér brával dávky sám. Neprávem. V pondělí odvysílala Česká televize reportáž o tom, že si Čunek před vstupem do politiky uložil 3,5 milionu korun. A v téže době bral sociální dávky. "To je neslušné," řekl suše hlavní Čunkův rival ve straně Miroslav Kalousek.

A jako by v politice šlo štěstí i neštěstí ruku v ruce, včera Čunka potopila i jeho "spasitelka" Vesecká. Oznámila, že znovu otevře vyšetřování Čunkova údajného úplatku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video