Ukázka z třetího dílu Captaina Americy

Ukázka z třetího dílu Captaina Americy | foto: BB/Art

Jak zachránit komiksového Captaina Americu? Zabít ho

  • 1
Scenárista Ed Brubaker vytvářel příběhy legendárního Captaina Americy osm let. Co po sobě zanechal? Smrt. Tak se totiž jmenuje třetí omnibus, který nedávno vyšel i v České republice. Samotný název dává tušit, co čtenářům Brubaker přichystal.

První omnibus (obsahoval sešity 1 - 14) z dílny amerického scenáristy se v Česku objevil loni, druhá kniha vyšla letos v březnu. Fanouškovi nejslavnějšího amerického superhrdiny muselo být již po absolvování prvních dvou omnibusů jasné, že scenárista Brubaker se drastických zásahů do děje nebojí. Uvrhl Captaina Ameriku do krize identity, odhalil lidskou - a často i krutou - stránku hrdinů.

Klišé, nebo revoluce?

O knize

Ed Brubaker, Steve Epting: Captain America

Přeložil Richard Klíčník. BB/art, Praha 2012, 452 stran, doporučená cena 990 korun.

V třetím omnibusu (obsahujícím sešity 25 – 42) přišla řada na osvědčený trik superhrdinských komiksů. Nevíš jak dál? Zabij hlavního hrdinu. Jak je však Brubakerovým zvykem, klišé dokázal změnit v událost. V tomto případě se totiž nejedná o akt bezradnosti, ale o vyústění promyšleného plánování.
Během posledních osmi let se svět Captaina Ameriky změnil k nepoznání a smrt středobodu veškerého dění je jen další součástí proměny. Zmizela pozlátka, zmizely kudrlinky a zůstala pouze tvrdá šedá realita. A lidskost. Díky tomu si komiks zachovává vysokou úroveň. Brubakerovi se povedlo zaměstnat čtenáře natolik, že si absence legendárního superhrdiny téměř nevšimne. Nečekaná smrt navíc zůstává soukromou záležitostí, nedojde na ohraný trik v podobě monumentálního pohřbu ani na otravné vzpomínkové akce. Brubaker se naštěstí vyvaroval i zázračného návratu Stevea Rogerse alias Captaina Americy, který by celou jeho práci během okamžiku potopil.

Obálka třetího dílu Captaina Americy

Obálka druhého dílu Captaina Americy

Obálka prvního dílu Captaina Americy

Captain America se v této knize moc neohřeje. Smrt na něj čeká už na šestnácté stránce. Velmi rychle se z něj tudíž stává spíše idea a mýtus, k němuž lidé vzhlíží. Jak napsala postava jménem Cap v dopise pro Tonyho Starka: „Co se týče Captaina Ameriky, něco z něj mě přesahuje. Vlastně mě to vždycky přesahovalo. Nenech to zemřít.“ Právě díky zmizení hlavního hrdiny si čtenář uvědomí, že nejzajímavějším aspektem Captaina Ameriky je právě způsob, jakým na něj nahlíží vedlejší postavy.

Ukázka z třetího dílu Captaina Americy

Konec éry superhrdinů

Spolupráce Eda Brubakera s kreslířem Stevem Eptingem se opět osvědčila. Společně se Stevem Rogersem ale zmizely i speciály a návraty do minulosti, které příjemně odlehčovaly hlavní dějovou linii.

Třetí kniha potvrzuje, že Brubaker není scenáristou pro jednoho hrdinu. Klade značný důraz na vedlejší postavy, dostává se jim tu mnohem více prostoru. Hlavní roli mezi nimi přebírá bývalý Bucky a Zimní voják v jednom – James Barnes. Není těžké odvodit, že je Brubakerovým favoritem. Postava Buckyho je totiž mnohem tvárnější, reálnější, a proto výrazně bližší Brubakerovu stylu vyprávění. Možná právě proto se americký scenárista rozhodl převzít postavu Zimního vojáka a pokračovat v jeho příběhu i po skončení práce na komiksu Captaina Ameriky.
Zatím poslední svazek sešitů dokazuje, že Captain Amerika dokáže oslovit fanoušky i bez Steva Rogerse a dokonalých hrdinů. Místo toho nastoluje éru superhrdinského komiksu bez superhrdinů.

Ukázka z prvního dílu Captaina Americy

O tvůrci

Ed Brubaker

Proslavil se prací na komiksu Catwoman. Brzy následovala nabídka na projekty Batman nebo Daredevil. Radikální přístup k ději u zavedených sérií přinesl Brubakerovi celkem tři Eisnerovy ceny pro nejlepšího scenáristu - za rok 2007, 2008 a 2010. Spolu s Gregem Ruckou Brubaker vytvořil sérii Gotham Central, v níž líčí běžný život obyčejných policistů. Mezi jeho další komiksy patří série kriminálek Criminal či příběh Inkognito. V roce 2012 ukončil práci na sérii Captain America a nadále se plánuje věnovat zejména vlastnímu kriminálnímu komiksu Fatale.

Ukázka z druhého dílu Captaina Americy

Fenomén Captain America

Jeden z nejznámějších komiksových superhrdinů, který se v některých obdobích mohl hravě měřit se slávou "kolegů" Supermana či Batmana, se poprvé objevil v březnu roku 1941 u Timely Comics, přímého předchůdce pozdějšího slavného nakladatelství Marvel Comics. Postavu neohroženého bojovníka, oblečeného do přiléhavé modré kombinézy se symboly převzatými z vlajky Spojených států, tedy bílou hvězdou a modrobílými pruhy, vytvořili Joe Simon a Jack Kirby.
Během druhé světové války byl díky vlasteneckému rozměru a tématům boje proti nacistům Captain America nejpopulárnější komiksovou postavou velmi produktivní "stáje" Marvel. Postupem času jeho sláva poněkud upadala. V 60. letech, konkrétně roku 1964, "nastoupil" už pod hlavičkou Marvelu do týmu The Avengers (Mstitelů), kde nejen bojoval po boku dalších superhrdinů, ale řadě jejich akcí také přímo velel. Paralelně ovšem jeho dobrodružství vycházela i v dalších samostatných edicích.
Captain America se stal první figurou Marvelu, která pronikla i do jiného média než komiksového sešitu. Nejčastěji samozřejmě do filmu. Už v roce 1944 byl podle jeho příběhů natočen seriál patnácti krátkých dobrodružných snímků. Od té doby prošel jako hlavní či vedlejší postava řadou televizních seriálů a filmů stejně jako počítačových a video her. A dostalo se mu dokonce té "cti", že na témata jeho dobrodružství bylo napsáno několik románů, čímž se rozhodně každá původem komiksová postava pochlubit nemůže.
"Prostě jsem miloval tu náladu, tragédii muže stojícího mimo čas, starého vojáka, který se snaží být hrdinou v moderním světě. Bylo to spíš jako špionážní příběh smíchaný s příběhem superhrdinským, a to jsem ocenil," vzpomíná na své dětství Brubaker v předmluvě a vysvětluje tak jaksi mimochodem důvod, proč se nabídky vtisknout Captainu Amerikovi nový život zhostil s takovou vášní.

Zdroj: iDnes.cz


Video