Poválečná idyla. Ženy a děti u řeky Kongo.

Poválečná idyla. Ženy a děti u řeky Kongo. | foto: Milan Vodička, MF DNES

Jak za války v Kongu řádili „Češi“

  • 2
Češi, to bylo nedávno v Kongu synonymum zkázy a rukou usekaných mačetami. Není to zase tak dlouho, co tu vycházely noviny s titulky ve stylu: Češi přepadli vlak, Češi zmasakrovali dvě vesnice nebo Potáhnou Češi na Brazzaville? "Jo, Češi tady mají zcela zvláštní jméno," říká místní podnikatel Serge Mpoungui.

Brazzaville, hlavní město Republiky Kongo, menšího ze dvou sousedních států se stejným jménem na řece Kongo, nevypadá, že tady ještě nedávno zuřila občanská válka. Bojovaly proti sobě milice, z nichž těm největším se říkalo Kobry a Nindžové.

Jenže v roce 1996 se na scéně objevili také Češi. Pan Mpoungui říká, že za tím je fotbal. Když Nindžové sledovali v televizi Euro v Anglii (v Africe často během devadesáti minut velkého fotbalového zápasu zavládne spontánní příměří), zjistili s ohromením, že po trávníku běhají hráči, kteří se jmenují jako oni.

"V národnosti Lari, z níž pocházelo mnoho Nindžů, jsou jména, která znějí jako Kuka a Kuba  - psáno Kouba - jedna z nejčastějších. Jsou cosi jako u vás Novák nebo Dvořák,“ říká Serge Mpoungui, který v Česku dlouho žil a často se tam vrací.

A tak si povstalci, kteří bojovali proti vládě, dali s nadšením jméno Tchéques, Češi. "Bylo opravdu zvláštní číst noviny, kde se psalo, že Češi zase něco provedli,“ řekl diplomat Pavel Mikeš, který za občanské války působil v oblasti. "Prezident Denis Sassou-Nguesso se mě několikrát v žertu ptal, jestli Česko nechce tyhle Čechy nějak umravnit.“

Denis Sassou-Nguesso

Je pikantní, že "Češi" bojovali zrovna proti tomuhle prezidentovi. Sassou-Nguesso, kdysi vlažný marxista a pak pučista, má k Česku také určitý vztah. "Jeho kamarádem býval Miroslav Štěpán,“ řekl Mpoungui.

Kdysi nejhorší město světa
Zkoušet teď najít "Čechy“ v Brazzaville je zbytečné. Válka skončila a skoro jako by nikdy nebyla. "Počkejte, až uvidíte ty vypálené domy, působí to děsivě,“ řekl mi jeden Konžan v tom druhém Kongu před cestou do Brazzaville, které on sám viděl před dvěma roky.

Ale v Brazzaville, kde po sobě tehdy střílely tanky, dnes zůstaly jen poslední tři vypálené stavby. Ještě v roce 2003 bylo město tak zničené, že bylo vyhlášeno nejhorším místem k životu na světě.

Dnes místy připomíná spíš příjemné čtvrti středomořských měst než africkou metropoli po válce. Z patiserií voní až na ulici čerstvě upečené croissanty a muži v elegantních oblecích popíjejí kávu s mlékem, přičemž druhou rukou drží u ucha mobilní telefony.

Městem projíždějí zelenobílé taxíky jako doklad náskoku, který má Brazzaville před Kinshasou, svým větším bratrem na druhé straně řeky. V Kinshase taxislužba neexistuje a místo pečiva je cítit pach odpadků.

Stačí přejet člunem řeku a jako byste přešli do říše krále Miroslava. V Brazzaville nemáte pocit, že si musíte držet ruku na kapse s peněženkou, lidé nehledí tvrdě, ale usmívají se a focení není zločin.

Depresivně působí jen spousta válečných mrzáků na primitivních vozících, předělaných z jízdních kol. "Ale jinak se tady člověk cítí opravdu lépe a svobodněji,“ řekl Pavel Šálek, tlumočník skupiny českých geologů, s nímž jsme se náhodou potkali v Brazzaville.

Za ten rozdíl může ropa. Menší Kongo je jedním z největších vývozců ropy v Africe a těžební věže už po válce jedou zase naplno. Na rozdíl od druhého Konga jsou státní zaměstnanci opravdu placeni, a tak země celkem funguje. Včetně policie, která je na druhém břehu řeky zkorumpovaná až běda.

"To však neznamená, že tady není bída, korupce a že se peníze neztrácejí,“ říká Mpoungui. "Hotelový účet prezidentovy delegace při dvou krátkých cestách do New Yorku na jednání OSN stál půl milionu dolarů.“

Rozdíl oproti druhému Kongu však i tak bije do očí. Přesto se o téhle zemi, jak ukazují databáze, ve světě píše jen tehdy, když tam vypukne ebola nebo uteče 100 vězňů.

I "Češi“ se stáhli kamsi na své území západně od Brazzaville. Serge Mpoungui však říká, že brzy budou volby a všichni mají strach, že pak se bude zase střílet a sekat mačetami.

To menší Kongo

• Republika Kongo je bývalá francouzská kolonie: generál de Gaulle dokonce za druhé světové války vyhlásil Brazzaville hlavním městem Svobodné Francie. Sousední Kongo (to větší) patřilo Belgii.

• Na území třiapůlkrát větším než Česko žije asi 3,8 milionu lidí. Země je velkým exportérem ropy, dřeva, kávy a diamantů.

• Průměrný věk dožití u mužů je 52 let, u žen o dva roky více. V zemi je 700 000 mobilů. Gramotných je 85 procent populace.

• Po třech desetiletích mírové existence začaly v zemi roku 1993 ozbrojené střety mezi vládou a opozicí, které v roce 1997 přerostly v občanskou válku s desetitisíci mrtvých.

• V roce 2003 byl dojednán mír, ale na západě stále operují protivládní ozbrojené milice, které loupí a přepadávají.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video