Rekonstrukce tváře neandertálce

Rekonstrukce tváře neandertálce | foto: Profimedia.cz

Jak vymřeli neandertálci? Snědli jsme je, tvrdí francouzský vědec

  • 120
Lidé možná měli na vymření neandertálců přímější vliv, než se dosud soudilo. Kromě toho, že je "poráželi" přizpůsobivostí a vynalézavostí, je zřejmě i jedli. Tvrdí to francouzský vědec Fernando Rozzi. Opírá se o nález kosti neandertálce, na které jsou stopy odsekání masa kamennými nástroji.

Myšlenka, že by si lidé před desítkami tisíc let uvolnili životní prostor v Evropě kanibalismem, je kontroverzní a podle britského listu The Guardian vzbudí mezi některými vědci značný odpor.

Mnozí totiž věří, že neandertálci - druh, který zvládl tvorbu poměrně slušných kamenných nástrojů a přežil několik dob ledových - vymřeli zhruba před třiceti tisíci lety prostě proto, že lidé byli přizpůsobivější klimatu a vynalézavější v obstarávání zdrojů a potravy. Právě v té době přišli do Evropy lidé z Afriky.

SMRT NEANDERTÁLCŮ

"Dočkali se násilné smrti z našich rukou. V některých případech jsme je jedli," říká Rozzi.

Fernando Rozzi ale má jiný názor. Vedl archeologický výzkum v jihozápadní Francii v lokalitě Les Rois.

Jeho tým objevil čelist, kterou označil za neandertálskou. A kost jevila známky odsekání masa kamennými nástroji. Podobné, jaké vědci našli na kostech vysoké zvěře, která tvořila významnou část jídelníčku.

"Neandertálci se dočkali násilné smrti z našich (lidských) rukou. V některých případech jsme je jedli," citoval The Guardian francouzského vědce. Zuby a lebky neandertálců podle něj možná posloužily jako trofeje.

"Lidé se léta snažili zakrývat si oči před důkazy kanibalismu, ale myslím, že budeme muset uznat, že se to dělo," dodal Rozzi.

Oponenti: Nález je důležitý, ale kanibalismus nepotvrzuje

S názory svého pařížského kolegy ale zatím nesouhlasí další člen týmu Francesco d'Errico z Bordeaux. "Jeden takový případ ještě nedělá kompletní důkaz kanibalismu," řekl opatrně.

Vědci se ale shodují, že nález z Les Rois je významný. "Potřebujeme více důkazů, ale toto naznačuje, že moderní lidé a neandertálci žili ve stejné oblasti Evropy, ve stejnou dobu, setkávali se a některá tato setkání mohla být nepřátelská. I když to neznamená, že jsme neandertálce systematicky eliminovali nebo jedli," soudí Chris Stringer z Muzea přírodní historie v Londýně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video