Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volby startují: dejte si pozor na barvu obálek i počet kroužků

  8:30aktualizováno  8:30
V pátek 12. a v sobotu 13. října se konají volby do krajských zastupitelstev. Na třetině území lidé vybírají i nové senátory. Přečtěte si, co dělat, aby váš hlas byl platný.

V tělocvičně jihlavského magistrátu připravují vybavení volebních místností. (11. října 2012) | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Hlasuje se pouze ve volebních místnostech na území České republiky. Tam budou na viditelném místě vyvěšeny vzory hlasovacích lístků, případné prohlášení kandidáta o vzdání se kandidatury nebo zmocněnce o odvolání kandidáta, dále informace o chybách na hlasovacích lístcích s uvedením správného údaje. Ve volební místnosti musí být k dispozici i zákon o volbách do zastupitelstev krajů.

V pátek 12. října se volební místnosti otevírají ve dvě hodiny odpoledne a budou otevřeny až do deseti večer. V sobotu 13. října mohou jít volit lidé od osmi ráno do 14 hodin.

Volit může občan České republiky, který alespoň druhý den voleb oslaví 18. narozeniny a má trvalé bydliště v obci, která náleží do územního obvodu kraje, nebo na území vojenského újezdu v územním obvodu kraje. "Občan České republiky, který není přihlášen k trvalému pobytu na území České republiky, nesplňuje podmínky práva volit do zastupitelstev územních samosprávných celků," upozorňuje volební manuál na webových stránkách ministerstva vnitra.

Volič po příchodu do volební místnosti musí volební komisi prokázat svou totožnost a české státní občanství platným občanským průkazem, nebo platným cestovním, diplomatickým či služebním pasem České republiky. Neprokáže-li svou totožnost a státní občanství potřebnými doklady, nebude mu hlasování umožněno.

Hlasovat lze i s voličským průkazem. Po prokázání totožnosti a státního občanství musí volič průkaz odevzdat volební komisi.

Hlasovací lístky pro volby do zastupitelstev krajů jsou vytištěny pro každou politickou stranu, politické hnutí nebo koalici samostatně. Na každém je uvedeno číslo určené losem a jsou opatřeny otiskem razítka příslušného krajského úřadu. Volič je dostane nejpozději tři dny před zahájením voleb, tedy 9. října. Při ztrátě či poškození hlasovacích lístků, nebo když volič zjistí, že nemá všechny, může požádat ve volební místnosti o vydání nové kompletní sady lístků.

Po prokázání totožnosti obdrží volič pro volby do krajského zastupitelstva šedou úřední obálku. Pak se musí odebrat do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Pokud se tam neodebere, nebude mu hlasování umožněno, upozorňuje web ministerstva vnitra. Tam volič vloží do šedé obálky jeden hlasovací lístek politické strany, hnutí nebo koalice, pro kterou se rozhodl hlasovat.

Na hlasovacím lístku může volič dát přednostní hlas, tedy zakroužkovat pořadové číslo nejvýše u čtyř kandidátů. Pokud zakroužkuje více kandidátů, je hlasovací lístek sice platný, ale k přednostním hlasům se nepřihlíží. Jiné písemné úpravy lístku nemají na posuzování hlasovacího lístku vliv.

Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené či nejsou vloženy do úřední obálky.

Hlasovací lístek pro volby do zastupitelstev krajů musí být odevzdán v šedé úřední obálce, jinak je neplatný. Je-li v úřední obálce vloženo několik hlasovacích lístků, je hlas rovněž neplatný.

Po úpravě vloží volič hlasovací lístek do úřední obálky a před volební komisí ho dá do volební schránky.

Na třetině území republiky se konají i volby do Senátu. Úřední obálka pro volby do Senátu má žlutou barvu.

Po obdržení úřední obálky, případně hlasovacích lístků, půjde volič rovněž do prostoru k úpravě lístků. Tam vloží do žluté úřední obálky jeden hlasovací lístek kandidáta, pro kterého se rozhodl hlasovat. Hlasovací lístek neupravuje.

Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené, a ty, které nejsou v úřední obálce. Hlas voliče je neplatný, je-li v úřední obálce více hlasovacích lístků.

Pak volič obálku s hlasovacím lístkem před okrskovou volební komisí vhodí do volební schránky.

Každý volič hlasuje osobně. S voličem, který nemůže pro tělesnou vadu vybrat a případně upravit zvolený hlasovací lístek anebo nemůže číst nebo psát, může být v prostoru pro úpravu hlasovacích lístků jiný volič, nikoliv však člen volební komise, a hlasovací lístek za něho vybere, upraví a vloží do úřední obálky, a případně i úřední obálku vloží do volební schránky.

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. Volební komise k němu pak vyšle dva své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.

Pokud žádný z kandidátů do Senátu nezíská ve svém volebním obvodu v prvním kole voleb nadpoloviční většinu všech odevzdaných hlasů, nebude tak zvolen žádný z kandidátů, bude se 19. a 20. října konat druhé kolo senátních voleb.

Ve druhém kole kandidují pouze dva kandidáti, kteří se v prvním kole umístili na prvních dvou místech.

Hlasovací lístky pro druhé kolo voleb dostane volič přímo ve volební místnosti.

Neplatný hlas je stejné jako nejít k volbám

Mailem se šíří výzva, jak volit, když nevíte koho. Radí, aby lidé šli k volbám a odevzdali prázdnou obálku, že pro strany to znamená nulovou platbu za daný voličský hlas. 

Příspěvek na úhradu volebních nákladů (tzv. příspěvek za hlas) se ale poskytuje pouze za výsledky voleb do Poslanecké sněmovny a voleb do Evropského parlamentu. Ve volbách do zastupitelstev krajů a volbách do Senátu se tento příspěvek neposkytuje, vysvětlila Daria Benešová z ministerstva vnitra.

Straně, hnutí nebo koalici, která ve volbách do Sněmovny získala nejméně 1,5 % z celkového počtu platných hlasů, přináleží podle zákona za každý odevzdaný hlas ze státního rozpočtu 100 Kč.

To, že se volič rozhodne k volbám nejít, má stejný dopad, jako když k volbám jde a odevzdá neplatný hlas, připomněla Benešová. Příspěvek na úhradu volebních nákladů se totiž vyplácí pouze za každý odevzdaný platný hlas.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Natáčí se na 4K kamery RED, nastavení ostření a expozice má na starosti obsluha...
České volby v zahraničních televizích: Japonci sledují Okamuru, Němci ČSSD

Výsledky sněmovních voleb budou ve štábech českých politických stran sledovat zástupci médií z celého světa. Vyplývá to z informací mluvčích jednotlivých...  celý článek

Jiří Hynek, šéf Asociace obranného průmyslu, který má být podle Realistů...
V šesté Otázce vyhrál Hynek, zrušil by možnost udělit milost během stíhání

V šestém kole Otázky pro prezidenta zvítězil její nejnovější účastník Jiří Hynek. Podle šéfa Asociace zbrojního průmyslu není třeba pravomoci prezidenta...  celý článek

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Horšovském Týně. (19. 10. 2017)
Andělé nebudou, andělé došli, když nechcete ďábla, jděte volit, vybídl Zeman

Rozhodujete se mezi špatným a ještě horším, přesvědčoval ve čtvrtek voliče, ať jdou volit, prezident Miloš Zeman. „Andělé nebudou, andělé došli, ale...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.