Obyvatelé Soulu sledují zpravodajství o tom, co chystá jejich soused na severu (15. dubna 2013) | foto: AP

Zprávy od Kim Čong-una nás nezajímají, jen blafuje, říkají lidé v Soulu

  • 27
Soul (Od zpravodaje MF DNES) - "Ráno jsem se bála - akorát tak větru," říká mi dívka v jihokorejském Soulu. V pondělí měl totiž podle předpovědí severokorejský režim otestovat novou raketu. Do večera místního času však žádná raketa nevyletěla. Zvláštní zpravodaj MF DNES Michal Musil popisuje z místa, jak vypadá nyní život v jihokorejské metropoli.

Moderní televizní obrazovky září ve výloze na rušném a prostorném náměstí v centru jihokorejského Soulu, zvuk je venku dobře slyšet. Právě se vysílají zprávy. Na všech televizích běží snímky mladého obtloustlého severokorejského diktátora Kim Čong-una s naducanými tvářemi, následují fotografie severokorejského dělostřelectva.

Téma je zjevné: hrozba, že Severní Korea zaútočí na demokratickou a proamerickou Jižní Koreu, hrozba jaderné války, které Severní Korea už několik týdnů vysílá do celého světa. Ani ty snímky severokorejských děl nejsou od věci - velké množství je jich soustředěno u hranic a Soul je v jejich dostřelu.

Dvojice sedí v parku v jihokorejském Soulu. Jeho obyvatele hrozby svého severního souseda příliš neřeší. (14. dubna 2013)

Dvěma desítkám středoškoláků a středoškolaček zachumlaných toho chladného a větrného dne v bundách a šálách (den předtím bylo naopak přívětivě) je ale televizní zpravodajství o nynější korejské krizi ukradené. Na obrazovku pohlédne z dálky snad jeden z nich, ale trvá to maximálně dvě vteřiny.

U obrazovky se zastaví jiný člověk, podsaditý mírně prošedivělý muž s kulatým obličejem. Přemítám, zda se narodil za války v Koreji před více než šedesáti lety, případně ještě dříve. Ale i jeho pozornost je krátká. Netrvá dvě sekundy, ale tak dvě minuty.

Fronty maximálně u převlékacích kabinek

Takový je typický obrázek těchto dnů v jihokorejském Soulu. Zatímco západní zpravodajští důstojníci probírají v médiích severokorejskou vojenskou hrozbu, obyvatelé hlavního města Jižní Koreje chodí do restaurací a nakupovat. Ale nejde o nakupování, jako když Češi a Slováci za sovětské invaze v srpnu 1968 nakupovali do zásoby ve velkém mouku a cukr.

"Žádné fronty před obchody tady neuvidíte," říká mi jihokorejský diplomat. A má pravdu. Fronty jsou snad jen ve večerních hodinách před zkušebními kabinami v obchodech s trendy oděvy.

Dejte šanci míru. Někteří obyvatelé jihokorejského Soulu se rozhodli protestovat proti vzrůstajícímu napětí (15. dubna 2013)

Zatímco lidé v Severní Koreji v pondělí oslavovali a museli oslavovat 101. výročí narození zakladatele státu Kim Ir-sena, obyvatelé jihokorejského Soulu se nezdáli nikterak rozrušeni. Nevybudily je ani zprávy, že Severokorejci právě v pondělí "na oslavu" provedou zkušební test rakety Musudan.

Několik raket bylo podle zpráv zpravodajských služeb rozmístěno na východě země. Severokorejský režim totiž podobnými akty slaví rád a odpálení testovací rakety by na korejském poloostrově dále zvýšilo napětí. "Blafuje," shoduje se spousta chodců v Soulu, když se jich zeptáte na hrozby Kim Ir-senova vnuka Kim Čong-una, nynějšího pokračovatele této bizarní severokorejské dynastie.

"Kdo z vás nebo vašich příbuzných měl strach, že sem jedete?" ptá se na setkání se zahraničními novináři i korejský ministr zahraničí Yun Byung-se. Pár lidí se přizná. "Tak vám vysvětlím, proč se bát nemáte," pokračuje.

Zástupce šéfredaktora MF DNES Michal Musil informuje o dění v Soulu na svém twitterovém účtu ZDE

Vládní úředníci musí říkat, že se nic neděje. Jedinou obětí tohoto kola severokorejských hrozeb zatím byla důvěra na místní burze. Panovala obava, že strach zasáhne i jihokorejskou ekonomiku. Místní připomínají: série slovních hrozeb zatím nevedla k žádném činu, jakým bylo v roce 2010 ostřelování ostrova Jon-pchong, při němž zahynulo a bylo zraněno několik lidí. Nejen hrozby, ale ani přestřelky na hranici nejsou ničím novým. A při krizi v roce 1994 spojené taktéž se severokorejským jaderným programem byly ulice v Soulu vylidněné. Jenže teď už jsou všichni zvyklí.

Test může proběhnout kdykoliv

Dívky procházejí parkem v Soulu. (14. dubna 2013)

Přesto je téma Severní Koreje v Soulu cítit, ovšem ne jako zdroj paniky. "Obrázky, které teď asi máte v hlavě, když se řekne Korea, jsou obrázky severokorejských raket a jaderných testů,“ říká jihokorejský ministr zahraničí.

Otázka Severní a Jižní Koreje je zmiňována i jinak: jako poslední pomník studené války, jako země, jejíž jeden národ byl kdysi uměle rozdělen a zůstává rozdělen i nadále. A Severní Korea může test rakety klidně provést v následujících hodinách nebo zítra.

A jen kousek od televize, kde za nezájmu chodců běžely snímky, se nachází stálá výstava černobílých fotografií s hrůzami Korejské války. Zhruba čtyřicet fotek metr krát metr je umístěno na stojanech na chodníku hned u silnice. Snad nejvíce na mne zapůsobila ta, na níž jsou ohořelé mrtvoly. Popisek v korejštině a angličtině zní: Severokorejské komunistické jednotky na ústupu zadržely a upálily místní majitele půdy a vládní úředníky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video