Jak udělat z jedné miliardy šest

  • 34
Verdikt o konečné sumě, kterou stát odškodní firmu Diag Human, je na spadnutí. Přitom až teď vychází najevo, že Diag žádá částku, na kterou podle všeho nemá nárok. A stát se proti tomu dodnes nebránil. Firma tvrdí, že ji stát v minulosti poškodil.

Bývalý ministr zdravotnictví Martin Bojar ji prý před jedenácti lety neoprávněně vyřadil z výnosného obchodu s krevní plazmou. Svou újmu včetně penále Diag vyčíslil na šest miliard korun.

Ne šest, ale jedna miliarda 
Potíž je v tom, že tato cifra by odpovídala skutečnosti, kdyby Diag Human při svých obchodech nechával zpracovávat krevní plazmu, kterou by vlastnil. Jenže ji nevlastnil (majitelem zůstávala stále zdravotnická zařízení), ale měl ji pouze v držení. Tím měla firma samozřejmě mnohonásobně nižší zisk a Bojarovým nešťastným výrokem, že je pochybná, tedy přišla o mnohem menší sumu.

Informace MF DNES potvrdili jak lidé z ministerstva zdravotnictví, tak bývalý právník Diagu Jiří Oršula. "Celkový oprávněný nárok Diagu je tedy jen jedna miliarda," přiznal Oršula.

Výše zmíněná finta je přitom poměrně klíčová. Může na ní záviset konečná částka, kterou nakonec stát bude muset firmě emigranta Josefa Šťávy vyplatit. Už letos v lednu mu z příkazu rozhodčího senátu v tichosti poslal 327 milionů. "Samozřejmě že tato skutečnost může ovlivnit pozici státu při vyjednávání," prohlásil náměstek ministra financí Eduard Janota.

Ministerstvo zdravotnictví, které s Diagem rozhodčí řízení vede, přitom doposud s touto kličkou nepracovalo. Neinformovalo dokonce ani ministerstvo financí. "Nikdo to nebral v potaz," řekl vysoce důvěryhodný zdroj z ministerstva zdravotnictví.

Na všechno se přišlo až ve chvíli, kdy Diag letos v lednu přestal využívat služeb právníka Oršuly. Právě on tažení proti státu dovedl k prvnímu vítězství a nyní se zjevně začal obávat, že kdyby Diag ve finálovém kole rozhodčího řízení uspěl s verzí, "krevní plazmu jsme vlastnili, a proto máme dostat více než jednu miliardu", mohl by být teoreticky obviněn z podvodu.

"Dosavadní průběh rozhodčího řízení je absolutně zákonný. Částka, kterou už Diag dostal, se do limitu jedné miliardy vejde. Kdyby však další postup Diagu byl nadále založen na tom, že plazmu vlastnil, mohl by v určité chvíli uplatňovat nárok ve výši, která mu nenáleží," říká Oršula, který o tom informoval stát.
 

Diag nic nekomentuje 
Společnost Diag Human se odmítá k výpočtům ušlého zisku jakkoli vyjádřit. "Nebudeme to komentovat. Naše stanovisko by mohlo být interpretováno jako pokus ovlivnit rozhodování rozhodců. Ostatně je pouze na nich, jakou sumu nakonec určí," uvedl mluvčí firmy Daniel Častvaj.

Ani ministerstvo zdravotnictví na přímou otázku, zda a případně proč nepracovalo s kličkou Diagu, neodpovědělo. Mluvčí úřadu Mario Böhme pouze řekl, že dokazování ušlého zisku je na straně Diagu a že stát stejně s jeho nároky nesouhlasí. Obě strany nyní připravují poslední podklady pro rozhodce, kteří brzy vynesou konečný verdikt, kolik peněz nakonec Diag Human od státu dostane.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video