Jak Tvrdík 'prodává' válku v Iráku

  • 43
Málem jako na zlatém tácu servíruje novinářům ministr obrany Jaroslav Tvrdík informace o česko-slovenské protichemické jednotce v Kuvajtu. A místy nemá jeho snaha daleko k detailně připravené show. Začíná každý den dopoledne a je na ní vždy plno.

Tak třeba v úterý: na novináře vybafly tři figuríny navlečené do protichemických masek a oděvů. Na velkoplošných obrazovkách se vždy promítají záběry z bojů v Iráku či z výcviku českých vojáků. Běžné jsou i podrobné mapy z Perského zálivu s odborným komentářem.

Dramatickou vsuvkou pak byla sobotní telefonická konference s velitelem protichemického praporu Dušanem Lupuljevem. "Zavolejte později, pane ministře, právě tu začal chemický poplach," přerušil hned v úvodu Tvrdíkovy dotazy generál.

V úterý pak ministra požádal, aby mluvil hlasitěji, protože v Kuvajtu právě zuřila písečná bouře. Živé rozhovory s velvyslanci ve Washingtonu či Londýně, diskuse s odborníky nebo ukázky výstroje, právě tak má podle mediálních expertů vypadat působivě připravená konference.

"Ministr Tvrdík komunikuje s novináři velice šikovně," potvrzuje šéfredaktor časopisu Marketing & Media Daniel Köppl. A vysvětluje: "I když jeho ministerstvo je plné odborných problémů, vše vysvětluje velmi srozumitelně a názorně."

Co se s odedávna konzervativním a uzavřeným ministerstvem obrany stalo? "Na nejvyšších postech ministerstva pracují lidé, kteří sloužili v Bruselu, kde odkoukali, jak se alianční vojáci baví s novináři," říká Drahomíra Nová z odboru vztahů s veřejností.

Tiskovým konferencím o válce v Iráku proto předchází pečlivá příprava, jíž se vždy účastní i ministr. Například právě telefonické konference byly jeho nápadem.

A navíc: své lidi požádal, aby každý den přicházeli s nápady, jak příště konferenci oživit. Drahomíra Nová přiznává, že i hosty vybírají tak, aby dokázali o složitých problémech mluvit jednoduše.

Jediné, co odborníci Tvrdíkovi vyčítají, je, že se ani jemu nepodařilo přesvědčit veřejnost, aby více podporovala spojenecké akce v Iráku. "Pracovat tři čtyři tisíce kilometrů daleko od domova v uniformě českého vojáka s vědomím, že mi většina národa nevěří a nedrží palce, je nesmírně obtížné," dokládá bezpečnostní analytik Ivan Gabal.

Domnívá se, že současná "show na obraně" přišla pozdě. "Teď musíme dohánět to, co jsme v komunikaci zanedbali v posledním roce. Veřejnost se až nyní seznamuje s úlohou protichemické jednotky, jaká jsou rizika a co jejich nasazení přinese státu," vypočítává Gabal.


Video