Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak Třešť o tábor přišla

  5:59aktualizováno  5:59
V poslední době vyšel v Jihlavských listech a v Mladé Frontě článek o tom, jak Třešť přišla o tábor. Vzhledem k tomu, že máme denně několik telefonátů od rodičů i od lidí, kteří tábor v té době postavili pro sebe i pro další generace z blízkého okolí, považujeme za nutné seznámit veřejnost s pravdivou skutečností.

Tábor se začal stavět v roce 1965 tehdejším Československým svazem mládeže. V roce 1968 ČSM zanikl a Socialistický svaz mládeže, jako nástupnická organizace, převzal majetky ČSM. Tábor Dobrou Vodu konkrétně provozoval Jihomoravský podnik služeb mládeže SSM Brno.

V dubnu roku 1980 předala (darovala) tato instituce tábor Domu pionýrů a mládeže v Třešti (DPM). V té době neexistovaly žádné právní subjekty, proto byl tábor předán do majetku tehdejšího MěstNV Třešť. Hospodářskou smlouvou bylo předáno veškeré vnitřní vybavení a šest mobilních buněk.

V roce 1989 jsme chtěli rekonstruovat sociální zařízení a při vyřizování potřebných dokladů jsme zjistili, že není hospodářská smlouva o předání chaty a pozemku. Nevíme, z jakých důvodů tehdejší ředitel DPM a zástupci MěstNV tuto nemovitost nepřevzali hospodářskou smlouvou. Pokud by bývali tuto nemovitost převzali zodpovědně, nemusela tato situace nastat. Pracovníci DPM o této skutečnosti nevěděli. Bohužel, v té době by se to dalo bez problémů vyřešit, protože stále ještě existoval předávající subjekt.

Okamžitě jsme tuto věc začali řešit a zjistili jsme, že chata není zavedena v katastru nemovitostí, tudíž se jednalo o černou stavbu. Po dobu sedmi let jsme se snažili o zapsání chaty do katastrálního území a dodělat potřebné doklady. Nikdo nám však tyto doklady nechtěl dodělat. Ve článku Mladé Fronty se likvidátor FDM p. Žák a p. Novotný (zástupce ATOMu - pražské turistické organizace, která komise tuto chatu přidělila) vyjádřili, že to je blábol a pokud Třešť něco zaspala, je to jejich věc.

V Domě dětí jsou k nahlédnutí všechny písemnosti za období sedmi let, kdy jsme se snažili o získání základny. Jestli je z toho něco blábol, necháme posoudit čtenáře. O pomoc jsme žádali i senátora za náš obvod, který se nám snažil velmi pomoci. Jednal se zástupci fondu dětí, kde byl ubezpečen, že fond dětí respektuje náš oprávněný zájem o chatu a bude hledat v součinnosti s orgány státní správy řešení, které by nám umožňovalo trvale a bez výhrad provozovat letní základnu (viz originál dopisu je v DDM - 17.11.1999).

O chatu jsme se s rodiči a vedoucími kroužků starali po celou dobu. Vybudovali jsme novou studnu (1987), nový sklad a vyměnili nevyhovující starou elektroinstalaci za novou, která vyhovuje současným normám.

Několikrát jsme navštívili právnickou kancelář, kde nám bylo sděleno, že pokud není žádný majitel a o stavbu se staráme šestnáct let, může být na nás dodatečně přepsaná. Bohužel, to už nebylo možné provést, neboť v říjnu 1995 Fond dětí a mládeže bez jakéhokoliv oznámení nám zabral naši chatu jako bývalý majetek SSM.

Na Katastrálním území v Telči jsme zjistili, že Fond dětí a mládeže zapsal chatu na sebe. Podivné je, že najednou přepsání chaty proběhlo bez jakýchkoliv problémů. Nevíme, kdo provedl kolaudaci a odstranil závady v chatě, když za námi nikdo nebyl a klíče od objektu máme pouze my.

O přepsání chaty na fond dětí a mládeže jsme se dozvěděli čistě náhodně. Okamžitě jsme jeli s představiteli našeho města do Prahy, kde jsme jednali se zástupci fondu dětí a mládeže. Nám nezbývalo nakonec bohužel nic jiného, než si naší chatu od fondu dětí a mládeže pronajmout nájemní smlouvou a platit roční nájemné ve výši 24200 korun.

Vlastně za to, že jsme se o chatu s rodiči a vedoucími starali, jsme ještě fondu dětí a mládeže platili. Z fondu dětí se nikdy nikdo nebyl na chatu ani podívat. Do nájmu nám ji předávala realitní kancelář z Českých Budějovic. Ze strany Fondu dětí a mládeže jsme byli ujišťováni tím, že i když chata je napsaná na ně, nemůžeme o ni přijít, ba naopak od nich získáme finanční prostředky na větší opravy.

Od doby, kdy fond převedl chatu na sebe (i přes jejich veškerá ubezpečení), se nám ji snažil vzít. O tom svědčí i vypsání výběrového řízení před třemi lety bez jakéhokoliv upozornění nám, abychom měli možnost se do výběrového řízení přihlásit (máme s FDM nájemní smlouvu). Toto výběrové řízení se nám podařilo zastavit.

V loňském roce bylo vypsáno nové výběrové řízení, do kterého jsme se přihlásili. K přihlášce jsme nepřiložili rozsáhlý projekt o využití základny a tak byla naše přihláška z výběrového řízení vyřazena. Zarážející je, že tak velký majetek bezúplatně převádí komise od stolu, rozhoduje o něčem, o čem nic neví a to pouze na základě papírů.

Zajímalo vy nás, kdo tyto vypracované projekty kontroluje, protože na papír se dá napsat cokoliv. Ale za nás mluví to, že jsme se o základnu dvacet let starali a nedovolili jsme, aby se z chaty stalo zbořeniště. Dělali jsme to především proto, aby děti, jejichž rodiče mají výdělky na hranici životního minima, se mohly o letních prázdninách levně rekreovat, protože rodiče nám po celou dobu pomáhali.
V žádném případě nenapadáme výběrová řízení. Ty jsou jaká jsou. Ale naše chata není žádný majetek SSM, zabraný po revoluci, tudíž do žádného výběrového řízení nepatřila a o to nám především jde.

Miroslava Hamerníková
ředitelka Domu dětí a mládeže TřešťHlavní zprávy

Další z rubriky

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Ke kůrovci se přidala vichřice. Z Bruntálska postupně mizí lesy

Místo klidu a čerstvého vzduchu lesní dělníci a těžká technika. V lesích na Bruntálsku se kromě těžby kůrovcového dřeva likvidují škody po vichřici z minulého...  celý článek

Premiér Bohuslav Sobotka přichází na středeční schůzi vlády ve Strakově...
Minimální mzda vzroste na 12 200 korun, rozhodla Sobotkova vláda

Minimální mzda se od ledna 2018 zvýší z 11 tisíc na 12 200 korun. Rozhodla o tom vláda, informoval na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka. Od nástupu do funkce...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.