Jak správně využívat domácí scanner

* Skenujte a ukládejte černobílý text jako "Black and White". Barevné obrázky zabírají mnohem více místa, a pokud budete snímat černobílý dokument jako "True color" (barevný), bude snímání mnohem pomalejší a výsledný soubor mnohem větší. Černobílé fotografie je dobré snímat jako "Grayscale".

* Používejte správný formát pro ukládání obrázků. Existuje jich řada. Nekomprimované (BMP, TIF) zachovají všechny detaily, ale zabírají ohromné množství místa. Pro úsporu prostoru je vhodné ukládat obrázky v komprimované podobě. Nejčastěji využívané formáty jsou GIF, který ukládá 256 barevných odstínů, ale zachovává detaily (je vhodný pro černobílé a šedé obrázky), a JPG, jež uloží obrázek ve skutečných barvách, avšak detaily ztrácí. Míru ztrátovosti uložených obrázků ve formátu JPG je možné ve většině programů nastavit - ztráta kvality je však jen mírná a u fotografií není často možné pouhým okem rozeznat nekomprimovanou a komprimovanou, ačkoliv komprese dokáže ušetřit i 95 % místa na disku. Úspornost formátů JPG a GIF je předurčila jako nejdůležitější formáty pro ukládání obrázků na webové stránky na internetu.

* Využívejte vhodné rozlišení. I pro snímání fotografií postačí 300 dpi - většina časopisů je tištěna ve 133 dpi. Vyšší rozlišení jsou proto vhodná pouze pro detaily z fotografií. Je třeba si uvědomit, že tiskárna, monitor a scanner často využívají velmi rozdílná rozlišení, takže je často třeba obrázky pro potřebu tisku zvětšovat a pro potřeby zobrazení naopak zmenšovat. Většina programů to naštěstí dokáže automaticky.

* Přisnímání obrázků z časopisů často dochází k takzvanému moiré - na nasnímaném obrázku se objeví světlejší a tmavší pruhy. Ty jsou způsobeny technologií tisku. Obrázek v časopisu je totiž složen z drobných teček, které působí při snímání nevítaný efekt. Některé scannery jsou vybaveny funkcí descreen, která dovoluje moiré potlačit. Pokud tuto funkci scanner nemá, je možné nasnímat obrázek ve vysokém rozlišení a pak ho zmenšit, případně mírně rozostřit, descreen je ovšem lepší.

* Software pro úpravu obrázků dokáže v řadě případů provádět hotová kouzla. Vybledlé nebo špatně nasnímané fotografie se dají oživit změnou barevných složek, kontrastu nebo jasu. Granulaci a viditelné body je možné potlačit zamlžením, u neostrých obrázků lze naopak zvýraznit kontury. Řada programů nabízí speciální funkce, jako je odstranění "červených očí" nebo potlačení škrábanců na fotografiích, případně i provádění efektů které dovedou obrázek převést do podoby mozaiky, akvarelu nebo rytiny. Pokud není uživatel s výsledkem spokojen, stačí jednoduše zmáčknout undo (zrušit) a může experimentovat dále.

* Pro rozeznávání a digitalizaci textu jsou určeny OCR programy. Většina z nich dobře rozeznává anglický text, s češtinou jsou větší potíže. K prakticky každému scanneru je dodáván nějaký jednoduchý OCR program, ale ne vždy je použitelný i pro český text. Je dobré se na to zeptat prodejce. České OCR programy lze dokoupit samostatně. Nejznámějším programem na rozeznávání českého textu je Recognita.

* Nejlepším médiem pro ukládání skenovaných obrázků je vypalovací mechanika CD, která dovoluje na disk zapsat až 700 MB dat - jedno CD-R přitom stojí kolem 35 Kč. Skenování je časově náročné, a je proto vhodné získané obrázky zálohovat.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video