Jak si vykračují teroristé?

  • 12
Dávejte si pozor, jak chodíte! Americký Pentagon vyvíjí přístroj na bázi radaru, který může na dálku identifikovat lidi podle způsobu chůze. Vyvíjený přístroj se má stát součástí velmi rozsáhlého monitorovacího systému v boji proti teroristům.

Přístroj vychází z teorie, že každý způsob chůze je stejně individuální jako třeba podpis. Pentagon proto financuje příslušný výzkumný projekt u Georgijského technického institutu, který prokázal úspěšnou identifikaci lidské chůze v 80 až 95 procentech případů.

Počítá se s tím, že "krokové podpisy lidí" budou propojeny s neuvěřitelně rozsáhlým monitorovacím systémem, který Pentagon nazývá Total Information Awareness, TIA (zhruba Úplná informační připravenost). Zprávy o tomto systému již vzbudily obavy v americkém Kongresu, že TIA připraví lidi o právo na soukromí.

TIA má shromáždit a zpracovávat neuvěřitelné množství údajů, které se dá měřit na petabyty, přičemž jediný petabyte informací zastíní jakékoli dosud existující databáze. Pro srovnání - jeden petabyte zahrne zhruba padesátinásobek kongresové knihovny, v níž je shromážděno na 18 milionů knih...

Duchovním otcem systému TIA je penzionovaný admirál John Poindexter. Vychází z toho, že "teroristé musí dělat určité úkony, přičemž tyto úkony jsou registrované". V praxi jde například o žádosti o pas, víza, pracovní povolení, řidičské průkazy, pronájem aut, nákup letenek, zatčení či jakékoli policejní zprávy. Systém má být propojen s dalšími databázemi, například otisků prstů, očních duhovek, obličejových rysů a typické chůze.

Radarem na krokový podpis
"Na radaru je skvělé to, že díky němu vidíme na dálku, a to i ve špatném počasí, tmě, dokonce i přes těžký oděv, jak ta či ona osoba chodí. To videokamery nedokážou," uvedl Gene Greneker, vedoucí projektu "krokového podpisu" v Georgijském technickém institutu.

"Každý člověk má unikátní chůzi, což jsme již dokázali." Ověřování chůzového profilu probíhalo po tři roky, a to zhruba u stovky dobrovolníků, kteří pochodovali před nevelkým přístrojem s radarovým talířem.

Nyní se vědci snaží vychytat různé chyby, které identifikace chůze může přinést. "Například žena, která vymění nízké polobotky za lodičky s vysokým podpatkem, zřejmě svůj krokový podpis příliš nezmění," soudí Greneker. "Pokud si ale obuje těžké kanady, tak rozdíl už je znát."

Tohoto systému identifikace lze podle Grenekera s úspěchem používat při ostraze nejrůznějších objektů. "Můžete na dálku zjistit, zda člověk pohybující se ve tmě je třeba váš zaměstnanec, nebo někdo cizí, třeba terorista chystající se k útoku na budovu. Jednoduše si rychle porovnáte jeho krokový podpis v databázi. A nyní již víme, jak identifikovat lidi, kteří nesou těžký náklad, například patnáctikilovou bombu na zádech."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video