Kdyby policie stejně pečlivě jako v kauze Davida Ratha postupovala i v jiných případech, někteří lidé by už ve vládě neseděli. Jedním z hlavních terčů ČSSD je ministr Alexandr Vondra kvůli kauze ProMoPro.

Kdyby policie stejně pečlivě jako v kauze Davida Ratha postupovala i v jiných případech, někteří lidé by už ve vládě neseděli. Jedním z hlavních terčů ČSSD je ministr Alexandr Vondra kvůli kauze ProMoPro. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Ratha lapili, ale co ti druzí? Jak se vyšetřují kauzy vládních politiků

  • 1631
Proč jen David Rath, zlobí se ČSSD. Míní, že policie stejně pečlivě nepostupuje ve všech kauzách. "Kdyby takováto intenzivní práce policie byla nasazena na některé jiné kauzy, možná by někteří ve vládě neseděli," řekl třeba stínový ministr obrany ČSSD Jan Hamáček. Strana poukazuje na kauzu ProMoPro, kvůli níž stát tratil stamiliony.

Policie sice tento týden obvinila exministra průmyslu Martina Kocourka, ale to bylo kvůli jeho rodinným problémům, když před manželkou před rozvodem "odklonil" 16 milionů korun (více zde). Jak si tedy teď stojí vyšetřování tří skutečně politických kauz, které sahají na vysoce postavené politiky vládních stran? iDNES.cz přináší jejich přehled.

1. Kauza ProMoPro a ministr Vondra

Při zakázce pro společnost ProMoPro během českého předsednictví vznikla podle detektivů státu škoda 388 milionů korun. V té době byl vicepremiérem pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, dnes ministr obrany. Nabídl sice premiérovi Petru Nečasovi demisi, ale ta zůstala v šuplíku.

"V té kauze je obviněno dvanáct lidí a všichni jsou stíháni na svobodě. Probíhají dále úkony trestního řízení. Je tam ale zahraniční prvek, a tak nelze předpokládat, že k posunu v kauze dojde v řádku dnů či týdnů. Závisí to na zahraničním partnerovi," řekla iDNES.cz mluvčí pražského Vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Jde o to, že peníze v kauze ProMoPro tekly přes firmy v zahraničí a žádost o informace ze zahraničí zpomaluje řešení případu (více o obviněních v kauze ProMoPro najdete zde).

Mezi obviněnými je i bývalá Vondrova náměstkyně Jana Hendrichová. Až na ministra ale detektivové nesáhli. V opačném případě by podle premiéra Petra Nečase okamžitě skončil.

Nečas nicméně v dubnu řekl, že by Vondra jistě převzal politickou odpovědnost, pokud by soud řekl, že zákony porušili jeho podřízení. "Je důležité vyčkat, protože to rozhodnutí může učinit tedy jenom soud a já jsem se své odpovědnosti nikdy nezřekl," řekl už dříve Vondra.

2. Korupční kauza na Fondu životního prostředí

Už v roce 2010 se jako první ze členů vlády poroučel tehdejší ministr životního prostředí Pavel Drobil, místopředsedou ODS ale stále je a dokonce má na starost stranickou volební kampaň.

Bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek tvrdil, že po něm Drobilův poradce Martin Knetig vyžadoval, aby manipuloval se zakázkami ve fondu kvůli zajištění peněz pro financování další Drobilovy kariéry.

Drobilovi to zlomilo vaz ve vládě, ale soudy nyní hrají "ping-pong" jen kolem Knetiga. Obvodní soud pro Prahu 1 už dvakrát zastavil jeho trestní stíhání, žalobkyně s tím ale opakovaně nesouhlasila a spor o to, zda bude stíhání pokračovat, musí vyřešit opět Městský soud v Praze (více o obžalobě Knetiga najdete zde).

"Máme to tu asi týden, je to přiděleno konkrétnímu senátu, ale není zatím nařízeno jednání," sdělila iDNES.cz mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Ale ani Drobil ještě nemůže být zcela v klidu. "Věc je ve fázi prověřování," uvedl ve čtvrtek mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

3. Povolení k internetovému sázení a trestní oznámení na Kalouska

Bývalý místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím se stále nevzdal možnosti, že se mu podaří "ulovit" ministra financí a prvního místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. Podal na něj trestní oznámení kvůli tomu, že Kalousek ještě jako člen KDU-ČSL podepsal povolení internetového sázení, i proti vůli své tehdejší strany (více o souboji Jarolíma s Kalouskem najdete zde).

"Státní zastupitelství zrušilo rozhodnutí policie, která chtěla případ odložit, takže se to stále vyšetřuje," řekl iDNES.cz Jarolím. Pozoruhodné jsou podle něj předchozí peripetie. Tvrdí, že protikorupční policie už chystala obvinění. Jenže státní zastupitelství jí kauzu odebralo a předalo odboru hospodářské kriminality pražské policie. Právě ten chtěl kauzu zastavit, ale žalobci dospěli k tomu, že rozhodnutí bylo předčasné.

Jarolím při svém trestním oznámení vycházel z informací bývalého lidoveckého předsedy Jiřího Čunka, že mu šéf Penty Marek Dospiva nabízel sponzorský dar, když KDU-ČSL na internetové sázení kývne. Penta vlastní sázkovou kancelář Fortuna, u níž lze nyní stejně jako u konkurence sázet přes internet.

A mezi prvními sponzory TOP 09 byl pak Dušan Novotný z Brna, který straně věnoval 11 milionů korun. Novotný byl dříve majitelem sítě lékáren Česká lékárna, kterou dnes pod názvem Dr. Max provozuje právě skupina Penta. Dospiva nabídku Čunkovi popřel, mezi sponzory TOP 09 skupina Penta nefiguruje a Kalousek se dlouhodobě o Jarolímovi vyjadřuje pohrdavě.

"Pan Jarolím není žádným excesem v té straně, je jejím viditelným obrazem, chováním či neprůhledným financováním časopisu, který vydává. Je zkrátka z VV," řekl Kalousek krátce před tím, než se Věci veřejné rozpadly a byly "odejity" do opozice, zatímco ODS a TOP 09 vsadily na spolupráci se skupinou kolem vicepremiérky Karolíny Peake.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video