Jak si ministr Němec zašel na kávu

  • 132
Vicepremiér a ministr spravedlnosti Němec minulý týden zastupoval Českou republiku v Evropské unii. Jenže když měl přednést české stanovisko, v sále chyběl, protože trávil čas se svou přítelkyní. Minulý čtvrtek se v nizozemském Haagu konalo neformální setkání ministrů spravedlnosti zemí EU.

Podle organizátorů setkání si však český ministr hned dvakrát odskočil v nejméně vhodnou dobu. Chyběl, když se probíralo téma eurozatykač, kdy mohl oficiálně oznámit, že Česko jako jedna z posledních zemí EU jeho přijetí schválilo.

Místo toho byl podle očitých svědků popíjet kávu. O něco později přišlo na řadu jednání o oblasti justice a v tu dobu měl Němec přednést, co Praha považuje za priority pro dalších pět let. I tehdy chyběl.

"Podle informací členů delegace to mohu potvrdit," uvedla mluvčí českého velvyslanectví při Evropské unii Petra Mašínová na dotaz MF DNES, zda Němec dvakrát chyběl zrovna ve chvíli, kdy mohl prezentovat českou pozici.

Mluvčí ministra spravedlnosti Petr Dimun ve středu odmítl, že by jeho šéf neplnil své povinnosti. Podle něho o těchto tématech diskutoval se svými kolegy během společného oběda.

"Jednání svůj účel splnilo, mandát vlády byl splněn. Naše stanoviska byla prezentována všemi vhodnými způsoby," řekl Dimun. Ale podle jednoho z účastníků oběda ani v tuto dobu Němec nevystoupil.

Ministrův nadřízený, premiér Stanislav Gross, o Němcově počínání v Haagu informace ve středu neměl. "Zeptám se ho," řekl MF DNES.

To, že ministr Němec odešel z jednání zrovna v době, kdy mohl představit český postoj před svými kolegy, neznamená, že by v unii neznali názory Prahy. Ty se běžně sdělují také písemně a na nižších úrovních. Jde však o to, že právě při těchto jednáních na vyšší úrovni má ministr šanci "reprezentovat Českou republiku".

Jednání bylo neformální, ale nikoli nedůležité
Ačkoli šlo minulý týden o neformální setkání ministrů členských zemí EU, které se koná jednou za půl roku, není podle diplomatů o nic méně důležité než oficiální ministerská setkání. Neformální je tím, že se nekoná v Bruselu, ale v jednom z měst předsednické země.

"Atmosféra je uvolněnější," říká mluvčí nizozemského předsednictví Frits Kemperman. Ministr i na tato neformální jednání jezdí s mandátem od vládního výboru pro Evropskou unii. Od něj dostane dokument, který obvykle obsahuje zadání, co má ministr na takto vysoké úrovni sdělit.

Je tam vysvětlena daná problematika, postoje jednotlivých států a postoj České republiky s návrhem, zda má ministr vystoupit a s čím. "Ne každý z ministrů musí promluvit, záleží na tom, zda chce promluvit, to je jen zájem jeho země," řekl Kemperman.

Na večeři si dal jen aperitiv a odešel
Spolu s Němcem byl v Haagu také ředitel jeho kabinetu Pavel Škvára. Na dotaz, zda byl na jednání místo ministra pověřen přednesením českých pozic, odpověděl: "Bez komentáře."

Ministr Němec se měl účastnit také společné večeře, na kterou sice přišel, ale podle diplomatických zdrojů vydržel jen na aperitiv a zase odešel. S Němcem jela podle dostupných zdrojů do Nizozemska i jeho přítelkyně.

Mluvčí Dimun potvrdil, že pozvání do Haagu platilo i pro partnerku ministra. Ministři si mohou s sebou podle Kempermana vozit své manželky, přítelkyně, v případě ministryň manžely. "Předsednická země pro ně připraví program pro dobu, kdy jejich partneři pracují," poznamenal Kemperman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video