Na soupeření mezi podobnými kandidáty podle sociologů nejvíce vydělá Miloš Zeman.

Na soupeření mezi podobnými kandidáty podle sociologů nejvíce vydělá Miloš Zeman. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Prezidentská jedenáctka nahrává Zemanovi, řada kandidátů si je podobných

  • 177
Straničtí kandidáti mají podle sociologů větší šanci uspět v prezidentských volbách. Nezávislí uchazeči o Hrad si totiž budou navzájem ubírat hlasy a odborníci soudí, že nejvíc na tom může vydělat Miloš Zeman. Osloví starší voliče, kteří by volili komunistu, pokud by nějaký kandidoval.

Svým počtem by dali dohromady fotbalové mužstvo, ale bojovat budou proti sobě navzájem. Do prezidentské volby se přihlásilo nakonec 11 vážných kandidátů, kteří prokazatelně přinesli požadovaný počet podpisů.

Medailonky jednotlivých kandidátůČtěte ve středu 7. listopadu

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

V posledních dnech překvapili především Tomio Okamura, Táňa Fischerová a Vladimír Franz, kteří nakonec mají i mnohem víc jmen podporovatelů, než je třeba. S velkým počtem kandidátů si bude muset nějak poradit i Česká televize, která mezi ně musí rozdělit pět hodin předvolebního vysílacího času, na který mají právo.

Nakonec podle sociologů na složení soutěžního pelotonu asi nejvíc vydělá Miloš Zeman. "Oslovuje starší voliče, kteří by dali hlas komunistovi, kdyby kandidoval," vysvětluje Daniel Prokop z agentury Median.

Levicová KSČM nakonec nikoho do volby nevyslala, i když s jejím politikem a bývalým kosmonautem Vladimírem Remkem počítaly průzkumy celý půlrok.

Oslabovat se budou ženy, Franz je náhrada za Schwarzenberga

Nakonec se také přihlásilo hodně středových "smířlivých" kandidátů, mezi kterými se budou lidé těžko rozhodovat. "Třeba se překrývá voličská skupina Jana Fischera a Táni Fischerové," ukazuje konkrétně Prokop. Opět se tedy může radovat Zeman. Když se to zobecní, na rozložení startovního pole a velkém počtu nezávislých vydělají podle Prokopa straničtí kandidáti.

11 kandidátů

Miloš Zeman
Jan Fischer
Vladimír Franz
Zuzana Roithová
Tomio Okamura
Táňa Fischerová
Vladimír Dlouhý
Jana Bobošíková
Jiří Dienstbier
Přemysl Sobotka
Karel Schwarzenberg

Tři ženy ve volbě se budou oslabovat navzájem, protože soupeří o hlasy těch, kteří chtějí ženu. "Sympatizanti Karla Schwarzenberga uvádějí často jako alternativu Vladimíra Franze," vyčetl z tabulek Prokop. Oba mají mladé příznivce z kultury rockerů. Další těžké rozhodování.

Podpora ve výzkumech může narůst hvězdám posledních dní: Franzovi, Okamurovi či Fischerové. Donedávna jim asi mnozí nevěřili, že podpisy skutečně seženou.

Kandidáti na prezidenta museli na ministerstvu vnitra do úterních 16 hodin odevzdat podpisy buď deseti senátorů, dvaceti poslanců, nebo padesáti tisíc občanů. Nyní se bude ověřovat, zda jsou podpisy platné.

Na ministerstvo vnitra dorazilo celkem dvacet žádostí, informoval mluvčí resortu Pavel Novák. Mezi přihlášenými je například Petr Cibulka, právnička Klára Samková, která však pro iDNES.cz svou kandidaturu vyvrátila, či méně známá jména Iveta Heimová, Roman Hladík, Anna Kašná či Jindřiška Nazarská. Podle dostupných informací však podmínky splnila jen zmíněná jedenáctka.

Do přímé volby nezasáhnou tajemník Václava Klause Ladislav Jakl nebo ekonom Jan Švejnar. Jakl na svém webu uvedl, že má jen zhruba polovinu z potřebných 50 tisíc podpisů. Zároveň poděkoval svým příznivcům a podporovatelům, že jejich práce nebyla zbytečná (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video