Radioaktivní látky nabízí na webu třeba firma z amerického Los Alamos

Radioaktivní látky nabízí na webu třeba firma z amerického Los Alamos | foto: Profimedia.cz

Jak sehnat polonium. V Rusku, nebo na webu?

  • 13
Od chvíle, kdy britské úřady zveřejnily nález izotopu polonia 210 v moči bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, rozpoutala se informační bitva. Poté, co se novináři seznámili s poloniem, začali pátrat po odpovědi na otázku, jak si lze neobvyklou smrtící látku opatřit.

Litviněnko zemřel v Londýně minulý týden na následky otravy; ze své smrti obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina.

Britové nyní na jedné straně slyší, že sehnat polonium je v podstatě snadné. Tato informace vychází především z Moskvy, kde se snaží dokázat, že na Západě vznesená podezření o roli někoho významného z Ruska v případu jsou smyšlená a jsou pokračováním dlouholeté protiruské kampaně. Na druhé straně panuje názor, že polonium nejde získat bez součinnosti nějaké vlády země, kde se produkuje štěpný materiál. To zejména propagují ti, kteří za Litviněnkovou smrtí vidí ruku Moskvy, nejlépe přímo Kremlu.

Někde uprostřed je třetí proud upozorňující na černý obchod s jaderným materiálem, který by se mohl stát zdrojem pro sice vlivné a obrovsky bohaté, ale přece jen nestátní organizace nebo skupiny.

Odborníci Mezinárodní agentury pro atomovou energii řekli nedělníku Observer, že polonium 210 samo o sobě dokazuje, že nejde o práci amatéra. Jeho použití podle nich však zaměřilo ohnisko pozornosti na nelegální obchod s jaderným materiálem.

V roce 1993 podle článku v odborné publikaci Bulletin of Atomic Scientist zmizelo deset kilogramů polonia ze Sarova, který je obdobou amerického atomového výzkumného střediska Los Alamos v Novém Mexiku.

O jaderný materiál je zájem
Za poslední čtyři roky bylo 300 případů, kdy se jednotlivci pokoušeli někam propašovat radioaktivní látky. V roce 2005 jich bylo 103, ale ne všechny zahrnovaly Rusko nebo Rusy.

Všichni britští odborníci, kteří se k věci zatím vyjádřili, soudí, že polonium není možno v potřebném množství získat jinak než z nějaké vládou spravované instituce. V Británii by to například byla vojenská zařízení v Aldermastonu a Porton Downu, která se nyní také podílejí na vyšetřování odbornými posudky.

A pak je třetí názorová skupina - že vlastně není nic snazšího než polonium 210 koupit... přes počítač prostřednictvím internetu. Jako první s touto informací přišla zpravodajka televize BBC News 24, která tvrdila, že si našla na internetu zdroj polonia ještě během tiskové konference, kde byl nález v Litviněnkově moči v Londýně oznamován.

Moskevský zpravodaj deníku The Times přišel se senzačním článkem, že polonium se dá volně koupit v USA za 69 dolarů (1500 korun) plus poštovné a balné. Zdrojem je zásilková firma United Nuclear v Los Alamos. Není to firma neznámá. V roce 2003 se její majitel ocitl v želízkách a všechny jeho počítače a část zařízení byly zadrženy, když se úřady domnívaly, že prodává nelegální pyrotechniku. Po několika dnech však zařízení a počítače dostal zpět. Nicméně letos v dubnu obdržel od ministerstva spravedlnosti úřední zákaz prodeje některých chemikálií.

Webové stránky United Nuclear vypadají skutečně nadějně. Návštěvníka přivítá fotografie mrkajícího muže s titulkem: "Hledáte nějaký uran? Klikněte zde." A pak majitel firmy Bob Lazar vysvětluje, jak je to s tím poloniem za 69 dolarů. Jde o dodávku množství, které je nižší, než stanoví norma americké Jaderné regulační komise, takže je možno je prodávat bez licence.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video