Sociální demokrat Melčák v pátek nepřímo podpoří Topolánkovu vládu

Sociální demokrat Melčák v pátek nepřímo podpoří Topolánkovu vládu | foto: Dan Materna, MAFRA

Jak se vyjednávala podpora vlády?

  • 16
Když poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka v úterý oznámili, že se rozhodli podpořit Topolánkovu vládu, byli sociální demokraté v absolutním šoku.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek žil v přesvědčení, že se mu oba rebelující poslance podařilo už před Vánocemi "zpracovat" a získat zpět na svou stranu.

 "Čtyři dny před Vánoci byla v Brně slavnostní večeře, na které byli Jiří Paroubek s Bohuslavem Sobotkou a Michal Pohanka tam sliboval absolutní věrnost straně. Paroubek to bral jako hotovou věc. A najednou v úterý přišel absolutní obrat. To Paroubka opravdu šokovalo," řekl včera MF DNES jeden z Paroubkových spolupracovníků.

Pohanka i Melčák tvrdí, že k podpoře vlády mají bohulibé důvody: chtějí pomoct vyřešit patovou situaci a vyvést zemi z politické krize.

Jenže je to opravdu jediná a pravdivá verze? Paroubek pronesl už v úterý na adresu obou přeběhlíků tvrdá slova: "Bude to vláda založená na vydírání a korupci."

Přestože to není možné tvrdit, protože na to neexistuje žádný důkaz, existují i indicie, že to s jejich podporou může být i jinak, než jak to oficiálně vykládají.

V politických kuloárech se dokonce začíná mluvit o jménech dvou lobbistů, kteří údajně sehráli v jednáních o Pohankově a Melčákově podpoře klíčovou roli.

 Jde o bývalého náměstka ministra kultury Františka Formánka a brněnského podnikatele Františka Macháče.

Formánek se důvěrně zná s Pohankou. Macháč zase pracoval v letech 2002 až 2004 jako asistent poslance Miloše Melčáka.

 "Formánek a Macháč byli ve spojení s prostředníky, kteří jednali s představiteli ODS o podpoře Pohanky a Melčáka. Byla to domluvená a koordinovaná akce," řekl MF DNES jeden z politiků ČSSD.

Formánek i Macháč by podle této verze měli za ovlivnění celého jednání získat vliv v politice či v některých resortech. Možná to zní jako absurdní "povídačka", ale přinejmenším u Formánka se o významné funkci velmi intenzivně jedná.

 Měl by se stát prvním náměstkem ministryně kultury Heleny Třeštíkové. "Je to v jednání. Pokud vím, rozhodne se o tom po pátečním hlasování o důvěře vlády," potvrdil včera František Formánek.

Kdo navrhl Formánka?

Formánek přitom původně - přestože není členem žádné politické strany - pracoval v barvách ČSSD. Byla to právě sociální demokracie a její ministr Vítězslav Jandák, který ho v prosinci 2005 vytáhl do vysoké politiky a jmenoval ho jako svého náměstka.

A teď, když ČSSD není ve vládě, dostává i tak Formánek nabídku, aby v resortu zůstal ve stejné pozici: prvního náměstka.

"Nevidím na tom nic divného. Pokračoval bych v rozdělané práci. Kdyby s tím ministryně souhlasila, šel bych do toho,," řekl Formánek.

Kdo ministryni Třeštíkové Formánka navrhl? "Oslovila mě paní ministryně," říká Formánek.

Podle některých sociálních demokratů je to však právě jedna ze součástí tajných požadavků skupiny kolem Melčáka a Pohanky. "To je nesmysl. Mě nikdo neovlivňoval. A už vůbec ne, že bych hledal pro Formánka nějakou funkci," řekl Melčák.

 Proč by byl resort kultury pro politiky tak zajímavý? Ač to na první pohled nevypadá, ročně se v něm rozdělují miliardy korun na rekonstrukce památek a činnost divadel a galerií.

Ministryně Třeštíková nechtěla včera říct, kdo jí Formánka jako náměstka doporučil. "Pokud získá vláda důvěru a já se rozhodnu k personálním změnám, budu o nich veřejnost samozřejmě informovat, ale nyní taková věc není na pořadu dne," sdělila Třeštíková.

Šéf lidovců Jiří Čunek popírá, že by přes něj ODS Formánka "tlačila" na post náměstka. "Já tyto diskuse nevedu. Je to na rozhodnutí paní ministryně. Jestli z něj nebude nadšená, nejmenuje ho," řekl.

"Macháč na mě nemá vliv"

O osudu druhého možného vyjednavače Františka Macháče není údajně ještě rozhodnuto. Tento bývalý Melčákův asistent je specialistou na bezpečnostní problematiku.

Podle důvěryhodných zdrojů z policie pracoval Macháč začátkem devadesátých let dokonce pro tajné služby a obchodoval s diamanty v Jihoafrické republice.

Macháč včera na žádost o rozhovor nereagoval. "Pan Macháč mě nemůže nijak ovlivnit," dušuje se Melčák.

Z obratu poslance Michala Pohanky se doteď nemůže vzpamatovat jeden z jeho nejbližších politických kolegů - bývalý ministr zdravotnictví David Rath. (Pohanka byl dříve jeho náměstkem.)

"Sám mě vyhledal minulý týden. Bavili jsme se dlouho o všem možném a řekl mi, že vládu ani nepodpoří, ani ji nebude tolerovat, protože je prostě strašná," říká Rath.

Na otázku, jestli se mu Pohanka nesvěřil s tím, že by na něj někdo "tlačil" a něco mu za tento postoj nabídl, Rath řekl: "Pana doktora Pohanku znám deset let. A marně vzpomínám, kdy by něco udělal čistě z altruistických důvodů."

Kdo je kdo

František Formánek je v novém vládním uspořádání kandidátem na prvního náměstka ministra kultury. Přitom je považován za exponenta ČSSD, která se na Topolánkově vládě nepodílí. "Že bych se stal součástí nějakých tajných dohod? To je nesmysl. Já jsem příliš malá ryba," tvrdí o sobě. Do vysoké politiky ho vytáhl bývalý sociálnědemokratický ministr kultury Vítězslav Jandák, který ho v prosinci 2005 jmenoval svým náměstkem. Formánek pracoval do roku 1989 jako architekt, poté studoval politologii a mezinárodní vztahy. Působil ve Washingtonu a v Praze, kde založil a vedl politologické periodikum Parlamentní zpravodaj.

František Macháč je dalším mužem, o němž se mluví jako o klíčovém vyjednavači podpory Topolánkově vládě. V letech 2002 až 2004 byl asistentem poslance Miloše Melčáka. Jeho jméno se objevilo i v kauze bývalého sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby, který byl pak odsouzen za pokus o vraždu novinářky Sabiny Slonkové. Macháč se se Srbou tajně scházel. Podle důvěrných policejních zdrojů pracoval Macháč pro tajné služby. Spolupracoval i s někdejším úředníkem z ČSSD Ivanem Noveským, jenž má blízko k Miloši Zemanovi a jeho exporadci Miroslavu Šloufovi.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue