Ti, kteří pomáhají uprchlíkům. Poskytují ubytování, jídlo i slova útěchy

Ti, kteří pomáhají uprchlíkům. Poskytují ubytování, jídlo i slova útěchy | foto: Profimedia.cz

PŘEHLEDNĚ: Nocleh u kněze i výuka jazyků. Jak Evropa pomáhá uprchlíkům

  • 872
Současná uprchlická krize nemá jen podobu nenávistných internetových diskusí a tvrdého přístupu proti přijímání běženců. Dobrovolníci po celé Evropě stranou pozornosti pomáhají migrantům, jak jen to jde. Server iDNES.cz přináší přehled, jak pomoc uprchlíkům v jednotlivých zemích konkrétně vypadá.

Ze zpravodajských titulků a reakcí internetových diskutérů by se mohlo zdát, že se uprchlíci v Evropě pomoci jen tak nedočkají. V podobném duchu pak jednají i nejvyšší političtí činovníci mnoha států. 

Uprchlická krize

Maďarsko staví proti uprchlíkům obří plot na hranicích se Srbskem, Francie posiluje ostrahu u Itálie, Velká Británie přitvrzuje opatření proti těm, kteří poskytují uprchlíkům přístřeší. Česká republika nově oznámila, že v krajním případě může na hranice kvůli uprchlíkům vyslat až 2 600 vojáků (více čtěte zde).

Evropská unie se snaží příliv imigrantů řešit prostřednictvím kvót, které by uprchlíky z Řecka a Itálie přerozdělily mezi všechny členské země. S tím však ne všichni souhlasí, a do praxe se tak nařízení jen tak nedostane. U libyjských břehů pak patrolují také průzkumné lodě Britského královského námořnictva, Německa a italské pobřežní stráže. Jejich úkolem je rozbít pašeráckou síť, prostřednictvím které se migranti dostávají z Afriky až k evropským břehům.

O nezištné pomoci uprchlíkům se však na úrovni jednotlivých států příliš nemluví. Pomoc se totiž koncentruje v malých komunitách i spolcích po celé Evropě, připomíná server The Guardian. Mnozí uprchlíky vítají a snaží se jim usnadnit úprk před válečnými konflikty či autoritářskými režimy. Dobrodinci často pocházejí ze zemí, které jinak uprchlíky odmítají. V Maďarsku například dobrovolníci pomáhají migrantům ze Sýrie a Afghánistánu se zajištěním základních potřeb. Kněz ze Španělska uprchlíkům radí s vyřízením potřebných dokladů pro žádost o azyl.

Server iDNES.cz zmapoval, jak málo známé neziskové organizace a jednotlivci pomáhají uprchlíkům ve vybraných zemích Evropské unie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video