Jak se to mohlo stát

Jednou to takhle dopadnout muselo.
Volební systém USA uvázl na Floridě v pasti, kterou má v sobě zakódovanou od svého vzniku. Teoretici si občas pohrávali s myšlenkou, že o výsledku voleb by mohl za určitých okolností rozhodnout jediný hlas, ale nikdy tomu opravdu nevěřili.

Nyní se to v podstatě stalo. Jak? Aby zabezpečili malé státy před "tyranií většiny", vymysleli tvůrci volebního systému pojistku, systém volitelů. Každý stát jich má přidělen určitý počet podle lidnatosti, dohromady je jich 538. Nyní jak to funguje.

Lze říci, že Američané volí prezidenta "skoro přímo". Přímo proto, že dávají své hlasy konkrétnímu kandidátovi. Skoro přímo proto, že v závěru je změna: kandidát, jenž v daném státě vyhrál, v něm získává všechny hlasy volitelů. I když třeba v Kalifornii zvítězí o jediný hlas, má všech 54 volitelů, jako by pro něj byli všichni Kaliforňané. Teprve volitelé volí prezidenta. Stane se jím ten, kdo získal nadpoloviční většinu, tedy 270 hlasů. Většinou to funguje bez problémů, může se ovšem stát, že prezidentem se stane kandidát, jenž dostal od občanů méně hlasů.

Tak by tomu bylo v případě, kdyby Floridu, a tudíž celé volby vyhrál Bush, přestože by Gore získal celkově v USA víc hlasů než on. Když je závod o Bílý dům až do konce vyrovnaný a oba kandidáti mají třeba po 268 hlasech, může rozhodnout poslední stát, třeba bezvýznamné Idaho s pouhými čtyřmi voliteli. A protože vítěz hlasování ve státě má všechny volitele, může rozhodnout jediný hlas občana. Něco podobného se stalo na Floridě. Kdo ji získá, vyhraje Bílý dům. A tak několik stovek Floriďanů může rozhodnout, jakého prezidenta bude mít čtvrt miliardy Američanů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video