Jak se Telička stává politikem

  • 3
Pavel Telička je přesně o polovinu lepší než Miloš Kužvart. Ten byl problémem doma i v Bruselu. S Teličkou jsou potíže jenom doma. O sobě vždy prohlašoval, že není politik, ale úředník, ovládá "bruselštinu" a umí sedět za stolem tak dlouho, až ostatní diskutéři kývnou.

Ví, že nejdůležitější dohody se uzavírají u mísy mušlí nebo na sportovišti. Tam i tam je doma, zkrátka učiněný Bruselan.

Doma je to horší. Miroslav Kalousek horlí o tom, že je výhodné ohýbat páteř: Telička prý získal svou kvalifikaci jen proto, že byl komunistou a jeho otec byl kariérní diplomat za okupačního režimu. Miroslav Kalousek má "zlobení Špidly" v popisu práce.

Přesto nemůžeme odbýt jeho výtky, byť pravdivou ironickou poznámkou: Kdože to tu mluví o půvabu ohebné páteře? Lidovec? Komunisté jako by tím, že kývli, dávali Kalouskovi za pravdu.

Spokojena však není ODS, která Teličkovi vyčítá, že jako hlavní vyjednavač republiky s unií nedohodl dost dobré podmínky pro naše přijetí. Opozice je sice od toho, aby oponovala, ale komisař je něco jako vyslanec a politické zápasy o místa vyslanců se většinou nevedou.

Vladimír Špidla však pozdním a neobratným vyjednáváním učinil z funkce českého komisaře politikum. Z politického hlediska je potom problematické i Teličkovo účinkování v pochybné firmě, která utopila stovky milionů korun, které dostala od drobných střadatelů.

Komisařský kandidát sice není obviněn a je takřka jisté, že se na žádném tunelování nepodílel, jenže vrcholnému politikovi je měřeno jinak než loajálnímu úředníkovi. V rámci Evropské komise by jím Telička zůstal. Doma však už byl politikem díky okolnostem svého jmenování učiněn.

Zatímco pro práci v Bruselu získal vysokou kvalifikaci (a Kalousek se více než mýlí, když říká, že ji získal jako svazák). Kvalifikaci pro domácí politický wrestling, ale ani na odiv stavěné ragbyové umění nedává.

Špidlova podpora dnes také neznamená skoro nic. Možná si nový komisař brzy posteskne: Že já tím úředníkem nezůstal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video