Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se připojit k internetu

aktualizováno 
- Předchozí dva díly seriálu se věnovaly nákupu modemu a výběru poskytovatele internetového připojení. Po uzavření smlouvy se zřizovatelem je třeba nainstalovat modem do počítače a nastavit připojení k internetu. Instalace modemu i konfigurace internetového připojení patří mezi záležitosti, které se u každého výrobku a poskytovatele mohou lišit. Následující postupy jsou obecné a platí především pro ty, kdo mají nainstalovány české Windows 95 (98) od firmy Microsoft. Pokud by se nějak rozcházely s doporučením výrobce modemu či zřizovatele připojení, je nutné se řídit jejich pokyny.

Externí modem se obejde bez otevření počítače

Instalace externího modemu nevyžaduje otevírání skříně počítače. Zařízení se k počítači připojuje kabelem, který je součástí balení. Tento kabel může být zakončen několika druhy zásuvek. Výrobci dnes standardně používají zásuvky typu Serial (takzvaný sériový port) a USB (Universal Serial Bus). Pokud by později propojení mezi počítačem a modem nepracovalo, může být některá ze zásuvek vypnuta v samém základním systému (BIOS) počítače. V tomto případě je třeba postupovat podle návodu přiloženého k počítači nebo se raději obrátit na někoho zkušenějšího, neboť neodborná manipulace s BIOS může znemožnit další provoz počítače.

Instalace interního modemu

Při instalaci interního modem u je třeba otevřít skříň počítače. Před jakoukoliv manipulací s vnitřními součástkami počítače (tedy i samotným modemem) je třeba vybít se dotykem o zadní stranu skříně počítače, protože statická elektřina by mohla poškodit některé součásti, na něž se v takovém případě nevztahuje záruční lhůta. Karta modemu se zasune do patřičné zásuvky (takzvaného slotu) a upevní šroubkem. Mohou následovat i další kroky,které budou obsaženy v dokumentaci. Po dokončení instalace modem u se do odpovídající zásuvky na zadní straně zasune kabel telefonní linky.

"Seznámení" počítače s modemem

Při zapnutí počítače nyní mohou nastat dvě situace. Zařízení i operační systém jsou novějšího data a instalátor při startu modem sám rozpozná, nebo je třeba nainstalovat zařízení manuálně. V případě, že počítač zjistil přítomnost modemu, požádá o vložení média s ovladači, dodaného výrobcem zařízení. Pokud je modem starší, je zapotřebí po spuštění operačního systému stisknout Start/Nastavení/Ovládací panely/Přidat zařízení a sledovat instrukce na obrazovce.

Připojení k internetu

Po úspěšné instalaci modemu přichází na řadu připojení k internetu. Na pracovní ploše operačního systému se nachází ikona Tento počítač/Telefonické připojení sítě. V nově otevřené složce je ikona nazvaná Vytvořit nové připojení. V následujícím okně do pole Zadejte název volaného počítače stačí napsat libovolné jméno (např. Moje připojení), v poli Vyberte zařízení zvolit název nainstalovaného modemu a klepnout na tlačítko Další. Zadání telefonních čísel Pole Směrové číslo UTO musí zůstat prázdné a do pole Telefonní číslo je třeba zadat číslo nejbližšího přípojného bodu, obsažené v materiálech poskytovatele. Do pole Směrové číslo země patří položka Česká republika (420). Tlačítko Další otevře nové okno, v jehož spodní části se nalézá tlačítko Dokončit.

Jako když se vyplňuje dotazník

V okně Tento počítač/Telefonické připojení sítě se po stisknutí pravého tlačítka myši na ikoně s názvem nově vytvořeného připojení (např. tedy Moje připojení) otevře nabídka. Zde je nutno kliknout na položku Vlastnosti. Na záložce Obecné musí být zrušena volba Používat směrová čísla. Na záložce Typy serverů je třeba zaškrtnout pouze položky Povolit softwarovou kompresi a TCP/IP (význam zkratek není pro tento účel nutné znát). V okně Nastavení TCP/IP ... je nutno zvolit Adresu IP přiděluje server a Zadat adresy názvových serverů ručně. Pole Primární server DNS a případně Sekundární server DNS musí být vyplněny podle dokumentace poskytovatele. Pole Servery WINS si ponechávají původní hodnoty (0.0.0.0.). Ještě je zapotřebí zaškrtnout položky Komprimovat záhlaví IP, Používat výchozí bránu vzdálené sítě a potvrdit konfiguraci tlačítkem OK.

Poslední kroky...

Skrze okna Tento počítač/Telefonické připojení sítě je nutno opět stisknout pravé tlačítko myši na ikoně nově vytvořeného připojení (Moje připojení). Ve "vyskakovací" nabídce se nachází položka Vlastnosti a na záložce Připojení nově otevřeného okna tlačítko Upřesnit. Do řádku Zvláštní nastavení náleží hodnota atx3 (pro operační systém Windows 95) či at&fx3 (pro Windows 98). Potvrďte opět tlačítkem OK. Novým stiskem Tento počítač/Telefonické připojení sítě/Moje připojení se otevře okno, do nějž je nezbytné zadat uživatelské jméno a heslo, nacházející se v dokumentaci poskytovatele. Pokud je nastavení v pořádku, modem začne vytáčet a za několik minut se objeví vytoužené oznámení o připojení k internetu.

Příště: První kroky na internetu

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

Ilustrační foto.
V Hongkongu odsoudili českého seniora za pašování drog, dostal 27 let

Soud v Hongkongu ve čtvrtek poslal na 27 let do vězení třiašedesátiletého českého občana za pašování drog. Muž se zřejmě neodvolá, protože by to zpomalilo...  celý článek

Slovenský ministr školství Peter Plavčan
Slovenský ministr školství po aféře s dotacemi odstoupil z funkce

Slovenský ministr školství Peter Plavčan odstoupil po aféře s podezřením na netransparentní rozdělování dotací z evropských fondů z funkce. K výměně ho ve...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.